Prima maminka

3. května 2016 04:20

Martina Čerňanská

Když jste znenadání pasována do role macechy!

Když se řekne macecha, vesměs si představíme zlou, závistivou a nepřejícnou mrchu a těmto přívlastkům můžeme poděkovat především pohádkám. Sněhurka spolu s Popelkou a Nastěnkou by se pod tato slova neváhala podepsat. Ale jak je tomu v realitě života?

Pokud takovou roli vyfasujeme a s novou láskou nám přibydou i nevlastní děti, není to alespoň ze začátku zrovna procházka růžovým sadem. Je vůbec možné tuhle životní proměnu ukočírovat?

Brala jsem je jako konkurenci, proto nám to moc dlouho nevydrželo

„Pobláznil mi hlavu Jaromír, který byl v té době již několikanásobným tátou a s bývalkou měli děti na střídavku. Vlastně jsem k němu pociťovala něco jako obdiv, protože ne každý mužský je ochoten se naučit vařit, uklízet a podílet se na výchově, když může své otcovské povinnosti zalepit alimenty. Jenomže jakmile jsem se nastěhovala k němu domů, měla jsem nutkání ho přemluvit, ať děti vídá občasně párkrát do měsíce a že si společně pořídíme své vlastní. Vlastně jsem ty malé parchanty nesnášela, protože mi připomínaly jejich matku, zvlášť osmiletá Laura, která své matce jako by z oka vypadla a Jaromír se nad ní rozplýval. V tu chvíli jsem tušila, že se vlastně nerozplývá nad malou, ale nad svou bývalou ženou Sofií, a začala jsem extrémně žárlit a tu malou rozmazlenou holku nenávidět. Nakonec mi dal košem,“ stýská si Alexandra (33) a tvrdí, že nevlastní děti jsou pro lásku něčím jako mor.

Mé a jeho děti: Komplikovaná domácnost

„S Karlem jsme se snažili mezi dětmi nedělat rozdíly a nebrat je jako ty mé a ty jeho, ze začátku se nám to dařilo, ale jakmile přišlo na problémy, prostě jsem nevědomě preferovala Andreu s Markem, i když bych měla být tou spravedlivou. Moje děti si stěžovaly na Karla a partnerovy zase na mě. Tuto novodobou domácnost jsme zvládli ukočírovat asi dva roky. Poté jsem si našla milence bez závazků, který vlastní děti mít nemůže, proto ty mé považuje za vlastní a tento fakt je na jeho přístupu k nim opravdu vidět. Ze začátku se k dětem choval jako kamarád, získal si je a dnes ho mí skoro puberťáci berou lépe, než biologického otce a jsem za to nesmírně ráda. Problémy jsou tak zažehnány,“ svěřuje se Markéta (36).

Když jste znenadání pasována do role macechy, foto: thinkstock.com

Zapomeňte na přehnané dary a jiné výhody

Nemá cenu začínat s tím, že si budete chtít náklonnost dětí a jejich sympatie kupovat. Na oko se k vám sice budou chovat o trochu lépe, ale jakmile s tím přestanete, kouzelný efekt bude pryč. Navíc si zaděláte na těžkosti s partnerovou bývalkou, kterou tím stavíte do situace, kdy děti u táty mohou a budou mít všechno, kdežto u ní panuje přísný a daleko skromnější režim.

Častý problém dnešní doby: Alimenty

Pokud vám vadí, že sedm tisíc měsíčně putuje na alimenty a vy je buďto potřebujete jinde, nebo vás to jenom štve, považujte je za nutný výdaj stejně jako nájem, splátku hypotéky nebo inkaso. Platit se musí a jejich výši ovlivnit nemůžete, proto se nad tím zkuste tolik nepozastavovat. V opačném případě s tím stejně moc neuděláte a ještě budete platit za tu, co je na prachy.

Nechtějte po nich, ať vám říkají mami

Matka je jenom jedna, tak jim nechtějte plést hlavu něčím jiným. Akorát je proti sobě poštvete, zatvrdíte a ve výsledku s nimi stejně nehnete. Podobně to vidí Mariana (28). „Mně partnerova Adélka říká normálně jménem, a když jdeme na návštěvu k těm, které neznám. Adéla mnohdy předběhne Marka a představí mě jako tu úplně nejlepší macechu, se kterou je legrace,“ dodává.

Když se vás něco dotkne, nehádejte se před dětmi

Pokud vás mrzí, že drahý preferoval své děti, nebo si naopak kupuje ty vaše, neřešte to aktuálně před dětským obecenstvem, akorát byste si naběhli. Všechno se dá řešit v soukromí mezi čtyřma očima. A v případě, že se na něčem novém domluvíte, klidně můžete preferovat to pravidlo, že nové výchovné principy v rodině osvětlí dětem jejich biologický rodič místo toho, který se do rodiny „přivdal nebo přiženil“.

Pokud u vás panuje střídavka, chtějte se poznat s jeho bývalkou

Přetahují se s drahým o děti a máte pocit, že to jeho ex dělá naschvál? Požádejte drahého, ať si společně s jeho bývalkou a jejím partnerem domluvíte schůzku, na které proberete aktuální situaci plnou nesvárů. Všechno je o komunikaci, nemá smysl být spolu na kordy a vést něco jako válku. Navíc vy přece usilujete o dobro dětí.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky Sněhurka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.