Prima maminka

24. března 2016 04:45

Lucie Průchová

Velikonoční tajemství, která možná ještě neznáte

Velikonoční tajemství, která možná ještě neznáte

Období Velikonoc, to je krásný a tajemný čas. Po dlouhé zimě, sněhových vánicích, kdy se krajina halí do mléčně bílé mlhy, po nekonečně se vlekoucích pochmurných dnech přichází opravdové jaro, možná až trochu kýčovité.

Ze záhonků a luk vykouknou na denní světlo bledule, krokusy, narcisy, slunce vysuší meze, zimní kabáty se přemístí na půdu. Konečně svátky jara a lidových tradic!

Ale o zajímavých zvycích našich předků možná ještě úplně všechno nevíte. Která fascinující tajemství vám třeba ještě unikají?

Vajíčko

Vejce je symbolem plodnosti, zrození, úrody, slunce, návratu jara a vzhledem k existenci skořápky také pocitu bezpečí. Kromě toho o Velikonocích končil půst, v jehož průběhu byla konzumace vajec přísně zakázána. Proto naši předkové z radosti, že už mohou dobrotu od slepiček ochutnávat, o Velikonocích ve velkém konzumovali vajíčka. Což nebyl problém, protože slípky s jarem začaly zase už snášet a vajec byl naštěstí dostatek. Všelijak se zdobila, aby mohla být použita jako dárek pro pondělní koledníky.

Pomlázka

Naši dědečkové vyráběli takzvané pomlázky splétáním vrbových proutků. Dnes už to málokdo umí, a tak je zpravidla kupujeme na velikonočních trzích. Nejstarší zmínka o pomlázce pochází ze 14. století. V různých našich krajích se jí říkávalo různě, je známa i jako pomihoda, koleda, sekačka, šlehačka, mrskačka, tatar či karabáč. Uplést pomlázku dovedl každý chlapec, vplétala se do ní červená mašlička anebo nitka. Pomlázky bývaly malé, ale i dlouhé až dva metry. Dívky i vdané ženy byly šlehány proto, aby byly po celý rok pilné, zdravé a svěží.

Kočičky

Větvičky vrby jívy neboli takzvané kočičky k Velikonocům rovněž neodmyslitelně patří. Je to svým způsobem náhrada legendárních palmových ratolestí, jimiž lid vítal Ježíše v Jeruzalémě. Kočičky měly podle našich předků kouzelnou moc, ale pozor, musely být posvěcené v Květnou neděli. Krávy, když je snědly, dávaly více mléka než obvykle. Svěcené kočičky také chránily stavení před bouří a bleskem a jeho obyvatele před nemocemi. O Velký pátek dokázaly rovněž otvírat skály či zemi a zpřístupnit poklady.

Beránek

Pod pojmem velikonoční beránek si dnes představíme tradiční sladké pečivo ve tvaru ležícího beránka, ale nebylo tomu tak vždy. V bibli stojí psáno, že pečený beránek byl obřadním pokrmem před odchodem Židů z Egypta. Také židovský bůh byl chápán jako pastýř, který dojemně pečuje o svá stáda. Dříve se u nás o Velikonocích jídávala beránčí pečeně, ale zdaleka ne každý si ji mohl dovolit. Proto vynalézavý prostý lid pekl beránky ze slaného či sladkého těsta. Dnešní beránek bývá sladký, s rozinkami či kandovaným ovocem, někdy je vylepšený čokoládovou polevou.

Řehtačky

Dnes už nepříliš známé řehtačky, případně klapačky, mlýnky, trakářky či valcha byly uzpůsobené k tomu, aby dělaly co největší hluk. A mělo to svou logiku. V Zelený čtvrtek odlétaly všechny zvony do Říma, a jak by se tedy svolávalo k bohoslužbě, když se zvony odmlčely? Řehtačky a klapačky dělaly tak pekelný hluk, že celá vesnice hned věděla, že je třeba utíkat ke kostelu.

Velikonoční pentle

V období Velikonoc nebyly pentličky jen nějakými obyčejnými pentličkami, ale skrývala se v nich tajemná poselství. Dívky o Velikonočním pondělí navazovaly na pomlázky hochů různobarevné mašle. Červená mašlička znamenala, že dívka je do mladíka zamilovaná. Modrá dávala naději, zelená mluvila o oblibě. Nejhorší byla žlutá mašle. Mladík takto obdarovaný se dověděl, že u děvčete žádnou naději nemá.

-em-

Sdílejte článek
Štítky jaro Velikonoce vejce Jeruzalém Egypt Řím Velikonoční pondělí Velký pátek Květná neděle Zelený čtvrtek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.