Víte, proč se lidé o Vánocích líbají pod jmelím? Může za to Frigg a Dickens!

Je to jedna z nejpříjemnějších vánočních tradic, zvlášť když „potřebujete“ dostat pusu od toho pravého. Pak už jen stačí narafičit situaci a vyvolený nemůže odmítnout. Víte, jak se líbání pod snítkou jmelí stalo součástí Vánoc?

Milujete vánoční zvyky a tradice? Pak prostě musíte mít stromeček, cukroví a nesmí chybět vánoční jmelí. Zatímco vánoční stromy se do světa dostaly z Německa, kde se staly součástí domovů od 16. století, celá tradice líbání pod jmelím začala ještě dlouho předtím.

Umíte si představit vánoční film bez romantického polibku pod jmelím? Ano, je to klišé, ale hezké a funguje. Celá tato líbací tradice však pochází z kořenů v norské mytologii.

Posvátná rostlina druidů

Samotné jmelí má v severské a keltské kultuře hluboký duchovní význam. V dobách dávných druidů, zřejmě kolem 3. století před naším letopočtem, bylo jmelí vysoce ceněno pro své léčebné vlastnosti. Léčitelé a druidi ho používali k léčbě mnoha onemocnění a bylo součástí náboženských rituálů. Nejzajímavější je na této rostlině fakt, že se dokáže zelenat a růst za drsného zimního počasí a sama nepotřebuje nic než hostitelský strom, nejlépe dub. Právě pro tyto její vlastnosti lidé věřili, že by mohla léčit neplodnost!

Nasbírali jmelí na posvátných dubech, obětovali dva bílé býky bohům a bobule jmelí byly použity k vytvoření elixíru, který měl mít zázračné vlastnosti. Dokázal prý vyléčit všechny otravy jedem a zajistil, aby ti, kdo ho pozřeli, byli plodní.

Frigg na něj zapomněla!

Celá záležitost s polibky se objevila až o několik století později, a to ve středověku. Tehdy se do světa šířily skandinávské příběhy a legendy, třeba ten o bohyni Frigg.

Legenda vypráví, že bůh Odin a jeho manželka Frigg měli syna jménem Baldur, který měl psáno v osudu, že bude zabit. Zoufalá matka Frigg se setkala se všemi živými bytostmi a naléhala na ně, aby neubližovaly jejímu synovi. Zapomněla však oslovit nenápadné jmelí, čehož využil zlý bůh Loki a použil jmelí, aby Baldura nakonec zabilo.

Slzy, které Frigg vyplakala nad ztrátou svého syna, se proměnily v bílé kuličky jmelí. To se pak z její vůle stalo symbolem lásky a usmíření. Ti, kteří byli ve při nebo usilovali o usmíření a smazání křivd, se mohli pod jmelím políbit a opět si odpustit a porozumět.

Ve vánočním jmelí má prsty Dickens

Není úplně jasné, jak nebo kdy se jmelí poprvé dostalo do vánočních tradic, ale jeho rozšíření pochází z viktoriánské Anglie. V díle Charlese Dickense se píše o líbání pod jmelím, konkrétně v knize The Pickwick Papers neboli Kronika Pickwickova klubu.

Lidé tehdy zdobili své domovy jmelím a pravidlem bylo, že pokud by stála mladá žena pod jeho snítkou, nesměla odmítnout polibek, jinak by se další rok nevdala.

Zvyk se jmelím se šířil z ostrovů dál na kontinent a ani české Vánoce se bez zelené nebo pozlacené snítky jmelí už neobejdou.

Líbejte se pod ním jako o život, ale pozor, neochutnávat! Jmelí je totiž, jak dobře věděl proradný Loki, jedovaté.

Bude se pod vánočním jmelím líbat i čerstvě zamilovaný pár Dara Rolins a Pavel Nedvěd?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.