Prima maminka

22. října 2016 04:20

Anna Kopečková

Prázdné plechovky nevyhazovat! Podívejte se, co se z nich dá vyrobit

Nápadů, jak využít prázdné plechovky, existuje spousta. My vám jeden z nich ukážeme a věříme, že se bude líbit nejen vám, ale i vašim dětem.

Technika, kterou vám představíme, se nazývá découpage (čtěte dekupáž). U nás se jí také říká ubrousková technika. To proto, že se při ní používají ubrousky s různými pbrázky a lepidlo, díky němuž se obrázky přenesou na plechovku a výsledek vypadá, jako kdybyste obrázky namalovali.

Pokud tedy doma máte prázdnou plechovku nebo plánujete v nejbližší době nějakou vyprázdnit, zkuste si ji nazdobit podle našeho návodu.

Plechovku před zdobením důkladně očistěte. Nevadí, pokud je na ní nějaký potisk. Pouze odstraňte víčko a případně vyřízněte pomocí otvíráku na plechovky i vnitřní ostrý okraj.

Na celý postup se podívejte v našem videonávodu:

Tipy, které se můžou hodit:

Obarvení plechovky

Použijte raději lak ve spreji. Jde to samozřejmě i pomocí barvy a štětce, ale je to mnohem pracnější a jen těžko docílíte toho, aby byl nátěr dokonale hladký. Lak nastříkejte postupně ze všech stran ve dvou nebo třech vrstvách.

Ubrousky

Ubrousky s krásnými obrázky seženete nejen v papírnictví, ale i v obchodech s bytovými dekoracemi nebo nábytkem. Motiv z ubrousku nejdřív vystřihněte a teprve potom oddělte jen vrchní vrstvu, kterou budete na plechovku lepit (většina ubrousků má tři vrstvy, některé mají jen dvě). Jde to nejlépe tak, že si lehce navlhčíte ukazováček a palec, ubrousek mezi těmito prsty trochu stisknete a pak odtáhnete od sebe.

Lepidlo

Speciální lepidlo na découpage seženete v papírnictví, výtvarných potřebách nebo v hobbymarketu. Na jeho nanášení si pořiďte menší měkký štěteček. Nejdříve naneste trochu lepidla na menši plochu na plechovce, přitiskněte na ni vystřižený kousek ubrousku a postupně nanášejte lepidlo na další plochu a ubrousek na ni vždy přitiskněte a zároveň z vrchní strany štětečkem uhlaďte. Když je celý motiv přilepený na plechovce, přetřete ho ještě tenkou vrstvou lepidla a nechte důkladně zaschnout. Postupujte opatrně, ubrousek je jemný a má tendenci se trhat, pokud použijete moc lepidla nebo moc tlačíte na štětec.

Dokončení

Hotovou plechovku můžete ještě přestříkat bezbarvým lakem, ale není to potřeba. My jsme k dozdobení použili dekorační pásku washi tape, kterou jsme oblepili horní vnitřní okraj. Hezky určitě bude vypadat i obyčejná látková stužka přilepená lepidlem.

A takhle můžete plechovky nazdobit dětem:

Foto: FTV Prima/Petr Němeček

Připravila: Anna Kopečková

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.