Jak přežít cestování s dětmi: Jedeme autem

Jak to udělat, aby i dlouhé cesty autem přežili děti i rodiče bez úhony.

Blíží se doba letních dovolených, a tak si mnoho lidí začíná pokládat otázku, kde tento čas plný odpočinku a zábavy letos stráví. Rodiče malých dětí se musí zamýšlet dvojnásob, protože pokud se rozhodnou pro dovolenou v zahraničí, čeká je dlouhé cestování. A to se s malými dětmi může snadno proměnit v horor. Pokud ale nic nepodceníte a na cestu se důkladně připravíte, je to proveditelné i bez toho, že byste během cesty zešedivěli.

Pro cestování s malými dětmi je nejjednodušší zvolit vlastní dopravu a do vysněné destinace se dopravit autem. Pokud to není možné, připadá v úvahu ještě letadlo a vlak, cestování autobusem výrazně nedoporučujeme, pokud vašemu potomkovi nebyly minimálně tři roky.

Pojďme si říct, na co všechno byste se měli připravit, budete-li cestovat autem. Ale ještě než začneme s dalším výčtem, je nutné zmínit, že budete potřebovat především více času. Pokud by vám cesta bez dítěte trvala 7 hodin, s ním vám bude trvat minimálně 10. Nic s tím neuděláte, tak to je. Je třeba s tím počítat a zbytečně se tím nestresovat.

Čím méně podceníte přípravu, tím snáze bude cesta ubíhat

Obecně platí, že cestování s nejmenšími dětmi je jednodušší než s těmi většími. Miminka totiž většinou usnou, jakmile se auto rozjede. A pokud je udržíte v suchu, nebudou mít hlad a žízeň, vydrží spát většinu cesty. Je však třeba myslet na pravidelné zastávky, během kterých dítě vyndáte ze sedačky a umožníte mu se protáhnout a nadýchat čerstvého vzduchu. Je lepší více zastávek než méně, ale nemusíte stavět každých deset minut, pauzy dělejte zhruba po dvou až třech hodinách.

Nezapomeňte na pravidelné přebalování a obecně hlídejte, abyste dodržovali obvyklý režim dítěte. Cesta vám nebude ubíhat tak rychle, jak byste si možná představovali, ale máte větší šanci, že udržíte svou ratolest v klidu a pohodě.

Nezapomeňte si zabalit příruční zavazadlo, kde budete mít vše potřebné pro vašeho potomka.

Taška by měla obsahovat:

- věci na přebalování (plínky, krémy, vlhčené ubrousky)

- větší podložku na přebalování nebo deku: ne na každých toaletách mají pult na přebalování dítěte, takže možná budete muset dost improvizovat, a pak jistě budete chtít mít svého miláčka v čistotě

- náhradní oblečení – nejlépe ve dvou kusech od všeho potřebného. Přestože se vám to možná doposud nikdy nestalo, vězte, že pokud dítě vykonává svou potřebu v autosedačce, může snadno dojít k úniku obsahu z plenky na oblečení. Dítě se také může pozvracet, polít...

- deku na přikrytí dítěte v sedačce a teplejší oblečení, v noci může být zima

- pití: do flaštičky dejte to, co mu spolehlivě chutná, abyste nemuseli po cestě řešit, že nepije dostatek tekutin. Bude-li po cestě čas na mléko, nebojte se na benzínkách požádat obsluhu o jeho ohřátí, bude-li to potřeba. Za hranicemi jsou lidé k rodinám s malým dítětem daleko vstřícnější než v Česku

- jídlo: platí to stejné jako u pití, ale zvolte variantu, která dítě co nejméně zašpiní

- dudlík: používáte-li ho ještě

- hračky, knížky: bude se hodit cokoliv, co vaše dítě zabaví. Protože neudrží pozornost příliš dlouho, hodí se víc hraček, které můžete šikovně střídat.

Na cestu byste si měli zabalit i základní léky. Trpí-li vaše dítě cestovní nevolností, už to pravděpodobně víte, na cesty byste si ale měli pořídit nějaký lék, který mu cestování usnadní. Jeho účinky vyzkoušejte předem. Zabalte i vyzkoušený přípravek proti teplotě, jistě sami víte, jak rychle se i u zdravého dítěte něco takového vyvine. Je-li váš potomek alergický nebo bere jiné léky pravidelně, nezapomeňte ani na ně.

Větší dítě, více starostí?

Mnoho rodičů si stěžuje, že čím jsou jejich děti starší, tím je cestování s nimi náročnější. Ale vše záleží jen na úhlu pohledu a na přípravě. Samozřejmě že větší děti víc zlobí, víc dávají najevo svoji nespokojenost, dovedou být daleko hlučnější či otravnější, pravděpodobně nebudou tak dlouho spát jako mimina, ale zase vám mohou dlouhou cestu i zpříjemnit a dokážou říct, co potřebují.

Cestování s vašimi dětmi může být zábava, i když si to možná teď nemyslíte. Jen je opět potřeba se připravit. Už nebudete potřebovat tašku plnou věcí, ale spíš hlavu plnou zajímavých her, písniček a básniček. Pomozte si i moderní technikou.

Takže co všechno přichystat?

- naučte se nové písničky, říkadla, pohádky a básničky, které můžete dětem po cestě zpívat a vyprávět, stejně tak si připravte i hry, které se dají hrát v autě za jízdy, samozřejmě přiměřené věku vašeho dítěte

- nahrajte si zábavné písničky, které budete vašemu dítěti moct pustit z autorádia, pokud už vám dojdou síly

- připravte si plně nabitý notebook nebo tablet, kam nahrajete pohádky, které vaše dítě zabaví

- zapojte do balení i své dítě a nechte ho, ať si na cestu zabalí své oblíbené hračky

- ani pro starší dítě nesmíte zapomenout na jídlo a pití – opět něco, co bude dítěti chutnat a příliš ho nezašpiní

- noční cestování dítěti usnadníte malým polštářkem a jeho oblíbenou dekou

- bude se hodit i teplejší oblečení, kdyby se v noci ochladilo

Pohoda především

Pamatujte, že jedete na dovolenou, a tak se nestresujte ani cestou. Čím víc budete nervózní vy, tím více nervozity přenesete i na dítě a to pak bude reagovat daleko podrážděněji. Pokud se atmosféra v autě začne zhoršovat, udělejte si přestávku a dopřejte všem čas, aby se uklidnili. Zastavte dítěti někde, kde si bude moc chvilku hrát a kde vy si dáte kávu a budete moc na chvilku vypnout. V autě pravidelně větrejte, klimatizace vždy nestačí. Nezapomeňte také na stínítka na okna, přece nechcete dítě zbytečně přehřívat.

Dokumenty v pořádku

Již od minulého roku musí mít děti vlastní cestovní pasy, a to i ti nejmenší. Takže než vyjedete, ujistěte se, že jste na nic nezapomněli.

Spoustu dalších užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.

Autor: Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.