Prima maminka

6. února 2016 04:40

Lucie Průchová

Rodiče, kteří se hádají před dětmi, jim ubližují víc, než si myslí

Dětem, které jsou svědky ostrých hádek rodičů, se v mozku odehrávají nevratné změny.

Pravděpodobně už jste slyšeli o tom, že není dobré se hádat před dětmi. Jistě, je to jedno z prvních pravidel, které se píše ve všech vztahových příručkách.

Jenomže pokud jste oba prudší povahy a na své vzájemné komunikaci nepracujete, může se hádka objevit kdykoliv – třeba v okamžiku, kdy jdete vybírat novou postel, když odcházíte ráno do práce a školky a nestíháte, nebo když vás naštve, že zase neumyl nádobí. A pak zapomenete, že jsou kolem vás děti, a už to lítá. Ošklivá slova, křik, výčitky, bouchání dveřmi i rozbité nádobí. Maličkost, řeknete si možná. Ale vžijte se do role malého dítěte, tomu to musí připadat, že kolem něj vypukla válka.

Vědecká studie zveřejněná v časopise Journal of Family Psychology tvrdí, že příliš mnoho rodinných hádek může pozměnit dětský mozek, který začne jinak zpracovávat emoce. Vědci nejprve rozdělili zkoumané rodiny do dvou skupin – na ty, které se hádají hodně, a na ty, kde se hádají jen málo. Poté jejich děti sledovaly snímky párů, které vypadaly naštvaně, šťastně a neutrálně, a vědci přitom měřili jejich mozkovou aktivitu pomocí EEG.

Děti z rodin, kde se rodiče hodně hádají, reagovaly daleko silněji na rozzlobeně vyhlížející páry než ty, jejichž rodiče se nehádali. Podobně se děti projevovaly i v okamžicích, kdy se dívaly na šťastné páry.

„Děti z konfliktních rodin jsou cvičeny, aby byly neustále v pozoru a dokázaly se přizpůsobit situaci, která se může rychle změnit. S velkou pozorností tak sledují jakékoliv známky lidských emocí, ať už jde o hněv, či štěstí,“ vysvětluje autorka studie Alice Schermerhornová, odborná asistentka na katedře psychologie na univerzitě ve Vermontu. Takové děti pak mohou mít problémy v běžných mezilidských vztazích a budou si jen obtížně hledat přátele.

Hádka nemusí být špatná

Nicméně hádka k životu patří a dítě by se s ní mělo setkat. Nemělo by se však stát jejím účastníkem, partnerská hádka musí zůstat jen mezi partnery. Proto když se pohádáte, jděte za dítětem a vysvětlete mu, že ho máte oba rádi a že za hádku, která právě proběhla, vůbec nemůže a není její součástí. Že je to problém rodičů, kterí si musí sami vyřešit.

Protože se dítě učí pozorováním, je pro jeho vývoj i budoucí vztahy velmi důležité, jak se rodiče k hádce postaví. Nejen v dospělosti, ale už i na dětském hřišti bude kopírovat modely, které se doma naučí. Pokud na sebe ošklivě křičí, vytahují starou špínu a je na nich vidět, že si jeden druhého neváží, dobrý příklad dítěti rozhodně nedávají. Dítě se pak bude snažit své spory také vyřešit křikem a zastrašováním.

Ještě horší je, pokud se rozhodnou dítě do hádky zatáhnout, aby získali převahu nad tím druhým. Nutí dítě vybrat si, na čí straně ve sporu stojí, ale to děti vnímají jako zradu, protože chtějí mít rádi oba rodiče stejně.

Jak tedy jinak?

Někteří lidé mají ve zvyku vytahovat v hádkách starou špínu. Je to nekonstruktivní a vždy to hádku jen prodlouží. Lepší je držet se tématu, který je pro vás aktuálně důležitý.

Jakmile se hádka začne vymykat kontrole, dejte stopku. Opravdu. Mějte připravené nějaké slovo, které když jeden z vás vysloví, bude to znamenat pauzu. Stačí 10 minut a vaše hlavy zchladnou, pak se ke sporu můžete vrátit. Jde o to, že když začínáte být nepříčetní vzteky, k výsledku se stejně nedoberete.

Často se stává, že se lidé hádají vlastně úplně z jiného důvodu, než to na první pohled vypadá. Proto je dobré si ujasnit, co vám vlastně vadí. Je to proto, že váš muž tentokrát neumyl nádobí, nebo je to proto, že se včera zdržel v práci a vy přemýšlíte, zda nemá milenku? Takže asi nemá cenu se hádat kvůli nádobí, ne? Raději si otevřeně promluvte.

Poznejte své limity a hádce předcházejte. Každý má hranice nastavené jinak, někomu trvá velmi dlouho, než vybouchne, jiný vylétne hned. Až se zase budete chtít pohádat, vystupte ze svého těla a pozorujte se zvenku. Vyzkoumejte, kde je vaše hranice, pak dokážete hádce snáz zabránit.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky rodina nádobí Vermont

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.