Čtěte si s dětmi...Pohádku za pohádkou

Co si pamatujete ze svého dětství? Ty šťastné okamžiky, nebo situace, kdy na vás byla spáchána křivda, někdo vám ubližoval, nebo jste jen marně čekali na pochvalu od rodičů a ta nejobyčejnější slova lásky?

V raném dětství se vytvářejí naše vzorce chování a ty nás pak provázejí podvědomě celý život. „Na tuhle pravdu jsem přišla až ve svých 40 letech, kdy jsem poněkolikáté přišla o dítě a zjistila, že už děti nikdy mít nebudu, a pod tlakem okolí a práce a stresu jsem najednou přestala dýchat, bušilo mi srdce, roztřásly se mi ruce a podlomila kolena. Vyhořela jsem. Žijeme strašně rychle. Pracujeme, honíme se za výkonem a nemáme čas na sebe, na partnery a na vlastní děti," vysvětluje Jana Žouželková, vydavatelka a vedoucí tvůrčího týmu knihy Pohádka za pohádkou.

„Po zážitku vyhoření jsem poznala bezvadnou psycholožku a ta mě poslala na týdenní kurz Vnitřního dítěte. Prášky jsem totiž odmítla brát. Po návratu jsem byla jako znovuzrozená a v hlavě jsem měla tu větu: "Nemusíš čekat, až tě otec pochválí." Celý svůj život jsem totiž nevědomky podřizovala ocenění ze strany svého otce. Celý život jsem toužila po jeho lásce… a nedočkala se. Teď už vím, že nemusím. Že je na čase žít vlastní život. Podle sebe. Milovat totiž musíme sami sebe."

Pohádky, které pomáhají

Tak vznikl nápad, začít vydávat pohádky. „Když nemám vlastní děti, budou pro všechny ty ostatní a pomůžu rodičům, jak v dnešním, technikou zavaleném světě, mluvit se svými dětmi. Mluvit!," říká Jana Žouželková.

Po dobu tří let vznikaly pohádky v podobě didaktických obrazů pro školy a školky a měly nebývalý ohlas. Děti totiž obrázky malířky Zdeňky Krejčové zbožňují.

V čem jsou pohádky jiné?

„Všechny tři, vydavatelka, autorka textů a malířka, jsme se shodly, že chceme pohádky laskavé, bez násilí a hororu, pohádky, po kterých se bude dětem dobře spát. S obrázky, na nichž pokaždé najdete něco nového, čeho jste si předtím nevšimli. Všechny jsou precizně propracované do posledního detailu. Jsou milé, vtipné, poetické a najdete v nich i českou kulturu a krajinu. Jsou v nich zahrnuté všechny potřebné znalosti pro děti mladšího školního věku, a pokud nejste zrovna učitelka, tak to ani nepoznáte," dodává vydavatelka knihy.

Dejte dětem pastelky a nechte je tvořit a inspirovat se knihou. Obrázky nejsou digitálně upravené, mají v sobě svou kouzelnou a nenapodobitelnou nedokonalost. A o tom to je. Nechtějme být ve všech směrech dokonalí. Jsme jedineční a to přece stačí.

Texty jsou zpracované tak, aby rozšířily slovní zásobu dětí. Dagmar Pernická, autorka textů, učí celý život češtinu, takže do nich vložila všechny druhy slov, různé gramatické jevy, jazykové výjimky, různou stavbu vět. Ve školách se texty používají dokonce i k jazykovému rozboru. Učme naše děti mluvit česky, dejme jim možnost poznat zvukomalebnost a rozmanitost češtiny.

Podívejte se na krásné ilustrace z knihy:

Kniha vás naučí spolu mluvit

Co je na knize extra výjimečné, je posledních pár stran, na kterých najdete Otázky pro děti a rodiče ke každé pohádce. Navedou rodiče k rozhovoru s dítětem nejprve k samotné pohádce a potom k situacím, které dítě samo prožívá doma, ve školce, škole. Rodiče tak mohou nenásilně zjistit, co dítě trápí, nad čím přemýšlí, jestli se cítí v bezpečí. Dokonce vás i upozorní, co by mělo dítě vědět a na co si dávat pozor. Otevřete témata, která budou zajímavá i pro vás, dospělé. Možná zjistíte, jako já, že lásku musíte především dávat sami sobě. Pak z vás totiž bude vyzařovat na všechny strany a budete ji rozdávat plnými hrstmi.

Jana Žouželková ke knize ještě dodává: „Věřím, že vás kniha nadchne a budete se s ní citit i s dětmi jako paní Lucie, která o knize napsala první recenzi na internetu: ´Nevydržela jsem to do Vánoc a musela dát dětem knihu hned. Naše děti s ní usínají a nechtějí ji dát z ruky. A popravdě, ani já ne.´“

Tucet pohádek

Kdyby chyběly pohádky v dětském světě, byl by neúplný a chudý. Pohádka za pohádkou je kniha převyprávěných klasických pohádek pro společné zážitky dětí a jejich maminek, tatínků, babiček, dědečků… Pro radost z kouzelného světa, laskavé pohlazení i jistotu, že dobro a spravedlnost v něm vítězí. Aby pohádky bavily i ty nejmenší děti, jsou svou délkou přiměřené například večerní chvilce u postýlky. Jsou psané větším písmem, aby je mohli školáci číst, a s půvabnými obrázky akademické malířky Zdeňky Krejčové, podle kterých mohou ti menší pohádky převyprávět.

Více informací o knize najdete ZDE.

Sdílejte článek
Štítky kniha láska Vánoce pohádka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.