Prima maminka

25. ledna 2016 04:40

Lucie Průchová

Na vlastní kůži: Čím vás okouzlí Dominikánská republika?

Sněhobílý písek, kokosové palmy na každém kroku, svádivá merengue, tamní likér Mama Juana, vůně doutníků a upřímná radost ze života a optimismus místních. Vítejte v karibském ráji, kterému podlehl i sám Kryštof Kolumbus, vítejte v kouzelné Dominikánské republice.

V případě, že chcete nejenom popíjet drinky na plážích s jemností pudru, prchat před nenechavým sluncem pod palmu s doutníkem v ruce, ale připadat si na korálovém ostrůvku, jako byste ztroskotali v pustém ráji, kam noha civilizace nevkročila, pozorovat námluvy gigantických velryb, projít se po plantáži mezi cukrovou třtinou, ochutnat kávu i kakao z upražených bobů, naberte směr Karibik a přistaňte na Dominikáně. Tak jako jsem to v prosinci, kdy všichni řešili blížící se svátky, udělala já. Už jenom ten pocit, že v Česku mrzne a vy ležíte na lehátku, popíjíte banana mamá a prohříváte si kosti je zážitek sám o sobě.

Jistě se všichni shodneme na tom, že po celém světě bychom našli fantastické pláže, ale právě ty patřící Dominikánské republice jsou podle UNESCO vůbec ty nejkrásnější. Pokud se právě sem chystáte, jistě budete přemítat o tom, jaké letovisko vybrat. Sever v okolí Puerto Plata zavrhněte, ceny jsou sice o poznání nižší než na východě či jihu, ale ta úspora za to opravdu nestojí – vy přece jedete za kouzelnou podívanou. Naopak vede prázdninové letovisko Punta Cana, kde se před lety vynořily hotelové komplexy zpoza džungle, a i když tady pleskají vlny Atlantiku jedna o druhou, tak drkotat zuby určitě nebudete. Chcete-li vstříc Karibskému moři, musíte na jih – do oblasti Bayahibe.

Co rozhodně musíte vidět, ochutnat a prožít!

Nenechejte se nalákat na přemrštěné ceny delegátů a vydejte se poznávat ostrov s místními domorodci, ceny za výlety jsou poloviční a navíc jim můžete důvěřovat, ve smluvený čas vás vyzvednou před hotelem a dobrodružství může začít. Bez problémů se s nimi domluvíte anglicky, španělsky, německy i rusky. Rozhodně vyplujte na korálový ostrůvek Saona, na který přijedete katamaránem, abyste se pak ve vlnách karibského moře vyblejskli s hvězdicemi.

Nevšední je rozhodně výlet na poloostrov Samaná, kde na vás čeká cesta k vodopádům El Limon na koňském hřbetu, ochutnávka kávy, kakaa a zastávka ve vesnici, kde vás zasvětí do tajů výroby pravých dominikánských doutníků. Ale to ještě není všechno, od ledna do března tady můžete sledovat námluvy keporkaků, kteří právě sem vážili cestu přímo z Grónska. A pokud holdujete karibskému rumu, nachytejte bronz na ostrůvku Cayo Levantado zvaném Bacardi (značka světlého rumu), místní pláže jsou zachyceny v reklamním spotu na stejnojmenný alkoholický nápoj. Řekněte, kdo by odolal?! Tip: A pokud vás láká adrenalin, vydejte se na výlet na čtyřkolkách na pláž Macao, skrze plantáže cukrové třtiny, k jeskyni či menšími vesničkami a poznejte tak zblízka prostý dominikánský život.

Uvědomíte si, že my se máme královsky, a přitom si pořád na něco stěžujeme, kdežto oni nemají téměř nic a jsou šťastní. Vážně by nám místní mohli dát lekci toho, jak si život skutečně užít. Abychom pochopili, že nezáleží ani tak na tom, co máme, v čem jezdíme a kolik peněz máme na účtu, ale na přístupu k životu. Dominikánci podle mého názoru znají patent na šťastný život a už jenom pro svůj široký úsměv na tváři, přátelskou povahu a spontánnost mi přirostli k srdci.

A ve chvíli, kdy se vám zají lehátko, vydejte se na procházku podél pláže, postavte sněhuláka z písku (a fotku pošlete rodině a kolegům do práce), vyšplhejte na palmu, poručte si čerstvý kokos, osvojte si kroky merengue, připijte si na štěstí panákem rumu a rajský den zakončete viagrou v podobě likéru Mama Juana, po kterém budete na pokoji doutnat vášní.

Co se týká jídla, rozhodně se můžete těšit na opravdovou chuť tropického ovoce. Čerstvé mango, ananas, papája, marakuja a melouny budete pokládat za hotový dezert, takovou chuť totiž my v Česku neznáme. Rozhodně ochutnejte smažené banány, někdo si je zamiluje, jiný se jim bude úspěšně vyhýbat – mně se po nich osobně stýská ještě dnes. A zapomenout nemohu ani na ryby a výtečné plody moře.

Praktické info pro ty, co chtějí do Dominikánské republiky!

- Nemusíte se obávat, místní jsou milí, vstřícní a přátelští. Obchodníky s díky odmítnete a nechají vás, kdežto například v Egyptě nesouhlas neznají. Všichni nás zastrašovali tím, že na Dominikáně není bezpečno, my se ale i ve večerních hodinách beze strachu procházeli a nasávali atmosféru. Samozřejmě ale záleží na každém z vás, my měli tuto pozitivní zkušenost.

- Očkování není potřeba. Vybavte se cestovní lékárničkou a s sebou si přibalte silnější repelent do tropů.

- Let se dá v pohodě zvládnout. Někdo ho dokáže prospat, jiný ho potřebuje naplnit zábavou. Vezměte si s sebou knížky, filmy nebo poslouchejte hudbu.

- Pokud chcete opravdu ušetřit, počíhejte si na německé cestovky. Vyplatí se to i v rámci cesty do Mnichova nebo Drážďan.

Pokud je vaším snem vyrazit do Dominikány alespoň jednou za život, tak vám mohu garantovat, že jakmile tady prožijete pár prosluněných dní, budete odjíždět s přáním se právě sem ještě jednou vrátit. Přesně s těmito myšlenkami jsem opouštěla pohádkové letovisko Punta Cana i já, kde jsem vlnám Atlantiku neřekla sbohem, ale na (brzkou) shledanou.

-lz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.