Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Aromaterapií proti zimě: Zkuste vůně, které vás zahřejí

Pomocí vhodné vůně se můžete nejen zahřát, ale předejít i nachlazení.
Vydáno: 05.01.2016
Tady už chybí jen horký čaj nebo svařák
Autor: a-magazine.co.uk Tady už chybí jen horký čaj nebo svařák

Čich patří mezi naše nejdůležitější smysly. Víte, že vůně citrusů může evokovat dovolenou na Sicílii, závan povědomého parfému přinese vzpomínky na blízkou osobu, vůně oblíbeného jídla nám zase zvedne náladu? Na tom je založena i aromaterapie, léčebná a harmonizační metoda užívaná už tisíce let. Díky ní může zmizet stres i napětí.

„Čich je velký fenomén. Některé studie tvrdí, že si pamatujeme veškeré vůně a pachy, které během života zaznamenáme. Když ucítíme například vůni skořice, vybaví se nám ten úžasný závin od babičky,“ vysvětluje aromaterapeutka Veronika Jiravová. Různé vůně pak mohou navodit uvolnění a uklidnění, ale také povzbuzení a osvěžení. Zatímco v létě dáváme intuitivně přednost lehčím citrusovým a květinovým vůním, s příchodem zimy tíhneme k tomu, co nám připomíná Vánoce. Zapálit si svíčku s vůní mandarinky, skořice, hřebíčku nebo vanilky pomůže vytvořit příjemnou atmosféru.

Nechte se léčit čistou vůní přírody

Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse

 

Domácí aromaterapie

Že vůně éterických olejů má pozitivní účinky nejen na mysl, ale také na tělo, věděli aromaterapeuti už od pradávna. Aromaterapie se často provádí při masáži, můžeme si ji ale dopřát i doma pouhým vdechováním vůní. „Aktivní vonná látka proniká do čichového centra v mozku, odkud ovlivňuje autonomní nervový systém. Tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení nálady nebo atmosféry v rodinném kruhu i na pracovišti,“ popisuje fungování aromaterapie Veronika Jiravová.

Pokud nemáte speciální aromalampu ani další vybavení, nevadí. Vosk plný přírodních esenciálních olejů obsahují i speciální vonné svíčky, které seženete v drogerii. Je ale potřeba vybrat ty kvalitní. 

 

Jak vybrat tu správnou vůni?

Výběr je v dnešní době opravdu široký. Nejjednodušší je řídit se vlastní náladou, protože v zimě člověk přirozeně dává přednost jiným vůním než v létě. Podle aromaterapeutky se nejvíce hodí vůně, které navodí pocit tepla, nebo dokonce takové, které mohou působit jako prevence před nachlazením. „Kdo má v zimě věčně studené ruce a nohy, ocení rozmarýn, který pomáhá prokrvovat končetiny. Zahřeje i hřebíček, skořice nebo velmi účinný zázvor. Od nepříjemné rýmy a pokašlávání si můžete ulevit díky eukalyptu, kadidlu nebo borovici. Silně antibakteriální a účinné proti chřipkám je i aroma citronu,“ radí Jiravová.Čaj se zázvorem a citrónem pijeme v zimě pravidelně jako prověřený recept proti nachlazení. Proč tedy nedat šanci i jejich vůni – zpříjemníte si prostředí a navíc uděláte něco pro své zdraví.

Vůni vybírejte i s ohledem na místnost. Do kuchyně se nejvíce hodí vůně koření a bylinek, které tu běžně najdete, jako skořice, vanilka, tymián nebo rozmarýn. „V ložnici ráda používám sladší vůně, jako je ylang-ylang, vanilka, šalvěj muškátová a limetka,“ vyjmenovává aromaterapeutka. Zároveň ale varuje před silnými vůněmi, které mohou zhoršovat kvalitu spánku.

 

Parfém: 5 chyb

Jak si vybrat ten správný parfém na zimu?

Článek je zařazen v: zima, zázvor, vůně, svíčka, hřebíček, aromaterapie, vanilka, skořice, eukalyptus