Dietní tahák na dovolenou v Řecku: Co si dát a čeho se vyvarovat?

Ani na dovolené se nemusíte nijak razantně omezovat v jídle, pokud se nechcete vrátit o pár kilo těžší. Stačí, když budete vědět, co si z místní nabídky vybrat a čemu se naopak vyhnout.

Řecká kuchyně je velmi pestrá, chutná i zdravá. Vždyť se jedná o středomořskou stravu plnou olivového oleje, rajčat, oliv, cuket, česneku, ovčích a kozích sýrů… Maso v Řecku často připravují pomocí dušení, oblíbené je skopové, drůbeží a samozřejmě ryby.

V jídelníčku také převládají různé saláty, které vám přijdou vhod v teplých dnech, doplněné o sýr Feta klidně jako hlavní chod. Ovšem i tady číhají nástrahy v podobě kalorických bomb.

Co si z místní nabídky vybrat:

Souvlaki

Oblíbenou řeckou pochoutkou jsou souvlaki, což je opečené maso na špízu. Nejčastěji jde o vepřové nebo skopové. Můžete si objednat klasické špízy s bílým chlebem, hranolky či pita chlebem (pokud si hlídáte postavu, tak těm se raději vyhněte). Ideálně si je dejte jen se salátem.

Stifado

Dušené, nejčastěji skopové maso. Možná vám bude připomínat český guláš. Tomuto pokrmu není co vytknout, jen pečlivě vybírejte přílohu.

Gyros

I u nás velmi oblíbená řecká pochoutka, kořeněné maso opékané na rožni. V Řecku se většinou připravuje tento pokrm z vepřového masa a někde ze skopového. U nás známe nejčastěji verzi z drůbežího masa. Gyros se prodává buď v pitě (arabském chlebu), kdy pokrm dostanete u stánku do ruky, ale také si ho můžete dát s hranolky někde v restauraci. To asi už víte, že není úplně nejlepší nápad. Gyros se podává se speciální řeckou omáčkou tzatziki, která nahrazuje naší tatarku a je o něco dietnější. Záleží však, kolik si jí dáte a co dalšího vám do pita chleba vloží – zelenina je vítaná!

Dolmades

Vinné listy plněné rýží, někdy i v kombinaci s mletým masem. Podávají se teplé nebo studené. Skvělé hlavní jídlo, pokud ho doplníte zeleninovým salátem

Gemista, někde také Yemista

Pečené rajče plněné rýží je výborný pokrm sacharidového typu, proto by bylo vhodné doplnit jej o nějakou bílkovinu a objednat si jen jedno rajče, například jako přílohu k rybě nebo dušenému masu.

Gigantes

Velké bílé fazole v rajčatové omáčce. Řekové často zpracovávají luštěniny, které do zdravého jídelníčku i do redukčního režimu rozhodně patří.

Na co si dát pozor:

Saganaki

Smažený sýr Feta, aneb řecká varianta našeho klasického „smažáku“.

Haloumi (bílý ovčí sýr)

Sýr Haloumi je základ kyperské stravy a podává se ke každému jídlu. Haloumi se tradičně vyrábí ze směsi kozího a ovčího mléka, i když někdy může obsahovat i kravské mléko. Je bohužel docela tučný, proto pozor na zkonzumované množství a spíše jej jen ochutnejte a doplňte o zeleninu.

Tzatziki

Vypadá zdravě, ale jeho základem je hutný tučný (až kolem 10% a více) řecký jogurt s nastrouhanými okurkami a česnekem, někdy se přidává i kopr. Rozhodně stojí za to jej vyzkoušet – jen dávejte pozor, k čemu si jej objednáváte. Pokud si chcete svou váhu udržet, už si k němu nedávejte pečivo a spíše jej konzumujte k zelenině a rybě.

Moussaka

Lilkový nákyp s mletým masem. Celý pokrm se zapéká v troubě a je dochucený bešamelovou omáčkou a skořicí. Někdy je moussaka obohacená o cukety a další zeleninu. Byť se zdá, že díky použité zelenině se bude jednat o lehký pokrm, bohužel kvůli bešamelu i způsobu přípravy, kdy je nutné jednotlivé vrstvy nejdříve zvlášť osmažit a až pak se vrství do pekáče, je tomu naopak. Moussaka je relativně kaloricky náročná, proto ji ochutnejte v poloviční porci a spíše si ji dejte na oběd, kdy máte ještě šanci díky odpolednímu plavání přijaté kalorie alespoň částečně spálit.

Baklava

Tučný, sladký zákusek, připravovaný z vrstev těsta filo, plněný sekanými ořechy a slazený sirupem nebo medem. Zkrátka kalorická bomba.

Frappé

Vyšlehané espreso s mlékem a cukrem nebo i se zmrzlinou. Lze jej však objednat bez cukru, případně i bez mléka, takže se číšníkovi určitě nestyďte říci o dietnější variantu!

Spoustu dalších užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.