Prima maminka

25. července 2015 04:50

Anna Kopečková

Nábytek z papíru aneb Kartoons do popelnice nepatří

Papír je kouzelný materiál a lze z něj vyrobit ledacos. Ale napadlo by vás dělat z něj nábytek?

Nápad na výrobu nábytku z kartonů vznikl zhruba před třemi lety a jak už to u dobrých nápadů bývá, stála za ním tak trochu náhoda. „Na ČVUT máme každoročně soutěž Hala roku, kde se staví konstrukce, která se následně zatěžuje závažím. Konstrukce se staví z různých materiálů včetně kartonu. A právě zde mne zaujalo, jak pevný je karton materiál,“ vzpomíná na prvopočátky Vojtěch Beránek, který stojí za značkou Kartoons. Tomu po soutěži nedal karton spát, vrtalo mu hlavou, co vše by se z něj dalo vyrobit. „Netrvalo dlouho a začal jsem experimentovat s výrobou prvních kusů nábytku,“ popisuje student oboru architektura a stavitelství, který se kromě projektu Kartoons věnuje také cestování a gastronomii.

Jsou pro vás témata, jako je ekologie a recyklace, důležité? Přemýšlíte o planetě a jejích zdrojích? Nebo je to prostě jen momentálně v módě, tak využíváte zájem?

Na začátku podnikání jsem nepřemýšlel, zda se stanou naše výrobky použitím kartonu více IN. Chtěl jsem hlavně nabídnout kvalitní produkt, se kterým bych byl spokojený. Ekologie a recyklace je pro mě důležitá v osobním životě a celém životním stylu. V podnikání bych rád, aby hlavním důvodem, proč u nás lidé budou nakupovat, byl atraktivní design, originalita a kvalitní zpracování. Použití recyklovaného materiálu a snadná recyklace je přidaná hodnota, která nás odlišuje od konkurence.

Kde berete materiál? Snad nevybíráte popelnice na tříděný odpad :-)?

Materiál máme částečně nový a částečně se snažíme využívat recyklovaný. Samozřejmě nevybíráme popelnice, ale odebíráme od výrobců/prodejců, kteří se ho snaží zbavit. Jim přijde v krabici zboží a co potom s ní... Bohužel, hlavně na nábytek je zapotřebí opravdu kvalitní karton a ten se nám prozatím touto cestou nepodařilo vyzískat.

kartonové stínítko

Co vše se dá z kartonů vyrábět? Děláte například sedátka, či poličky, ale to jsou celkem jednoduché kusy nábytku. Dočkáme se někdy i složitějších?

Z kartonu lze vyrobit takřka cokoliv. Tedy cokoliv, co nebude na dešti :-) Sedátka a poličky byly jedním z našich prvních produktů. Nyní rozšiřujeme portfolio o stojací lampu, TV stolek nebo třeba konferenční stolek. Hlavně se v posledních měsících věnujeme zakázkové tvorbě, tady bych rád zmínil DJ pult pro rádio Expres FM.

A ta sedátka – jsou pohodlná? Na první pohled totiž příliš nevypadají...

Je to překvapující, ale jsou :-) Samozřejmě, že díky absenci opěrky nejsou vhodná na celodenní sezení. Když přijde návštěva a na posezení s přáteli jsou ale perfektní.

Karton je papír, tedy nepříliš trvanlivý materiál. Nehrozí tak, že si zákazník váš výrobek brzy zničí? Jak se staráte, aby dlouho vydržel?

Trvanlivost výrobků zaručujeme výběrem materiálu. Hlavně u sedáků, kde předpokládáme každodenní používání, je důležité, aby karton byl dostatečně kvalitní. Jinak dál výrobky nijak neinpregnujeme a nezpevňujeme. Karton je ponechán v přírodním stavu.

Chlubíte se, že jsou vaše výrobky ruční prací. Prozradíte něco málo z postupu výroby?

Výroba sedáku, budíku nebo lustru probíhá v podstatě úplně stejně. Pro každý náš výrobek musíme laserem vypálit jednotlivé vrstvy, které se pak ručně kompletují. Rozdíl je jen v počtu vrstev a samozřejmě tvaru. Ono i samotné pálení laserem je více ruční práce než strojová. Každá deska kartonu se musí vzít do ruky, dát do stroje a po vypálení zase vyjmout. Není to tak, že by stroj vypálil naráz celý sedák, ale každá ze všech 35 vrstev sedáku se pálí zvlášť a každá se musí několikrát vzít do ruky.

Kam chodíte na nápady? Díváte se kolem sebe a říkáte si, co všechno lze z kartonu vyrobit a co už ne?

Asi tak :-) Hlavně spíš přemýšlím, co by se dalo udělat z kartonu, aby to bylo něčím zajímavé. Aby lidi překvapilo, že je to z kartonu.

Se svými výrobky objíždíte různé akce. Jsou pro vás důležité reakce zákazníků? A setkáváte se jen s pozitivními, nebo už se někdo divil, co to jako děláte?

Osobní kontakt se zákazníky je pro nás to nejdůležitější. Přeci jenom vyrábíme něco neobvyklého, co není u nás tolik zažité. Musíme zákazníkům dokázat, že sedáky opravdu něco vydrží a že se hned nerozpadnou, a to se nejlépe předvádí naživo. Samozřejmě asi jako ve všech odvětvích i zde se najdou lidé, kteří jsou ze zásady pesimisticky naladění. Zpravidla se jedná ale jen o komentáře na internetu.

Kde a kdy se na vás lidé mohou přijít podívat?

Samozřejmě nemůžeme chybět na prázdninovém Dyzajn market Festivalu.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.