zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Střídavá péče: Tyto pravidla usnadní dítěti i vám přesedlat na nový režim!

Hlavně, aby bylo vaše dítě v pohodě
Autor: thinkstockphoto.com Hlavně, aby bylo vaše dítě v pohodě
pruchol , Vydáno: 14.12.2015
Střídavá péče se jeví být spravedlivou variantou ve chvíli, když dojde k rozvodu. Jednou se o dítě stará matka, jindy otec a nejmenší se pak nemusí rozhodovat, u kterého z rodičů chce zůstat.

reklama

Jenomže aby všechny výhody této formy oboustranné rodičovské péče byly naplněny, je nutno zahodit zášť, spolknout nenávist a komunikovat s bývalým partnerem na úrovni a hlavně tak, aby se vaše dítě nestalo rukojmím, nebo obětí vašich střetů.

Pokud se s mužem rozcházíte ve zlém, že jste mu došla na nevěru, nebo vás prudce zranil jiným způsobem, chápeme, že je pro vás strašně těžké zchladit emoce a zachovat si chladnou hlavu, ale pamatujte na to, že i když jste se po partnerské stránce rozešli, přesto musíte táhnout za jeden provaz rodičovství, nebo si alespoň nedělat schválnosti, nebo navádět dcerku či synka, ať tatínka a tu peroxidovou nánu nesnáší, protože právě ona je tou, co jim tátu odvedla. Jde totiž o hodně, především o klid a životní rovnováhu vašich dětí. Přinášíme vám několik zásad, které vám střídavku umožní zvládnout bez zaškobrtnutí.

Rozvod děti ničí

ROZVOD: Jak také mohou děti zareagovat a co s tím?

Pár věcí, které promyslete ještě dřív, než padne finální rozhodnutí!

Má vaše děťátko méně než čtyři roky? Rozhodně se střídavkou sečkejte, v tomto věku nemá smysl malého drobečka zatěžovat náročným přehazováním od jednoho k druhému rodiči. Velmi často tyto změny malé dítko snáší obtížně, klidně se tak můžete setkat s pomočováním, nebo jinými neurotickými příznaky.

Jakým způsobem jste se starali o rodinu? Vychovávali jste děti společně, nebo jste měla hlavní roli výhradně vy jako matka, protože váš drahý byl pořád na cestách kvůli pracovním záležitostem? Pokud jste měli péči o nejmenší tak nějak rozumně rozdělenou a oba dva jste se starali, střídavá péče nebude pro vás nijak zatěžkávací zkouškou, a to jak ze strany rodičů, tak ze strany dětí.

Hlavně, aby bylo vaše dítě v pohodě - Obrázek 2 Foto:

Přišel drahý s tím, že by rád měl děti ve střídavé péči a vy souhlasíte? Je to rozhodně plusový bod navíc, dává totiž najevo, že má sám zájem. I tak si ale do důsledku promluvte o tom, co tato změna obnáší. Proberte také případy, které mohou nastat a jak k nim budete přistupovat. Určitě si na začátku domluvte pravidla, podle kterých budete fungovat, minimalizujete tak možná rizika, jež jsou se střídavkou spojená.

Postřeh: Berte také v úvahu, že mnohdy očekávání plynoucí z takto vymezené péče, jsou v praxi zcela odlišná. Podle slov odborníků také často dochází ke zrušení střídavky a hledání nové a lepší alternativy.

Rozvod, střídavá péče a alimenty

CO DĚLAT, KDYŽ... po rozvodu bude dítě ve střídavé péči. Jak se platí alimenty?

Tyto pravidla mějte na paměti vy i váš ex!

- I když jste si v partnerství zamávali na rozloučenou, tak v roli rodičů musíte spolu vycházet i nadále. Neházejte si klacky pod nohy, i když byste se chtěla bývalému pomstít, jedině tím ublížíte těm, co si to nezaslouží a sami mají z toho všeho hlavu v “pejru“, tedy vašim dětem.

- Principy výchovy spolu i nadále konzultujte, buďte ve spojení a reagujte na podněty. Vaším záměrem je totiž to jediné – spokojenost vašich nejmenší a také nastolení harmonie.

- Dbejte o to, aby vaše nové domovy byly od sebe rozumně vzdálené. Děti tak nepřijdou o oblíbené kroužky, školu a kamarády a především prostředí, co znají. A věřte, že v této době, jsou tyto atributy tím, co potřebují. Jsou to totiž jejich jistoty.

Hlavně, aby bylo vaše dítě v pohodě - Obrázek 3 Foto:

- Nikdy po dítěti neposílejte svůj názor druhé straně, ať už se jedná o cokoli. Sdělte si své postřehy i závěry výhradně v době, kdy děti nebudou s vámi. Nemusí být svědky vašich možných svárů.

- Zpozorovali jste u dítěte zjevný problém, nebo cokoli, co vás na jeho chování zarazilo? Nenechávejte si to pro sebe, i když by se vám mohlo zdát, že jste díky tomu ve výhodě a ten druhý si toho prozatím nepovšiml.

- Neočerňujte toho druhého před dítětem, nemusí vědět o tom, jak moc vám ublížil a co za parchanta jste si to vlastně vzala. Tyto závěry si nechejte pro hovory s kamarádkou.

- Střídavka není konkurenční boj na lepšího a milujícího rodiče. Je to spolupráce matky a otce, kde není vítěz ani poražený.

- Pokud se neumíte domluvit, co se týká výchovných principů, přihlédněte k tomu, co je pro vaše dítě nejlepší. Přesně toto by vás mělo ze všeho zajímat nejvíc.

-lz-

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama