Naučte své dítě psí řeči!

Pes může být pro dítě výborný kamarád, ale nikdy nemůžete spoléhat na to, že je to dobrák a nechá si všechno líbit. Naučte své dítě porozumět psí řeči dřív, než bude pozdě.

V dnešní době je téma vztahů mezi dětmi a zvířaty velice aktuální. Jen v Praze připadá na každého desátého obyvatele jeden pes. Děti se tak kontaktu s nimi ve městě nevyhnou a je potřeba, aby se naučily základní pravidla, jak se ke zvířatům chovat a jak jim porozumět, aby se jim nic nestalo.

Máme pro vás několik zásad, které by každé dítě, které přichází do kontaktu se svým nebo cizím psem, mělo znát:

1. Pes není hračka

Pes je živá osobnost s variabilním jednáním a je třeba s tím takto počítat. Není to plyšák nebo chodící hračka. Vždy je potřeba myslet na „co kdyby“. Každý pes tedy není automaticky kamarád.

2. I pes má různé nálady

Zvířata, tedy i psi, mají svoji řeč a toho je potřeba si všímat. To nejdůležitější, co nám sdělují, je jejich nálada a tu musíme vždy respektovat.

3. Pes má své hranice

Existuje něco jako vzdálenost útěku a vzdálenost útoku – dokud jsme daleko a bojící se zvíře má čas utéct, uteče. Jakmile překročíme tuto neviditelnou hranici, tak už jen útočí. Tuhle hranici je potřeba vést v patrnosti.

4. I pes má citlivá místa

Na těle zvířat jsou citlivá místa, která si chrání – obličej, packy, ocásek, měkké části těla. Není tedy dobré psa chytat a tahat za tyto části těla.

5. Když cení zuby, nesměje se

Pohled do očí a vyceněné zuby při úsměvu jsou sice známkou přátelství u člověka, ale u zvířat obvykle výzvou k boji.

6. Člověk není nedotknutelný

Naučte děti i to, že člověk není pánem tvorstva a že zvíře, zvlášť cizí, nemá důvod nás jako pána tvorstva uznávat. Spoléhat se na svou lidskou nadřazenost a nedotknutelnost už pár lidí stálo zdraví.

7. Pes, který štěká, může i kousnout

Známé rčení, že pes, který štěká, nekouše, určitě neplatí! Existuje mnoho způsobů štěkání a každý sděluje něco jiného. Velkou roli při tom hraje i postoj psa – pokud má těžiště přesunuté na přední nohy a přitom na mě štěká, tak bych se rozhodně nepřibližoval. Pokud má těžiště spíše na zadních, je připraven spíše k ústupu.

Štěkání nemusí ani zdaleka znamenat hrozbu – může to být i hlášení návštěvy páníčkovi, výzva ke hře. Štěkání a vrčení je totiž komunikace, je snahou „dohodnout se po dobrém“.

Seminář naučí děti víc

Chcete-li své děti naučit mnohem víc, můžete je přihlásit na jedinečný seminář, který se jmenuje Pes – kamarád, nebo šelma. Tento speciální seminář s RNDr. F. Šustou, odborníkem na prevenci před napadením psy, vaše děti naučí „číst“ jejich řeč. Děti si osvojí pravidla bezpečného chování ke zvířatům. Zejména v "přepejskované" Praze je to víc než aktuální!

Více o akci najdete ZDE.

Občas není špatné si trochu pokecat:)

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky pes Praha

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.