Krása „obyčejné“ pastelky: Marie Brožová dokazuje, že to není jen hračka pro děti

Když se řekne pastelka, většina lidí si představí malé dítě, jak barevnými tužkami něco čmárá na papír. Malířka Marie Brožová si s nimi ale rozumí dodnes a dokazuje platnost starého přísloví, že i s malými věcmi se dají dokázat velké věci...

Její obrazy, kterých vytvořila přes 190, jsou velkoformátové. Dokonce je má zapsány v České knize rekordů jako největší svého druhu, zabírají plochu jednoho čtverečního metru! Ale to není jediná neobvyklost, s kterou se tato nadaná malířka může chlubit. Svá díla nevytváří v ateliéru ani v přírodě, ale ve své Galerii Pastelka v centru Prahy, a to přímo před zraky návštěvníků. Většina z nich neodchází s prázdnou, mohou si koupit grafický list obrazu, který visí na stěně. K tomu také pohlednice, kalendáře, diáře, různá „přáníčka“.

Nepřijatelná technika?

Obrazy jsou výjimečné technikou malby, i když jí „znalci“ malířského umění pohrdají (i proto Marie Brožová odešla z výtvarné školy). „Dost humorné bylo, že sem přišli studenti se zadáním od profesora moji ´odborně nepřijatelnou techniku´ strhat. Jenže jim se obrazy líbily a napsali naopak pochvalný referát i s vědomím, že nebude dobře přijat, což se také stalo," líčí jeden ze zážitků malířka.

Svět fantazie

Náměty jejích děl často odrážejí svět dětské fantazie, k nimž nakonec pastelky patří. Na stěnách visí obrazy víl a dalších pohádkových či mýtických postav, ale i událostí, jako je například keltský svátek Samhein, který převzali křesťané, o dva dny posunuli a udělali z něj Dušičky.

Výpravy se vrací

Kdo vidí velké zarámované obrazy, těžko by hádal, že jejich autorka použila jen pastelky, Ti, co mají cit pro krásu a jdou náhodou kolem, se obvykle zastaví, rozhlédnou. Často i osloví malířku, která sedí u okna a před zraky všech své obrazy vytváří. Pořádá i veřejná kreslení, kam chodí školní výpravy. Z toho má pochopitelně radost a ještě větší, když se dítě poté vrátí s rodiči, aby mu koupili grafický list oblíbeného díla.

Světová rarita

Obrazy Marie Brožové jsou výjimečné i ve světě, nikdo totiž velkoformátové obrazy pastelkami nedělá. Velké oblibě se těší třeba v Nizozemsku, což je uznávaná „Mekka“ malířů, vystavovala tam už třikrát, to ji moc těší. Osobně má ráda výtvarné styly do impresionismu, není vyznavačkou abstraktního umění, jehož významu často rozumí jen ti, co ho stvořili.

Inspirace z Posázaví

Marie Brožová ilustruje i knihy pro děti. Maluje sice v centru Prahy, ale žije v Posázaví, kde v přírodě hledá inspiraci. I postavy, které maluje, mají reálný (i neobvyklý) předobraz. Například čaroděj Merlin není starý muž s vousem a špičatým kloboukem, jak bývá běžné, ale mladík, učící se magii. Nestál ale modelem, malířka ho náhodně potkala a dosadila do výjevu.

Magická přitažlivost

Hodně z těch, kteří do Galerie Pastelka zavítají, se vrací. Možná proto, že obrazy na stěnách působí jako balzám na duši. A kupce přitahuje, že na žádné malbě nenajdou prázdný prostor, vždy pokrývá celou plochu, ale ne samoúčelně, takže nemají pocit přeplácanosti. Naopak, čím déle se na něj dívají, tím víc výjevů vidí. Nejen z obrazů, ale i z osobnosti Marie Brožové vyzařuje pozitivní energie, možná proto sem lidi jakoby magickou silou přitahuje. Je ale asi zbytečné plýtvat slovy na něco, co lze daleko lépe vnímat očima....

Jan Janula/Foto autor

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.