zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Víte, proč se lidé o Vánocích líbají pod jmelím? Může za to Frigg a Dickens!

Víte, proč se lidé o Vánocích líbají pod jmelím?
Autor: iStock Víte, proč se lidé o Vánocích líbají pod jmelím?
Kamila Ulčová , Vydáno: 20.12.2020
Je to jedna z nejpříjemnějších vánočních tradic, zvlášť, když „potřebujete” dostat pusu od toho pravého. Pak už jen stačí narafičit situaci a vyvolený nemůže odmítnout. Víte, jak se líbání pod snítkou jmelí stalo součástí Vánoc?

reklama

Milujete vánoční zvyky a tradice? Pak prostě musíte mít stromeček, cukroví a nesmí chybět vánoční jmelí. Zatímco vánoční stromy se do světa dostaly z Německa, kde se staly součástí domovů od 16. století, celá tradice líbání pod jmelím začala ještě dlouho předtím.

Umíte si představit vánoční film bez romantického polibku pod jmelím? Ano, je to klišé, ale hezké a funguje. Celá tato líbací tradice však pochází z kořenů v norské mytologii.

Posvátná rostlina druidů

Samotné jmelí má v severské a keltské kultuře hluboký duchovní význam. V dobách dávných druidů, zřejmě kolem 3. století před naším letopočtem, bylo jmelí vysoce ceněno pro své léčebné vlastnosti. Léčitelé a druidi ho používali k léčbě mnoha onemocnění a bylo součástí náboženských rituálů. Nejzajímavější je na této rostlině fakt, že se dokáže zelenat a růst za drsného zimního počasí a samo nepotřebuje nic než hostitelský strom, nejlépe dub. Právě pro tyto jeho vlastnosti lidé věřili, že by mohlo léčit neplodnost!

Nasbírali jmelí na posvátných dubech, obětovali dva bílé býky bohům a bobule jmelí byly použity k vytvoření elixíru, který měl mít zázračné vlastnosti. Dokázal prý vyléčit všechny otravy jedem a zajistil, aby ti, kdo ho pozřeli, byli plodní.

Frigg na něj zapomněla!

Celá ta záležitost s polibky se objevila až o několik století později, a to ve středověku. Tehdy se do světa šířily skandinávské příběhy a legendy, třeba ten o bohyni Frigg. 

Legenda vypráví, že bůh Odin a jeho manželka Frigg měli syna jménem Baldur, který měl psáno v osudu, že bude zabit. Zoufalá matka Frigg se setkala se všemi živými bytostmi a naléhala na ně, aby neubližovaly jejímu synu. Zapomněla však oslovit nenápadné jmelí, čehož využil zlý bůh Loki a použil jmelí, aby Baldura nakonec zabilo.

Slzy, které Frigg vyplakala nad ztrátou svého syna, se proměnily v bílé kuličky jmelí. To se pak z její vůle stalo symbolem lásky a usmíření. Ti, kdo byli ve při nebo usilovali o usmíření a smazání křivd, se mohli pod jmelím políbit a opět si odpustit a porozumět.

A jak se jmelí připojilo k Vánocům? Má v tom prsty Dickens!

Není úplně jasné, jak nebo kdy se jmelí poprvé dostalo do vánočních tradic, ale jeho rozšíření pochází z viktoriánské Anglie. V díle Charlese Dickense se píše o líbání pod jmelím, konkrétně v knize The Pickwick Papers neboli Kronika Pickwickova klubu.

Lidé tehdy zdobili své domovy jmelím a pravidlem bylo, že pokud by stála mladá žena pod jeho snítkou, nesměla odmítnout polibek, jinak by se další rok nevdala.

Zvyk se jmelím se šířil z ostrovů dál na kontinent, a také české Vánoce se bez zelené nebo pozlacené snítky jmelí už neobejdou.

Líbejte se pod ním jako o život, ale pozor, neochutnávat! Jmelí je totiž, jak dobře věděl proradný Loki, jedovaté!

reklama

Související témata: Vánoce , jmelí , polibek

reklama

Přečtěte si také

reklama