Nespoléhejte na obchody. Alena Thomas vás naučí míchat si věci doma

Možná vás už nebaví jen bezhlavě nakupovat, ale ráda si leccos vyrobíte sama doma. Právě pro takové, jako jste vy, je určen úspěšný blog plný nápadů, které lidem zjednoduší život, ušetří jim nějakou tu korunu anebo prostě jen potěší. Seznamte se s jeho zakladatelkou Alenou Thomas.

Blog, o kterém je řeč, se jmenuje home-made.cz a založila ho Alena Thomas s cílem vytvořit 365 návodů. Z blogu vznikla kniha Děláme si to doma sami a my jsme se rozhodli vám autorku představit. V dalších článcích vás pak představíme i její nejúspěšnější recepty.

Vyrobit se dá téměř vše

Jak to všechno začalo? Byla jste vždy nakloněná alternativě, dorostla jste k tomu, nebo vás

dohnaly okolnosti?

Bohužel, možná spíše bohudík, to byly okolnosti. Začalo to, když jsem se z ničeho nic ocitla sama s třemi dětmi a minimem finančních prostředků na chalupě, daleko od obchodů a civilizace všeobecně. V té době jsem usoudila, že by bylo dobré poradit si sama, a začala jsem vymýšlet, jak na to. Prací prášek, prostředek na nádobí, ale i kosmetika... Stačí si pročíst etiketu a zjistíte, že na tom nic složitého není. Postupně jsem dokázala nahradit téměř vše – od úklidových prostředků, základních zdravotních potřeb až po výrobu domácích potravin z dostupných surovin. Pak přišel nápad podělit se o to s ostatními v podobné situaci, jako jsem byla já, a tak vznikl blog home-made.cz.

Studovala jste nějakou školu, která vám dala průpravu k těmto experimentům? Nebo jste do toho skočila rovnýma nohama a čekala, jak to dopadne?

Spadla jsem do toho opravdu rovnýma nohama. Chemie nebyla můj největší kamarád, ale pro začátky nebylo vůbec třeba trápit se vzorečky. Něco vzniklo stylem pokus – omyl, něco jsem si zjistila na internetu, ale fungovalo to. V současné době už spolupracuji se zkušeným poradcem v oboru, a tak je vše opravdu nezávadné a funkční. To stejné platí pro domácí kosmetiku.

Kde berete recepty?

Nejdříve stačily nápady, troška fantazie, pak přišel na řadu internet a knihy. Recepty i inspiraci mi dodávají také čtenáři a přátelé na blogu, kteří zpětnou vazbou pomáhají zdokonalovat produkty anebo sami posílají ke zveřejnění recepty ze svých zdrojů, většinou od rodičů, babiček, děděné z generaci na generaci. Za to jsem jim opravdu velmi vděčná.

Jídlo, kosmetika i domácí mlha

Chtěla jste udělat 365 zajímavých receptů. Jak jste na tom teď?

Na blogu už jich je téměř 300. Jsou tam recepty na jídlo, pití, zdraví, krásu, pro domácnost, ale najdete tam třeba i nápad na výrobu domácí disco mlhy. Prostě na každou příležitost něco. 365 receptů je jeden z mých prvních cílů, kterého chci dosáhnout, a už jsem blízko.

Nabízíte recepty na domácí jídlo, kosmetiku, úklidové prostředky i léčivé sirupy. Co vás nejvíc oslovuje?

Nejvíce určitě kosmetika. Když zjistíte, co všechno velcí výrobci nacpou do krémů, mastí, šampónů a že to tam vlastně vůbec být nemusí a taky že to pak stojí výrazně méně, chytne vás to a nepustí.

U receptů na jídlo je asi největší přednost v tom, že přesně víte, co dané jídlo obsahuje. Ale vychází pak potravina levněji, nebo dráž než v obchodě? A jak je to například s kosmetikou? Ta asi vychází levněji, ale je také účinná?

Přestože nakoupíte kvalitní potraviny, výsledek je většinou srovnatelný nebo je dokonce levnější, než produkt v obchodě. Například na výrobu domácího jogurtu vám postačí jeden jogurt a litr mléka pro první várku, z jejího zbytku pak připravíte z litru mléka další, a tak to jde pořád dál. Kosmetika je samozřejmě levnější, ale na kvalitě nic neztrácí, protože obsahuje všechny důležité suroviny. Navíc používáme jen opravdu velmi kvalitní produkty, a tak je účinek často lepší než u kosmetiky kupované. Ale to musí každý vyzkoušet sám.

Trend domácích produktů se vrací

Už jste vydali knihu s vašimi recepty s názvem Děláme si to doma sami. Měla velký úspěch? A chystáte další díl?

Kniha s pomocí přátel opravdu vyšla a brzy se stala bestsellerem, úspěch byl nečekaný a překvapivý. Je v ní přibližně 100 nejčastěji využitelných receptů a musím přiznat, že se opravdu povedla. Nyní již připravujeme díl druhý, který bude úplně jiný, a věříme, že bude ještě lepší než ten první. Recepty rozdělíme podle čtyř ročních období, knížka tak bude praktická a hlavně úplně jinak barevná. Navíc v ní bude i jednoduché vaření a pečení, kváskový chleba, levandulové sušenky, trdelník, který se peče na ohni...

Překvapilo vás, kolik už máte fanoušků a jaký je o projekt zájem? Nebo se to dalo se stoupající oblibou farmářských trhů a bio produktů vůbec očekávat?

Na Facebooku už má náš blog téměř 50 000 fanoušků a přátel. To číslo je obrovské a dělá mi velkou radost, navíc další a další neustále přibývají. Na druhou stranu mě to ale nepřekvapuje, protože trend domácích produktů se vrací. Je to vidět právě na zájmu o farmářské trhy, kde panuje skvělá přátelská atmosféra nejen mezi výrobci a zákazníky, ale také mezi výrobci navzájem. Zjistíte tam, že vlastně vůbec nemusíme být závislí na velkoobchodních řetězcích a produktech dovážených ze zahraničí, když máme vlastní vynikající suroviny, polotovary i hotové výrobky.

Rozjela jste i internetový obchod, kde lze jednotlivé suroviny na domácí výrobu nakoupit. Jak sháníte dodavatele? A ručíte za kvalitu produktů?

Sehnat některé suroviny je velmi náročné, některé jsou opravdu téměř nedostatkové. Dodavatele mám prakticky po celém světě, ale díky plynulé angličtině mi to nedělá zase až tak velký problém. Vybíráme opravdu jen velmi kvalitní suroviny, celé by to jinak ztratilo smysl a má práce by byla zbytečná.

Co na vaše míchání říkají děti?

Pro děti je to často zábava, můžete je tím zabavit. Některé postupy jsou tak jednoduché, že je zvládnou také. Nejstarší dcera občas pomůže, dva mladší sourozenci zatím jen zvědavě přihlížejí, ale ochutnávají všechny a jsou to vděční strávníci. Když jste šikovní, jídlo je zdravé, chutné a také hezky vypadá, je jasné, že tím děti nepohrdnou.

Stojíte za weby home­-made.cz i delamesitosami.cz. Jaký je v nich rozdíl? A kde vás fanoušci případně ještě najdou?

Weby se překrývají. Home-made.cz byl první a receptů je tam víc. Ten druhý web přišel později, přechodem na platformu wordpress, která je ke všem prohlížečům přátelštější. Bohužel, na doplňování nemám už čas. Pracuju prakticky non stop, zaměstnává mě blog, příprava knížky, e-shop a nejvíc děti. Často se lidé ptají, jak je možné, že jsem po třech dětech tak hubená. Tak tady je odpověď – v provozu jsem od rána do večera, 7 dní v týdnu, a i tak nestíhám. A do toho všeho se mi v noci zdají divoké sny. Jsem odsouzena k tomu být v pohybu. :-)

Pokud vás výroba domácích produktů zaujala, brzy pro vás budeme mít první z oblíbených receptů. Těšte se!

Lucie Kořistová

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jídlo Facebook obchod blog

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.