Prima maminka

4. května 2016 04:50

Martina Čerňanská

Recept na štěstí, který funguje – ale asi se vám nebude líbit

Celá staletí lidé hledají recept na štěstí, a zdá se, že teď byl konečně nalezen a zveřejněn. Možná se budete divit, jak jednoduché je dosáhnout štěstí, a to pro kohokoli z nás. Vlastně není třeba, když to řekneme s jistou nadsázkou, ani hnout prstem.

Stačí udělat jedinou věc: skoncovat s Facebookem, což pochopitelně platí i o ostatních sociálních sítích. Lidé, kteří odmítají mít cokoli společného se sociálními sítěmi, se údajně cítí daleko šťastnější a vyrovnanější. Vysvětlení je nasnadě: v prvé řadě je nebolí hlava a zrak od neustálého nahlížení do virtuální reality. Ale to není všechno!

Kdo se právě zamiloval?

Lidé nepoužívající Facebook se prý daleko méně stresují. Každodenní uživatelé sociálních sítí totiž propadají notorické životní nespokojenosti, neboť se neustále porovnávají s tamními přáteli a jejich přáteli... Přitom podle psychologů je největší překážkou vlastního štěstí právě porovnávat se s ostatními. Sedíte-li u Facebooku a sledujete, kdo se právě vyskytuje v luxusní restauraci, kdo je na výletě s novým objevem, do kterého je k smrti zamilován, kdo si zrovna koupil nový počítač a kdo se vyfotografoval s koženou sedací soupravou, jež kraluje obývacímu pokoji, logicky se cítíte jako nahý v trní.

Na chatu se nejede

Je totiž stísňující pozorovat známé, jak se královsky baví, radují se z nové lásky, kterou považují za nejbáječnější ze všech, kupují auta, nábytek či zájezdy, když vy zrovna sedíte doma na zadku, nejdražší věc, kterou jste v poslední době zakoupili, byla chňapka do kuchyně, vaše láska zmizela do dáli, autu odešly tlumiče a nepojedete ani na chatu – protože ta připadla bývalému manželovi. A pak logicky nastane chvíle, kdy se člověk dostane do deprese, která by ho bez zírání do počítače či mobilního telefonu buďto nepřepadla vůbec, anebo ne v takovém rozsahu.

Co myslíte, dokážete to?

Recept na štěstí tedy spočívá v tom najít sílu a definitivně se rozloučit s Facebookem. Pro uživatele, který je zvyklý tam každý den nahlížet, je to tvrdý oříšek. Dokážete se vzdát oblíbené sociální sítě, bez níž si už ani neumíte život představit, a stát se tak šťastnějším člověkem? A protože teď pravděpodobně zuřivě vrtíte hlavou, shrňme si tedy alespoň ty nejzákladnější poučky, jak dosáhnout štěstí, ať už se sociální sítí, nebo bez ní. V prvé řadě autoři knih či příruček o tom, jak být šťastný, nepovažují hmotné věci za klíč ke štěstí. Nemilosrdná pravda ovšem je, že bez hmotných věcí, například bez počítače, by onu knihu vůbec nenapsali, a bez automobilu by sotva jezdili na konzultace s vydavatelem.

Hledejte v sobě

Dále bychom měli mít na zřeteli, že štěstí se skládá z tisíce malých radostí, protože velkých radostí (promoce, cesta kolem světa, výhra v loterii) není zas tolik. Pamatujte i na to, že je těžké najít štěstí v sobě – ale najít je jinde je nemožné. Život není nádraží, na němž se čeká na příjezd luxusního vlaku, který vás odveze do ráje. Žije se tady a teď. Minulost je pryč, budoucnost jedna velká záhada, proto se soustředíme na přítomnost. Řečeno s klasikem, básníkem Adolfem Heydukem: Štěstí je muška jenom zlatá. Když náhodou "za večera kol tvé hlavy chvátá", rychle se odhlašte z Facebooku a vychutnávejte si tu radostnou chvilku.

-em-

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky HIV AIDS Facebook Sex počítač vegan sociální síť vegani kondomy Adolf Heyduk

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.