Prima maminka

1. listopadu 2017 10:00

Martina Čerňanská

Kdopak to s vámi bydlí? Poradíme vám, jak zatočit s domácími škůdci

Jsou všude. I když uklízíte ostošest, stejně se vám v šatníku usadí moli, v koupelně rybenky a z mouky na vás koukají červíci. Poradíme vám, jak jim konečně zatrhnout tipec!

Opravdu nejste špatná hospodyně, to se stává prakticky v každé domácnosti. Nevítané hosty potkáte v koupelně i kuchyni a dokážou být pěkně nechutní. Víte ale, jak se jich zbavit? Když ne provždy, tak alespoň na chvíli….

Moli

Ti si nedají pokoj a jsou všude. Ve spíži i v šatníku! Ti potravinoví se do domácností nejčastěji vetřou v nákupech přímo z obchodu. Pokud se vám usídlí ve spíži, máte problém. Jsou špatně vyhubitelní, jejich larvy jsou velice mazané a dokážou se dostat do jakékoliv sypké směsi. Nenechávejte proto potraviny, jako je mouka, strouhanka, cukr nebo luštěniny v původních obalech a pořiďte si pro ně dózy s nepropustným uzávěrem. Hlídejte datum spotřeby a berte přednostně potraviny, kterým se blíží jeho konec. Jestliže moly ve spíži přece jen objevíte, vyhoďte vše sypké a načaté a spížku pořádně vydezinfikujte. Na moly obecně dobře platí vůně levandule!

Octomilky

Někdy si je v podobě vajíček přineseme s nákupem z obchoďáku, jindy k nám prostě přiletí otevřeným oknem. Říká se jim také banánové nebo vinné mušky a kladou do přezrálého nebo hnijícího ovoce svá vajíčka. Dobrá zpráva je, že mušky nejsou nijak zdravotně rizikové nebo nebezpečné, pouze maximálně otravné. Nenechávejte žádné ovoce nebo zbytky jídla na lince a vše poctivě uklízejte. Překvapivě účinnou zbraní je domácí past. Snadno ji vyrobíte: vezměte starou prázdnou sklenici a připravte v ní octomilkám hody. Stačí trochu piva, vína nebo octa, přihoďte přezrálou kuličku vína nebo kousek jablka. Chuťovku ve sklenici přetáhněte průhlednou potravinovou fólií, kterou pevně napněte místo víka. Udělejte do fólie pár malých dírek, kterými octomilky prolezou za lákavou vůní, ven se však nedostanou.

Rybenky

Prohánějí se nejčastěji po vaší koupelně a jsou docela odpudivé. Mají rády vlhko a teplíčko, takže jim špatně větrané koupelny krásně vyhovují. Množí se tam a pak nás ráno nepříjemně překvapí. Dobrá zpráva je, že jsou zcela neškodné a třeba pro roztoče představují přírodní nepřátele. To si ale těžko budeme opakovat, až nám budou rybenky probíhat kolem bosých nohou Takže větrat, dezinfikovat a udržovat sucho zabírá asi nejlépe.

Mravenci

… v kredenci, to prý nemá být! Na podzim se setkáte s faraony, červenými mravenci, kteří netouží po ničem jiném, než se ve vašem příbytku ohřát. Přilezou zvenčí a vydají se na pochod vaší domácností. Jsou všežraví, takže nepohrdnou ničím, co se u vás najde k snědku. Nesnášejí mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli, jejichž aroma je odpuzuje. Nenávidí také hřebíček, vůni kávy a další aromatické druhy koření. Na místo, kde se hromadí, zkuste nastražit osolený celer posypaný skořicí. Mělo by to zabrat…

Švábi

Tady pozor! Ve většině případů svedeme boj s domácími škůdci sami za pomoci “babských rad” či chemikálií z drogerie. To ovšem na šváby neplatí. Pokud se u vás doma vyskytne šváb nebo rus domácí, obraťte se rozhodně na odbornou dezinsekční firmu. Tito brouci jsou už pro člověka nebezpeční! Přenášejí choroboplodné zárodky a laická likvidace je náročná. Abyste se jejich výskytu vyvarovali, udržujte místnosti i skladovací prostory čisté a suché.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.