Jak být skvělým rodičem, aneb Rodičovské příručky v praxi
Valí se na nás další trend západního světa – být skvělým rodičem. „Naštěstí“ v knihkupectvích dostanete spoustu jednoduchých příruček, jak na to. Dozvíte se v nich, že nejlepší je nechat dítě růst jako dříví v lese, i to, že japonská tvrdost je ideální recept na úspěch.
Jak se v tom vyznat? „Je to těžké,“ říká produkční Jana. „Já jsem byla vychovávána velmi tvrdě. Když sama na svoji dvouletou dceru občas křičím nebo ji plácnu přes ruce, sklízím do jednoho nechápavé pohledy ostatních matek. Možná je to tím, že moje generace Husákových dětí právě hledá alternativu k tvrdší výchově, kterou samy zažily, a spoustu věcí řeší jen domluvou nebo to nechají být. Mě ale děsí, co vidím u maminek starších potomků. Že budu svoje pěti či šestileté dítě dennodenně deset minut přemlouvat k tomu, aby se obulo, najedlo, uklidilo hračky, obléklo si bundu či umylo ruce. Z toho se přeci zblázním já i to dítě.“
Jaké chyby dělají nejčastěji rodiče při výchově svých dětí? Přečtěte si o tom zde.
Podle liberálnějších příruček Jana občas aplikuje takzvanou výchovou strachem, což skutečně většina současných matek odmítá. Jak ale vlastně vychovávat dítě? A jak se vyznat v příručkách, které na předchozí otázku odpovídají?
Jak si vybrat správnou příručku pro rodiče
• Určitě takovou, která čerpá alespoň něco z vývojové psychologie. Díky ní můžete pochopit základní mechanismy vývoje psychiky svého dítěte, které fungují bez ohledu na to, zda ho budete vychovávat jako matka z džungle nebo diktátor. Vývojová psychologie vám například pomůže pochopit, proč dítě musí projít obdobím vzdoru, k čemu je dobrý hněv či puberta.
• Pravděpodobně se vám bude líbit příručka, která koresponduje s vaším vnitřním naladěním. Proč ne? Máte-li statek na vsi, může se vám líbit Líný rodič. Pokud chcete mít doma šampióna v tenisu a matematických olympiádách, možná sáhnete po knize Bojový chorál tygří matky. Jakoukoli knihu neberte jako mantru, ale jako radu, jeden z názorů, možnost, jak postupovat.
• Zapojte selský rozum! Bydlíte-li ve dvoupokojáku na sídlišti, těžko aplikujete výchovu matky indiánského kmene – protože v domorodé chýši a jejím okolí dítě prakticky nemůže nic zničit, o nic se zranit a nechodí nakupovat s matkou do supermarketu.
• Vychovávejte své dítě tak, abyste se cítila komfortně vy. Šťastná a odpočatá matka je pro dítě lepší než vynervovaná hysterka s antidepresivy v šuplíku.
Anketa
1. Jaká kniha o rodičovství vás nejvíce oslovila?
2. Jaká rada z dané knihy vám byla nejvíce k užitku?
Ivana (37), novinářka, syn Matěj (2)
Kniha: Proč jsou šťastné děti šťastné, Portál
Rady:
– Vězte, že dítě slyší, i když „neslyší“, protože si zrovna hraje, nebo „nerozumí“, protože je malé. I to, co děti zdánlivě neslyší, se jim vtiskává, zejména, když to pořád opakujeme. Tedy: neříkám před svou dcerou, že je na svůj věk moc vysoká. Nedovolím ostatním, aby říkali, že „bude hrát basket“ nebo „bude modelka“. Řeknu jim vždycky: „Nebo bude hrát na klavír!“ Neříkám, že je „zase nemocná“, naopak říkám: „Myslím si, že je zdravější než spousta jiných dětí a brzy přestane i ta rýma.“
– Nikdy neustoupit vztekání nebo řevu, protože jinak se dítě rychle naučí, že vztek je ta pravá a účinná cesta k tomu, co chce. (Snad to zvládnu i ve frontě u kasy v obchodě). A naučit dítě, aby vztek, který je vývojově velmi důležitou záležitostí, projevovalo slovy, nikoli tím, že začne demolovat byt.
Iveta (42), PR konzultantka, dcera Hedvika (8)
Kniha: Vychováváme děti a rosteme s nimi, Práh
Rada:
Začínám ji teprve číst, ale zaujala mě kapitola Láska. Tam autorka vysvětluje, že když dítě „zlobí“, nefungují tresty, manipulace, výhrůžky a jiné ovládání. Nebo možná fungují na chvilku, ale je to násilí. Pro to, aby bylo dítě klidné a „dobře“ vychované, radí pouze vnímat potřeby dětí, napojit se na ně – a ne křičet, sekat děti přes zadek, posléze vyhrožovat a nakonec brečet nad tím, jak se nám vymyká výchova dítěte, které je přece nezvladatelné a já dělám co můžu! To je zcela špatně. Dítě má při takovém zacházení zaděláno na problémy s úzkostmi a agresí vůči okolí. V knize se mi líbí, že poradí rodičům, že se stačí jen na chvíli zastavit a zamyslet se… co přesně moje dítě chce?
Iveta (33), asistentka, dcera Věra (3)
Kniha: Hry pro maminky s dětmi, Portál
Zjistila jsem, že neumím vůbec žádné říkanky a nevěděla jsem, jak zabavit svou dcerku, která chce slyšet a dělat stále něco nového. Díky této knížce se máme každý den kam podívat a můžeme se pobavit.
Rada:
Dítě bude šťastné, když mu dáme možnost, aby nám mohlo se vším pomáhat.
Marie (42), pracuje v neziskovém sektoru, synové Jakub a Adam (20 a 17), dcera Kristýna (14)
Kniha: Malý tyran, Portál
Až s knihou mi tehdy došlo, že jsou děti mnohem rafinovanější, než se zdá, a že umí být mnohem chytřejší než rodiče. Do té doby jsem měla za to, že to jsou miláčci, které je třeba jen motivovat, povzbuzovat, hýčkat a opečovávat. Tedy ano, ale u toho je třeba držet si hranice, a to dost pevně!
Další klíčovou knihou byla: Líný rodič, Jota
Bohužel jsem ji přečetla, až když byly děti velké. Škoda, mohla jsem si mateřství ještě víc užít.
Rady:
– Nechte dítě nudit! Když to vydržíte dost dlouho a nenabídnete mu pohádku, hru, kterou jste vymyslela vy, ani jinou zábavu, nuda mu přeroste přes hlavu a začne si vymýšlet aktivity samo. Tím se mnohem víc rozvine, než když mu všechno naservírujete na stříbrném podnose.
– Nastavte hranice a neustupte ani o krok. Jenže tahle rada se líp chápe, než realizuje.
Ivana Králová
Mohlo by vás taky zajímat: