Naučte své dítě psí řeči!

Pes může být pro dítě výborný kamarád, ale nikdy nemůžete spoléhat na to, že je to dobrák a nechá si všechno líbit. Naučte své dítě porozumět psí řeči dřív, než bude pozdě.

V dnešní době je téma vztahů mezi dětmi a zvířaty velice aktuální. Jen v Praze připadá na každého desátého obyvatele jeden pes. Děti se tak kontaktu s nimi ve městě nevyhnou a je potřeba, aby se naučily základní pravidla, jak se ke zvířatům chovat a jak jim porozumět, aby se jim nic nestalo.

Máme pro vás několik zásad, které by každé dítě, které přichází do kontaktu se svým nebo cizím psem, mělo znát:

1. Pes není hračka

Pes je živá osobnost s variabilním jednáním a je třeba s tím takto počítat. Není to plyšák nebo chodící hračka. Vždy je potřeba myslet na „co kdyby“. Každý pes tedy není automaticky kamarád.

2. I pes má různé nálady

Zvířata, tedy i psi, mají svoji řeč a toho je potřeba si všímat. To nejdůležitější, co nám sdělují, je jejich nálada a tu musíme vždy respektovat.

3. Pes má své hranice

Existuje něco jako vzdálenost útěku a vzdálenost útoku – dokud jsme daleko a bojící se zvíře má čas utéct, uteče. Jakmile překročíme tuto neviditelnou hranici, tak už jen útočí. Tuhle hranici je potřeba vést v patrnosti.

4. I pes má citlivá místa

Na těle zvířat jsou citlivá místa, která si chrání – obličej, packy, ocásek, měkké části těla. Není tedy dobré psa chytat a tahat za tyto části těla.

5. Když cení zuby, nesměje se

Pohled do očí a vyceněné zuby při úsměvu jsou sice známkou přátelství u člověka, ale u zvířat obvykle výzvou k boji.

6. Člověk není nedotknutelný

Naučte děti i to, že člověk není pánem tvorstva a že zvíře, zvlášť cizí, nemá důvod nás jako pána tvorstva uznávat. Spoléhat se na svou lidskou nadřazenost a nedotknutelnost už pár lidí stálo zdraví.

7. Pes, který štěká, může i kousnout

Známé rčení, že pes, který štěká, nekouše, určitě neplatí! Existuje mnoho způsobů štěkání a každý sděluje něco jiného. Velkou roli při tom hraje i postoj psa – pokud má těžiště přesunuté na přední nohy a přitom na mě štěká, tak bych se rozhodně nepřibližoval. Pokud má těžiště spíše na zadních, je připraven spíše k ústupu.

Štěkání nemusí ani zdaleka znamenat hrozbu – může to být i hlášení návštěvy páníčkovi, výzva ke hře. Štěkání a vrčení je totiž komunikace, je snahou „dohodnout se po dobrém“.

Seminář naučí děti víc

Chcete-li své děti naučit mnohem víc, můžete je přihlásit na jedinečný seminář, který se jmenuje Pes – kamarád, nebo šelma. Tento speciální seminář s RNDr. F. Šustou, odborníkem na prevenci před napadením psy, vaše děti naučí „číst“ jejich řeč. Děti si osvojí pravidla bezpečného chování ke zvířatům. Zejména v "přepejskované" Praze je to víc než aktuální!

Více o akci najdete ZDE.

Občas není špatné si trochu pokecat:)

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky pes Praha

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.