Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Už máte doma vánoční výzdobu? Vědci tvrdí: čím dřív, tím líp

Jestli patříte k těm, kteří vytahují vánoční ozdoby a dekorace nejdříve v půlce prosince, možná vás přesvědčíme, abyste to začali dělat dřív. Vědci totiž tvrdí, že budete šťastnější. A protože štěstí není nikdy dost, vyplatí se je v tomto případě asi poslechnout.
Vydáno: 25.11.2017
Začněte s vánoční výzdobou co nejdřív, tvrdí vědci
Autor: iStock Začněte s vánoční výzdobou co nejdřív, tvrdí vědci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Žijeme ve světě plném stresu a úzkosti, a proto lidé čím dál víc vyhledávají věci, které jim dělají radost. A vánoční dekorace v nich vyvolávají ty příjemné a silné pocity z dětství," tvrdí americký psychoanalytick Steve McKeown. Vánoční dekorace jsou zkrátka cestou, jak znovu zažít to upřímné dětské vzrušení a příjemné napětí spojené s očekáváním.

Takže pečte perníčky, vyrábějte ozdoby, vytáhněte z krabic světýlka, kouličky, andělíčky a hvězdičky. A na dveře si pověste adventní věnec. 

Ukažte se sousedům

A je tu ještě další důvod, proč si dům nebo byt vyzdobit co nejdříve. Podle názoru psychologů publikovaného v americkém časopise Journal of Environmental Psychology vás pak vaši sousedé vnímají jako více přátelské, soudržné a ochotné se seznamovat. Takže pokud jste se právě přestěhovali a nikoho v okolí ještě neznáte, využijte toho a rozvěste do oken co nejdříve vánoční hvězdy a světýlka, ať sousedi vidí... 

Nostalgií k větší pozitivitě

Psychoterapeutka Amy Morin trdí, že díky nostalgii, kterou vánoční svátky v lidech vyvolávají, jsou pak lidé i víc pozitivní. „Nostalgie pomáhá spojovat lidi s jejich osobní minulostí. Pro mnohé je tak včasná vánoční výzdoba cestou, jak se mohou znovu trochu vrátit do dětských let." 

Dokonce i když někdo ztratil milovanou osobu, mohou pro něj svátky sloužit jako připomínka společně strávených šťastných časů. „Díky brzké vánoční výzdobě se pak člověk může cítit být alespoň v duchu víc s milovaným člověkem, který mu chybí," tvrdí Amy Morin. 

Takže až budete nevěřícně koukat, že mají sousedi už rozsvícený stromeček nebo vánoční výzdobu v oknech, zkuste to udělat taky a otestujte si teorii vědců. Něco na ní určitě bude. A i kdyby náhodou nefungovala, část vánočních příprav budete mít alespoň hotovou. 

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Vánoční dekorace, které vás bude bavit vyrábět

Zpříjemněte si adventní chvíle kreativní výzdobou vašeho bytu. Právě teď se s dekoracemi všeho druhu můžete do sytosti vyřádit. Přinášíme inspiraci, která nestojí moc, a i přesto vypadá nádherně. My se totiž držíme hesla, že dobrý nápad je víc než plná peněženka.

Vánoční lesík ze šišek

vánoční lesík

Zajděte s dětmi na procházku a cestou zpátky posbírejte šišky. Doma je přestříkejte zeleným sprejem a po zaschnutí můžete použít ještě i ten se třpytkami. A co by to bylo za vánočního zelenáče bez ozdob. Na jednotlivé plátky šišek přilepte barevné korálky nebo, chcete-li, pár lentilek. Podklad pro stromeček hravě zvládnete vytvořit za pomoci papírového kruhu, který polepíte vatou. Váš soukromý lesík pak zaboříte do vatových závějí.

54c326faf6ddba3b1783c64bda669ae0 Foto:

 

 

 

 

Nebo použijte šišky v jejich přírodní podobě. Dozdobte je třeba pomocí barevných cukrových perliček a jako podklad použijte malé květináčky nebo skleničky naplněné mechem nebo zelenou vlnou.

8 vánočních dekorací aneb Co si taky můžete vyrobit

Spousta hezkých dekorací se dá koupit v obchodech, ale hodně si jich můžete vyrobit doma. Máme pro vás pár jednoduchých, a přitom efektních nápadů.

Paletový stromeček

Stromeček z palety? Proč ne!

Dřevěné palety se hodí na spoustu věcí. Třeba když nechcete mít doma ani živý ani umělý stromeček, ale něco naprosto originálního. Tak vezměte paletu (stačí sehnat nějakou starší, nemusí být nová) a natřete ji řidší bílou barvou nebo nastříkejte sprejem. Pokud chcete, aby stromeček vypadal věrohodně, sežeňte si ještě hezké kratší polínko, nejlépe z borovice, na vrchu do něj udělejte zářez, zasuňte do něj paletu a přitlučte ji ještě hřebíky, aby držela. A teď můžete vytvořit stromeček. Připevněte na paletu svítící řetěz – odshora směrem dolů cik cak. Stačí vám na to hřebíčky, které zatlučete do palety a ohnete pomocí kladívka kolem řetězu (pozor, abyste neporušili drát uvnitř řetězu). Pak na řetěz zavěste pomocí háčků různé ozdoby – stejně jako na vánoční stromeček. Nahoru umístěte hvězdu. A pak už stačí stromeček jen rozsvítit.

 

Vánoční stromeček: 8 nápadů, jak ho letos ozdobit

Zdobíte každý rok vánoční stromeček stejně, nebo zkoušíte rádi něco nového? Máme pro vás spoustu krásných nápadů, které vás dostanou do vánoční nálady.

S modrými detaily

S modrými detaily

Červená je klasická barva Vánoc. Zkuste ji zkombinovat s trochou modré – stačí přidat pár malých modrých kouliček. Stromečku to dodá úplně jiný rozměr.

Vánoční andělíček jako dekorace

DIY – Vyrobte si vánočního andělíčka pomocí drátu a korálků


Článek je zařazen v: Vánoce, dekorace, nostalgie, DIY, vánoční výzdoba, svátky
Reklama