Prima maminka

14. prosince 2015 04:40

Lucie Průchová

Střídavá péče: Tyto pravidla usnadní dítěti i vám přesedlat na nový režim!

Střídavá péče se jeví být spravedlivou variantou ve chvíli, když dojde k rozvodu. Jednou se o dítě stará matka, jindy otec a nejmenší se pak nemusí rozhodovat, u kterého z rodičů chce zůstat.

Jenomže aby všechny výhody této formy oboustranné rodičovské péče byly naplněny, je nutno zahodit zášť, spolknout nenávist a komunikovat s bývalým partnerem na úrovni a hlavně tak, aby se vaše dítě nestalo rukojmím, nebo obětí vašich střetů.

Pokud se s mužem rozcházíte ve zlém, že jste mu došla na nevěru, nebo vás prudce zranil jiným způsobem, chápeme, že je pro vás strašně těžké zchladit emoce a zachovat si chladnou hlavu, ale pamatujte na to, že i když jste se po partnerské stránce rozešli, přesto musíte táhnout za jeden provaz rodičovství, nebo si alespoň nedělat schválnosti, nebo navádět dcerku či synka, ať tatínka a tu peroxidovou nánu nesnáší, protože právě ona je tou, co jim tátu odvedla. Jde totiž o hodně, především o klid a životní rovnováhu vašich dětí. Přinášíme vám několik zásad, které vám střídavku umožní zvládnout bez zaškobrtnutí.

Pár věcí, které promyslete ještě dřív, než padne finální rozhodnutí!

Má vaše děťátko méně než čtyři roky? Rozhodně se střídavkou sečkejte, v tomto věku nemá smysl malého drobečka zatěžovat náročným přehazováním od jednoho k druhému rodiči. Velmi často tyto změny malé dítko snáší obtížně, klidně se tak můžete setkat s pomočováním, nebo jinými neurotickými příznaky.

Jakým způsobem jste se starali o rodinu? Vychovávali jste děti společně, nebo jste měla hlavní roli výhradně vy jako matka, protože váš drahý byl pořád na cestách kvůli pracovním záležitostem? Pokud jste měli péči o nejmenší tak nějak rozumně rozdělenou a oba dva jste se starali, střídavá péče nebude pro vás nijak zatěžkávací zkouškou, a to jak ze strany rodičů, tak ze strany dětí.

Přišel drahý s tím, že by rád měl děti ve střídavé péči a vy souhlasíte? Je to rozhodně plusový bod navíc, dává totiž najevo, že má sám zájem. I tak si ale do důsledku promluvte o tom, co tato změna obnáší. Proberte také případy, které mohou nastat a jak k nim budete přistupovat. Určitě si na začátku domluvte pravidla, podle kterých budete fungovat, minimalizujete tak možná rizika, jež jsou se střídavkou spojená.

Postřeh: Berte také v úvahu, že mnohdy očekávání plynoucí z takto vymezené péče, jsou v praxi zcela odlišná. Podle slov odborníků také často dochází ke zrušení střídavky a hledání nové a lepší alternativy.

Tyto pravidla mějte na paměti vy i váš ex!

- I když jste si v partnerství zamávali na rozloučenou, tak v roli rodičů musíte spolu vycházet i nadále. Neházejte si klacky pod nohy, i když byste se chtěla bývalému pomstít, jedině tím ublížíte těm, co si to nezaslouží a sami mají z toho všeho hlavu v “pejru“, tedy vašim dětem.

- Principy výchovy spolu i nadále konzultujte, buďte ve spojení a reagujte na podněty. Vaším záměrem je totiž to jediné – spokojenost vašich nejmenší a také nastolení harmonie.

- Dbejte o to, aby vaše nové domovy byly od sebe rozumně vzdálené. Děti tak nepřijdou o oblíbené kroužky, školu a kamarády a především prostředí, co znají. A věřte, že v této době, jsou tyto atributy tím, co potřebují. Jsou to totiž jejich jistoty.

- Nikdy po dítěti neposílejte svůj názor druhé straně, ať už se jedná o cokoli. Sdělte si své postřehy i závěry výhradně v době, kdy děti nebudou s vámi. Nemusí být svědky vašich možných svárů.

- Zpozorovali jste u dítěte zjevný problém, nebo cokoli, co vás na jeho chování zarazilo? Nenechávejte si to pro sebe, i když by se vám mohlo zdát, že jste díky tomu ve výhodě a ten druhý si toho prozatím nepovšiml.

- Neočerňujte toho druhého před dítětem, nemusí vědět o tom, jak moc vám ublížil a co za parchanta jste si to vlastně vzala. Tyto závěry si nechejte pro hovory s kamarádkou.

- Střídavka není konkurenční boj na lepšího a milujícího rodiče. Je to spolupráce matky a otce, kde není vítěz ani poražený.

- Pokud se neumíte domluvit, co se týká výchovných principů, přihlédněte k tomu, co je pro vaše dítě nejlepší. Přesně toto by vás mělo ze všeho zajímat nejvíc.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky Střídavá péče

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.