Prima maminka

25. listopadu 2017 10:00

Anna Kopečková

Už máte doma vánoční výzdobu? Vědci tvrdí: čím dřív, tím líp

Jestli patříte k těm, kteří vytahují vánoční ozdoby a dekorace nejdříve v půlce prosince, možná vás přesvědčíme, abyste to začali dělat dřív. Vědci totiž tvrdí, že budete šťastnější. A protože štěstí není nikdy dost, vyplatí se je v tomto případě asi poslechnout.

„Žijeme ve světě plném stresu a úzkosti, a proto lidé čím dál víc vyhledávají věci, které jim dělají radost. A vánoční dekorace v nich vyvolávají ty příjemné a silné pocity z dětství," tvrdí americký psychoanalytick Steve McKeown. Vánoční dekorace jsou zkrátka cestou, jak znovu zažít to upřímné dětské vzrušení a příjemné napětí spojené s očekáváním.

Takže pečte perníčky, vyrábějte ozdoby, vytáhněte z krabic světýlka, kouličky, andělíčky a hvězdičky. A na dveře si pověste adventní věnec.

Ukažte se sousedům

A je tu ještě další důvod, proč si dům nebo byt vyzdobit co nejdříve. Podle názoru psychologů publikovaného v americkém časopise Journal of Environmental Psychology vás pak vaši sousedé vnímají jako více přátelské, soudržné a ochotné se seznamovat. Takže pokud jste se právě přestěhovali a nikoho v okolí ještě neznáte, využijte toho a rozvěste do oken co nejdříve vánoční hvězdy a světýlka, ať sousedi vidí...

Nostalgií k větší pozitivitě

Psychoterapeutka Amy Morin trdí, že díky nostalgii, kterou vánoční svátky v lidech vyvolávají, jsou pak lidé i víc pozitivní. „Nostalgie pomáhá spojovat lidi s jejich osobní minulostí. Pro mnohé je tak včasná vánoční výzdoba cestou, jak se mohou znovu trochu vrátit do dětských let."

Dokonce i když někdo ztratil milovanou osobu, mohou pro něj svátky sloužit jako připomínka společně strávených šťastných časů. „Díky brzké vánoční výzdobě se pak člověk může cítit být alespoň v duchu víc s milovaným člověkem, který mu chybí," tvrdí Amy Morin.

Takže až budete nevěřícně koukat, že mají sousedi už rozsvícený stromeček nebo vánoční výzdobu v oknech, zkuste to udělat taky a otestujte si teorii vědců. Něco na ní určitě bude. A i kdyby náhodou nefungovala, část vánočních příprav budete mít alespoň hotovou.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.