Prima maminka

27. července 2016 04:30

Anna Kopečková

Baví vás tvořit? Zkuste smršťovací fólii!

Vy si z ní vyrobíte krásné a originální šperky, s dětmi můžete tvořit zábavné přívěsky a užít si spoustu legrace.

Nepleťte si ji s klasickou smršťovací fólií, do které se balí různé věci. Tahle fólie je jiná, pevnější a doslova kouzelná. Ona se totiž při zapečení v troubě smrskne a zesílí, takže si z ní vytvoříte krásné barevné přívěsky (na krk, na mobil na klíče) nebo třeba náušnice.

Seženete ji pod názvem smršťovací fólie v podobě archů A4 v obchodech s výtvarnými nebo hobby potřebami (například bryda.cz nebo davona.cz). Pro děti můžete koupit i sadu s předkreslenými obrázky, které stačí jen vybarvit a vystřihnout (prodává se například pod názvem Shrink Art).

Fólie má dvě strany, lesklou a matnou, na kterou se kreslí. A protože je fólie průhledná, snadno si obkreslíte zvolený motiv podle předlohy. Můžete na ni kreslit fixami nebo pastelkami. Ideální je kombinace tenkého permanentního fixu, kterým nakreslíte kontury, a pastelek. Nemusíte na ně moc tlačit, barvy se během zapečení ještě zintenzivní.

Počítejte s tím, že se obrázek smrskne přibližně na třetinu původní velikosti. Takže pokud chcete třeba obrázek vysoký 4 cm, měla by být předloha vysoká 12 cm.

Pokud děláte šperk nebo přívěsek, udělejte před pečením do vystřiženého obrázku otvory pomocí děrovačky. Sundejte z ní spodní kryt, na obrázku si naznačte místo, kde chcete mít otvor, děrovačku otočte dnem vzhůru a uvidíte tak přesně místo, kde chcete obrázek proděravět.

Vystřižené tvary položte na plech s papírem na pečení namalovanou stranou dolů a dejte do trouby vyhřáté na 140 °C (použijte elektrickou, ne plynovou ani mikrovlnnou). K tomu určitě zavolejte děti, protože teď přijde kouzlo. Po chvíli se totiž obrázky začnou kroutit a smrskávat. Jakmile se opět narovnají, můžete je vyndat z trouby a nechat vychladnout. Barvy na nich by se neměly rozmazávat, ale můžete pro jistotu namalovanou stranu přetřít akrylovým lakem (například na fimo nebo decoupage).

Stačí přidat kroužky nebo háčky na zavěšení a je hotovo :-)

Připravila: Anna Kopečková/Foto: Jindra Kodíček

Mohlo by vás taky bavit:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.