Prima maminka

30. září 2016 18:00

Anna Kopečková

Kdo si hraje, nezlobí: Jaké hračky dětem pořídit a kterým se vyhnout?

„Mami, kup mi tohle, to strašně potřebuju!" Taky tuhle větu dobře znáte? Každý rodič samozřejmě chce svým ratolestem dopřát co nejhezčí dětství. Někdy je to ale boj, skloubit jejich požadavky na hračky a naši vlastní představu o tom, co by prospělo jejich zdravému vývoji.

Dětský pokojíček je místem, kde děti stráví kromě školky či školy asi nejvíce svého času. Neplňte ho proto zbytečně hračkami, které možná vypadají hezky a dítě je strašně moc chce, ale pak si s nimi stejně nebude hrát.

Máme pro vás pár tipů, jak se při výběru v obrovské nabídce v hračkářstvích co nejlépe orientovat:

PLYŠÁCI

Plyšové hračky patří mezi ty nejoblíbenější u dětí už od batolecího věku a – přiznejme si to – řadu z nás provázejí životem i v dospělosti. Jak totiž děti postupně rostou, jejich plyšoví kamarádi jim pomáhají nabýt samostatnost. Když se naučí chodit, může je uklidňující pocit plyšáka v ruce pomoci zbavit se strachu z neznámého, když se mají po svých vydat na průzkum prostředí. „Plyšáci mohou dětem pomáhat zbavit se separační úzkosti,“ říká americký psycholog Paul Donahue v článku na renomované serveru Parents.com. Jen to s jejich množstvím moc nepřežeňte, aby se z nich nestaly lapače prachu.

KREATIVNÍ HRAČKY

Chcete, aby si vaše dítě jednou našlo dobrou práci? Pak je kvalitní rozvoj jeho tvořivosti naprostá nutnost, protože kreativita je stále důležitějším kritériem všech náročných a prestižních profesí. Zaměřte se na hračky, které dávají hodně prostoru individuálnímu zpracování úkolu. Naopak se raději vyhněte těm, které pro správné fungování vyžadují jeden předepsaný způsob používání. To totiž moc kreativní není, že?

STOLNÍ HRY

Dalším faktorem úspěšného fungování ve společnosti je přirozená soutěživost a smysl pro fair-play. Aby stolní hry u dětí rozvíjely právě tyto vlastnosti, zaměřte se na takové, kde nefigurují peníze a sázení, to je přeci hazard. Mnohem lepší službu udělají hry, které motivují ke zlepšování vědomostí a schopností vyjadřování.

HI-TECH HRAČKY

Nejedna maminka nebo babička kroutí hlavou, když vidí svého potomka řádit s dálkově ovládaným dronem. Pokud však dítě šikovně navedete na správné zdroje informací o tom, jak taková zařízení fungují, možná v něm objevíte technický talent, který je dnes také obrovskou devízou. Doporučujeme různé drony, autíčka na ovládání atd. nakupovat v takové prodejně, kde si je můžete před koupí důkladně vyzkoušet v akci.

HUDEBNÍ HRAČKY

Muzikální nadání je dobré u dětí objevit co nejdříve. K tomu skvěle poslouží hudební hračky – i kdybyste díky nim neobjevili nového malého Beethovena, děti i tak dostanou nejlepší možnost sebevyjádření. Rozhodně si dejte pozor na to, aby hračky jako flétny, trumpety a podobné nástroje byly vyrobené z kvalitního materiálu, protože je dítě vkládá do úst.

A co doporučují odborníci?

Mgr. Petr Křenek, klinický psycholog: „Podle mého názoru jsou nejdůležitější především trojrozměrné hračky, které spojují smysly, podporují myšlení, tvůrčí schopnosti, fantazii a rozvíjejí koordinaci a jemnou motoriku. Například pro kluky jsou to dřevěné kostky různých tvarů, stavebnice typu Lego a Merkur, k nimž se dají později dokupovat elektromotorky a jiné komponenty. Tyto hračky rozvíjejí technické myšlení, smysl pro pečlivost, přesnost a učí je dotáhnout věci do konce, překonávat neúspěchy a trpělivě zkoušet funkčnost. Mají mnohem větší význam než dvojrozměrné hry na počítači nebo dokonalé technické hračky. Pro holčičky jsou nejlepší klasické panenky, upřednostnil bych je před různými nadpřirozenými karikaturami dívek, protože jsou konkrétnější a přirozenější, stejně jako klasické domečky pro panenky. Jinak děti obecně mají rády hračky, které si mohou ohmatat, pojmenovat a mají je jako maskota. Velké oblibě se proto těší plyšáci všeho druhu, s nimiž se nestydí spát ani starší děti. V útlém věku jsou ideální maňásci, loutkové divadlo i stolní hry, podporující rozvoj řeči a komunikačních schopností. Zejména, když se jich aktivně účastní rodiče. Jejich role je v životě dítěte nezastupitelná a nenahradí ji sebedokonalejší hračka.“

Pavel Čmelík, Ředitel hračkářství Hamleys Praha: „Když pominu hračky, které jsou především zábavou, tak jsou myslím důležité i ty, které ukazují dětem kus světa ještě předtím, než do něj mohou samy vykročit. Mám rád citát Miroslava Zikmunda – Nelituji žádného dne, kdy jsme byli na cestách! Aby tohle mohly později prohlásit i vaše děti, určitě jim pořiďte glóbus, nejprve dětský, později dospělácký – ať vědí, kudy kam po světě. Ale samozřejmě jsou důležité i hračky, které dají dětem možnost se hýbat a nesedět u počítače, i když venku prší. Třeba basketbalový koš na dveře pokoje je zábava k nezaplacení.“

-ak-/Foto: Thinkstock


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.