Prima maminka

26. září 2016 08:00

Martina Čerňanská

Pozor na to, jak mluvíte s dětmi. Mohou vás chápat úplně jinak

Cokoliv říkáme našim dětem, myslíme to vždy jen s tím nejlepším úmyslem. Ale mají naše slova vždy ten správný dopad?

Čas od času totiž používáme fráze, které už máme naučené celý život, ale neuvědomujeme si, že naše děti je neznají a mohou si je špatně vyložit.

Některé z těchto vět ale mohou mít na vaše děti negativní dopad. Proto jsme pro vás připravili seznam alternativ, které můžete zkusit říct místo toho. A tím vašim dětem ukázat, že se jim opravdu snažíte jen dát veškerou svou podporu, lásku a pozornost:

  • Co říkáme: “Pospěš si!”, “Hni sebou!”, “Buď potichu!”, “Nehýbej se!”, “Odpověz mi!” Co dítě slyší: “Nejsi důležitý.”, “Musíš zapomenout na to, co chceš ty, protože po tobě chci teď něco já.” Zkuste říct: “Máme už jen deset minut.”, “Kolik času ještě potřebuješ na dokončení své videohry, abychom mohli jít?”
  • Co říkáme: “Dávej pozor! Zakopneš.”, “Nesahej na toho psa, kousne tě!” Co dítě slyší: “Svět je nebezpečný. Je lepší raději nic nedělat.” Zkuste říct: “Dávej na sebe pozor.”, “Buď opatrný.”
  • Co říkáme: “Nestěžuj si!”, “Nekřič!”, “Nesměj se!”, “Nebul!” Co dítě slyší: “Nevyjadřuj své pocity!” Zkuste říct: “Zdá se mi, že jsi unavený/smutný”, “Co tě vystrašilo?”, snažte se pochopit emoce svého dítěte a promluvte si s ním o nich.
  • Co říkáme: “Kolikrát ti to ještě musím říct?!” Co dítě slyší: “Jsi hlupák a nedokážeš nic pochopit!” Zkuste říct: “To určitě zvládneš, zkus to znovu. Nebo to zkusme společně.”
  • Co říkáme: “Kluci přece nebrečí a ničeho se nebojí.”, “Holky jsou přece princenzy a o nic se nestarají.” Co dítě slyší: “Kluci nemohou vyjádřit své pocity”, “Holky nemohou být soběstačné.” Zkuste říct: “Prostě jsi se rozzlobil, je to v pořádku.”, “Nic se neděje, že se takhle cítítš. Stává se to každému.”
  • Co říkáme: “Měl by ses za sebe stydět!” Co dítě slyší: “Jsi špatný člověk. Nejsi normální.” Zkuste říct: “Všichni děláme chyby. Musíme se z nich ponaučit.”
  • Co říkáme: “Proč nemůžeš být jako on/ona?” Co dítě slyší: “Jsi horší, než všichni ostatní.” Zkuste říct: “Miluji tě přesně takového, jaký jsi.”
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.