Prima maminka

7. května 2016 04:50

Martina Čerňanská

Realita mateřství: Co vám dá, čím překvapí a s čím se vyplatí počítat?

Pokud plánujete mít rodinu, možná vám dnešní článek udělá v lecčems jasno. Mateřství ženě otevírá dveře tak trochu do jiné dimenze života. Co všechno se změní, když vám v postýlce oddechuje, nebo už po světě běhá vaše věrná kopie?

To jsme neváhali zjistit od těch nejpovolanějších, tedy od zkušených maminek.

Už jsem nedoufala, že budu mít dítě, teď jsem dvojnásobnou matkou!

„S manželem jsme se začali sžívat s faktem, že nám prostě není přáno mít děti. Podstoupili jsme nesčetněkrát umělé oplodnění, ale těhotenství prostě nepřicházelo, za to roky mi přibývaly a s nimi i starosti, že jednou na světě budeme sami. Ve chvíli, kdy jsme se začali s touto situací smiřovat a celkově si po psychické stránce skutečně vydechli, jsme to zkusili ještě jednou a naložila jsem si to jako dárek k narozeninám. Pak jsme odjeli na dovolenou, kde jsme si užívali na maximum a já jsem se přestala kontrolovat, prostě jsem věděla, že zase těhotná nebudu a tak jsem tomu dala volný průběh. Z dovolené jsme se vrátili nejenom opálení, vysmátí a šťastní, ale jak se později ukázalo, tak zřejmě ta pohoda přispěla k tomu, že to po x – kráté skutečně vyšlo. A radost byla dvojnásobná, narodily se nám jednovaječná dvojčátka – holčičky. A já vám řeknu, že když po celou tu dlouhou dobu počítáte s tím, že jako matka budete mít navždy prázdnou náruč a pak máte hned dvě děťátka najednou, je to pro mě ten největší zázrak světa. Nevím sice, kam dřív skočit, ale já si to všechno užívám na maximum. Pokud někdo drží nade mnou ochrannou ruku, tak mu touto cestou chci poděkovat, i když mu v myšlenkách děkuju každý den. Sice jsme téměř všechny peníze utratili za IVF a celkově jsme si museli utáhnout opasky, ale i tak jsem šťastná víc, než kdy předtím,“ vysvětluje Laura (41) a v očích se jí zračí slzy dojetí a vděčnosti zároveň.

Najednou život není pouze a jenom o vás

„Vždycky jsem byla sebestředná, sobecká a podle slov okolí namyšlená fiflena, co musí mít všechno a hned. Vystřídala jsem několik chlapů, užívala si všeho, co mi nabízeli a pokaždé jim za to všechno nasadila kopačky. Pak jsem se pořádně zamilovala a ten dotyčný dal na oplátku kopačky zase mně. Po rozchodu mi nepřišla menstruace a já začala tušit, že něco není v pořádku. Byla jsem těhotná, opuštěná, zrazená a sama. Po porodu dcery Aničky se mi změnil život o 180 stupňů. Nejvíc mi totiž záleží jenom na ní, moje potřeby jdou do pozadí a já se budu snažit, aby z ní vyrostla holka do nepohody bez syndromu princezny, kterým jsem trpěla já. Neexistuje lepší lék na sobeckost, než být matkou. Dostala jsem od života cennou lekci a právě ta mi otevřela oči,“ dušuje se Romana (29), která zahodila masku fifleny a vyloupla se z ní správná ženská.

Nikdy jsem nechápala, proč se o mě rodiče tak báli. Teď už jim rozumím

„Jako náctiletá puberťačka jsem nesnášela, když mi rodiče zasahovali do plánů a diktovali mi, kdy se mám vrátit a neustále mě kontrolovali. Náš Tadeáš právě dospívá a já konečně chápu, co prožívali, když jsem šla na diskotéku a přišla jsem o blbou půl hodinu později domů. Člověk nikdy nepochopí to, co sám neprožije, a proto lecjaké dobře mířené rady vyjdou vniveč. Vypadá to, že se jako rodiče nepřestanete bát, i když vašim dětem táhne na čtyřicítku, stejně tak to totiž mají i moje rodiče,“ uvádí na pravou míru Klára (38).

I s dětmi lze zvládnout mnohé, kdo tvrdí opak, nevěřte mu!

„Všichni okolo mi říkali, užij si všeho, dokud můžeš, až přijdou děti, už na to jednak nebudeš sílu, chuť ani finance. Pokud plánujete děti a obáváte se, co rodičovství s vámi udělá za psí kusy, tak vám mohu garantovat, že nic není tak horké, jak se mnohdy povídá. Ano, život se vám změní, to je jasná věc. Ale i když mám děti, tak létáme na dovolené, jezdíme s partou na kolech a spíme pod stanem a k tomu jsem navíc ještě začala podnikat. Dokázat se dá všechno, a když máte děti, tak navíc máte tu největší motivaci ze všech. To, co děláte navíc, totiž děláte pro ně a pak nic není problém. Jen je nutné se toho nebát,“ uzavírá Martina (34).

Dalčí články, které by vás mohly zajímat:

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.