Loudí váš pes? 6 rad, díky kterým už nebude

Loudění během vaření, kňučení, obrovské smutné oči, které vás hypnotizují při každém pohybu u stolu. Taky to znáte? Mnoho lidí si myslí, že loudění nejde odnaučit, že prostě ke psům patří. Ale není to pravda.

Pes přesně ví, co dělá. Vyhlídne si „oběť“, která vaří nebo jí něco, co mu voní, stoupne si k ní a pak už jen kouká a kouká… V závažnějších případech si pes při loudění pomáhá kňučením či šťoucháním. A zde většina lidí udělá chybu, že prostě pejskovi od stolu či při vaření něco hodí, aby byl od něj klid. Nebo jim žebrání přijde roztomilé a psa za něj ještě odmění kusem masa. Pejsek si pak zvykne, že pokud bude loudit, vždy mu někdo něco dá.

Proč vlastně psi loudí?

Samozřejmě, nejde jim o nic jiného, než o to krásně vonící jídlo, které si právě hodláte vložit do úst. Ale když se na to podíváte z psího pohledu, není pro ně vůbec lehké odolat. Zkuste si představit, že držíte dietu a jdete po ulici kolem bistra, kde to nádherně voní. Kuchaři v takových podnicích zkrátka velmi dobře vědí, co do jídla přidat, aby jeho neodolatelná vůně přilákala zákazníky. A teď si vezměte psa, který, jak jistě víte, má oproti nám lidem superčich. Dokonce existuje takzvaná teorie kuřecí polévky. Podle ní, pokud člověk vstoupí do místnosti, ucítí kuřecí polévku. Pokud do stejné místnosti vstoupí pes, ucítí kuře, mrkev, petržel, celer, cibuli, sůl, pepř a všechny další ingredience, které v polévce jsou. A když k tomu přidáte fakt, že většina psů jídlo miluje (někteří až příliš), jistě pochopíte, jak těžké je pro ně odolat ve chvíli, kdy ucití něco dobrého. A nesmíme zapomenout ani na to, že psi jsou od přírody takové přírodní popelnice a mají sklon sníst vše, co ucítí.

Dobrá zpráva je, že se dá toto psí chování celkem jednoduše odnaučit. Chce to mít trpělivost a pevnou vůli hlavně ve chvíli, kdy na vás chlupatý miláček upře své neskutečně smutné oči podlité slzami.

Začněte hned

Ideální je začít psa trénovat ve štěněčím věku, kdy se učí své návyky. Zde buďte opravdu přísní a nikdy psovi nedávejte zbytky jídla ani nic neházejte od stolu. Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas. „Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim ´lidské jídlo´. Pes si tak zvykne, že má své a vy také své,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Vyhněte se očnímu kontaktu

Máte-li již psa staršího, například z útulku, tak i zde se dá žebrání odnaučit. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo vždy, když jíte. Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat.

Pes má své jídlo

Opravdu nikdy mu nic neházejte od stolu. Psoví stačí takto „přilepšit“ dvakrát či třikrát a již si zvykne loudit. Dodržujte pravidlo, že když jíte, tak pes je na svém místě. Pokud jste v restauraci nebo má pes své místo v kuchyni či jídelně, tak s ním při jídle nenavazujte oční kontakt, ten je pro psa často spouštěč loudění.

Zakažte členům rodiny nebo například cizím lidem, kteří často nějakou tu mlsku od jídla hodí, aby psům přilepšovali. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské.

Zavřete ho do jiné místnosti

Zvolit můžete i na první pohled tvrdou metodu a to, že když pes začne loudit, tak ho zavřete po dobu svého jídla do místnosti, kde nemá žádné své hračky. Tato „izolace“ ho naučí, že loudění nepřináší nic dobrého. Psovi také dávejte jeho potravu vždy, až dojíte vy. Naznačíte mu tak, kdo je pánem.

Nelitujte ho

Vy nejlépe víte, co pes dostává k jídlu a určitě to je dost na to, aby nestrádal. Takže až na vás upře vroucný pohled a případně ještě položí svou packu na vaši nohu v očekávání, že od vás něco dostane, nelitujte ho, že chudáček trpí hlady, zatímco vy si tak dopřáváte.

Dejte tomu čas

Nečekejte, že se pes odnaučí loudit přes noc. Neodnaučí. A neodnaučí se to nejspíš ani za týden. Může to trvat i měsíc, ale pokud vydržíte a opravdu psovi ani jednou nepřilepšíte, tak zcela jistě jednou přijde chvíle, kdy si v klidu sníte večeři bez upřeného pohledu svého psího kamaráda.

Podívejte se na pejsky, jejichž majitelé na odnaučování asi neměli trpělivost:

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.