Moje dítě mě stresuje! Jsem špatná máma?

Své děti milujeme a byly bychom ochotny za ně položit život. Jak je možné, že je občas máme chuť prostě zabít?

Na mateřství je zrádné, že se na něj nedá dopředu připravit. Jistě, můžete načíst miliony stránek chytrých knih, které vám poradí, jak v jednotlivých situacích postupovat. Také se můžete o dětech bavit s kamarádkami, maminkou či dokonce s tchýní, ale zkušenosti tohoto typu jsou nepřenosné. Navíc nikdo nemůže vědět, jak zrovna vy budete dané situace prožívat.

Děti se rodí, rostou a dospívají, a s každým novým obdobím přicházejí nové otázky a leckdy i problémy. Tak se snadno může stát, že vy nezvládáte uložit dítě bez každovečerní scény, zatímco vaše kamarádka má za půl hodiny dítě v klidu v posteli. A naopak – vy dostanete do dítěte oběd i večeři bez problémů, zatímco kamarádčiny děti jíst odmítají.

„No, tak je moje dítě zlobivější než její,“ možná si teď povzdechnete. Jenomže tak to není. Děti jsou vesměs hodné a je jen na nás, jestli to v nich objevíme, nebo zda na ně budeme mít nesmyslné požadavky, které nebudou schopné splnit. A s tím souvisí i pocit neschopnosti a stresu, který nám může výchova dítěte přinášet. Pro výchovu a rodinné vztahy neexistují žádné šablony, a proto je zde nejistota přirozenou věcí. Každý rodič je jiný a každé dítě také. Pro každého se může objevit problém někde jinde a vlastně kdekoliv.

Odolnost vůči stresu, který nám děti mohou způsobit, ještě snižuje skutečnost, že je toho na nás moc. S malým dítětem jsme nevyspalé, protože často k němu musíme vstávat i v noci. S tím větším už nám pak přibývají povinnosti, například v podobě práce. Když se do toho přidají třeba i neshody s partnerem, není se co divit, že nás vytočí i maličkosti, nad kterými bychom jinak mávli rukou.

Co tedy s tím?

Když máte pocit, že vám výchova dítěte a péče o něj přerůstá přes hlavu, nestyďte se za to. Je to normální a v některé fázi života to zažila či zažije každá matka. Důležité je se tím příliš netrápit, naopak se problému postavit čelem a najít řešení.

Děti jsou složité osobnosti. Na jednu stranu jsou jako malí dospělí a spoustu věcí pochopí, na druhou stranu ještě nemají plně rozvinuté mentální schopnosti a můžeme je snadno přetížit. Jako dospělí potřebují povinnosti i péči, toho druhého však daleko více. Možná se budete divit, jak váš potomek zareaguje, když mu budete daleko více důvěřovat.

Příklad: Jste unavená z práce, potřebujete alespoň chvíli oddechu a pak se musíte vrhnout na večeři. Máte toho dost a vaše dítě za vámi pořád chodí, chce si s vámi hrát nebo vás prostě jen unavuje neustálými otázkami. Důležité je nevybuchnout, tím vše jen zhoršíte. Než z vás vytrysknou jakékoliv negativní emoce, zhluboka se nadechněte a počítejte do desíti. Pak se na svého potomka obraťte a v klidu mu vysvětlete situaci. Samozřejmě slovníkem a stylem vyjadřování úměrným jeho věku. Poproste ho, aby vás nechal chviličku odpočinout, že si chcete jen vypít kafíčko, aniž byste musela mluvit a vstávat. Pak mu navrhněte, že místo hraní vám může pomáhat s přípravou večeře, že si to oba užijete. Budete se divit, ale už dvouleté dítě to dokáže pochopit a přijmout.

JAK SE BRÁNIT STRESU:

Počítejte do desíti

Stres zhoršují negativní emoce, jako je vztek, sebepodceňování a sebeobviňování. Pokuste se jim proto vyhnout. Máte-li pocit, že vám situace přerůstá přes hlavu, zastavte se, zhluboka se nadechněte a počítejte do desíti. Potřebujete-li delší chvilku odejděte z místnosti a na chvilku se zavřete třeba na záchod. Věřte, že za tu chvilku vaše děti nestihnou provést nic hrozného, ale vy budete klidnější a vše se vám povede lépe vyřešit.

Ustupujte

Podívejte se v rychlosti s nadhledem na situaci, která ve vás stres způsobuje. Není náhodou vina na vaší straně, protože po dítěti chcete něco téměř nesmyslného a snažíte se to vymoci silou své rodičovské autority? Dítě se tomu logicky brání, protože se snažíte potlačit jeho rozvíjející se osobnost. Pokud nejde o skutečně důležitou věc, nechte dítě, ať si to udělá po svém. Nikde není psáno, že vy máte pravdu jen proto, že jste rodič.

Vysvětlujte

V případě, že ustoupit nemůžete, nebojte se dítěti říct, co po něm chcete a proč. Možná se stejně bude bránit to udělat, ale jeho odpor bude menší a kratší.

Odměňujte se

I když si to možná váš partner nemyslí, celodenní péče o dítě, rodinu a zaměstnání je pěkná dřina. Dopřávejte si proto pravidelně malé radosti, které vám dodají sílu. Ať už je to občasný dýchánek s přítelkyněmi, nebo hodinka ve fitku. I vy máte nárok na čas pro sebe, tak si ho pořádně užijte.

Podělte se o povinnosti

Nemusíte přece dělat vše jen vy. Pokud je to možné, přesuňte kus povinností na svého muže. Jestli se tomu brání, využijte veškeré dostupné pomoci – paní na úklid, babiček na hlídání nebo soukromé školky na jeden den v týdnu.

Autor: Lucie Kořistová

Sdílejte článek
Štítky večeře stres

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.