Z deníku koučky: Novoroční předsevzetí a realita

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Poslední dny v roce vždy přemýšlíme, jaké bude naše novoroční předsevzetí a jak ho budeme plnit. Na začátku roku se z nás stávají nové bytosti plné odhodlání změnit svůj život. Většině lidí však jejich předsevzetí vydrží nejdéle do března.

Konec starého a začátek nového roku je dobrým časem pro to něco změnit. Něco staré odchází a něco nové se rodí. Pro změnu v našem životě to je velmi vhodné období. Plánujte a těšte se na nové zážitky a dobrodružství. Spojte svou novou změnu s radostným očekáváním. Je nutné, aby vám motivace zůstala co nejdéle. Stále si připomínejte svůj cíl a to, jak se v cílovém bodě budete cítit dobře.

Předtím, než se vrhnete na novoroční předsevzetí, si ujasněte některé zásady.

• Zamyslete se nad tím, co od nového roku očekáváte a tomu přizpůsobte své plány a postoje.

• Zeptejte se sami sebe, proč se chcete změnit.

Co vám tato změna přinese?

• Důležité je položit si otázku, zda tuto změnu opravdu chcete.

A co jste pro to ochotni udělat?

Je váš cíl reálný?

• Další technikou je napsat si klady a zápory. Na jednu stranu papíru napište výhody vaší změny a na druhou stranu papíru zase nevýhody. K tomuto seznamu se můžete vždy ve vaší slabší chvilce, kdy budete chtít svůj záměr porušit, vracet.

Používejte afirmace (potvrzení, ujištění). Nejlépe ve formě splněného přání. Například: „ Den ode dne se cítím lépe a moje tělo je štíhlejší a zdravější.“ Opakujte si je nejvíce před usnutím, tak se lépe uloží do podvědomí.

Veďte si deník. Můžete do něho zapisovat vaše pocity, úspěchy i neúspěchy.

Začněte ve svém životě dělat nové věci. Vymaňte se ze stereotypu. Pomůže vám to nastartovat nové myšlení.

Na celou změnu se musíte připravit. Předem si celý proces vizualizujte a představujte si sami sebe v cílovém bodě. Jak se tam cítíte? Opravdu to chcete? Vytvořte si nástěnku, případně tabulku a určete si akční kroky, které povedou k vašemu cíli. A postupně kroky, které jste učinili, odškrtávejte. Vždy je lepší si úkol rozdělit na více menších dílčích úkolů. Po nezdařilém pokusu totiž propadáme beznaději.

Dívejte se na vše realistickým pohledem, protože pokud je cíl nerealistický, tak ho brzo vzdáte. Za každý postup ke změně se pochvalte. I za malé dílčí úspěchy vám náleží pochvala. Pro vaše lepší sebevědomí a sebehodnocení je systém pochval velice důležitý.

Jde to i bez předsevzetí

Už po nějaký čas si nedávám žádná předsevzetí. Nemám ráda, když je něco organizované a neřídím to já sama. A pravidlo, že se musí každý rok dávat před koncem roku předsevzetí, se mi nelíbí. To, co chci, začnu měnit třeba už během roku, nebo až první týden v lednu. Vždy si však zrekapituluji rok, který odchází, a přemýšlím nad tím, co dobrého mi přinesl a jaké ponaučení mi dal. Sepíšu si všechny problémy, které jsem měla pocit, že jsem byla nucena v tomto roce řešit, a k nim si uvedu, co mne ta překážka naučila, kam jsem se posunula, jaký růst jsem díky té krizi zaznamenala. Nakonec mi ten rok nikdy nepřijde tak špatný. Přesto se těším na ten nový, protože díky vizím, které se snažím poslední dny v roce si představovat, vypadá ten nový rok podstatně lépe. Vyberu si oblast svého života, která je nenaplněná, a určím si, že s ní budu tento rok pracovat a věnovat se jí. Vizualizuji si cíl, kterého bych měla dosáhnout, a určím si dílčí kroky, které si rozvrhnu až do konce roku. Vždy si nakonec řeknu, že za rok v tuhle dobu budu v této oblasti podstatně dále. Zatím se mi to vždy podařilo.

Změna je život

Pokud si nedáváte žádné předsevzetí, je dobré přece jenom udělat nějaký zásadní krok k novému roku. Můžete udělat pár změn je sami pro sebe:

Zhodnoťte svůj rok ve všech oblastech - práce, vztahy, zdraví i peníze. Zeptejte se sami sebe, jak jste s touto oblastí spokojeni a ohodnoťte ji stupnicí od 1 do10 s tím, že 1 je špatné a 10 je skvělé. Té oblasti, kde máte nižší hodnocení, se snažte více věnovat.

Odpouštějte. V případě, že vás trápí stará křivda a nenávist, snažte se s ní pracovat. Myslete na osobu, která vám ublížila, a opakujte si „odpouštím ti“.

Více pohybu do života. Pokud trávíte mnoho času v kanceláři bez pohybu, udělejte něco pro své tělo a jděte třeba do práce pěšky.

• Pokud se straníte společnosti, tak si naplánujte dámskou nebo pánskou jízdu. Choďte více do společnosti a snažte se seznámit s novými lidmi. Především ti, co chtějí najít nového partnera, by si měli naplánovat více akcí.

Naplánujte si na každý měsíc aktivitu, která pro vás bude potěšením a radostí. Splňte si své sny a přání.

Změňte úhel pohledu na některé věci ve vašem životě.

Najděte si čas na krátkou meditaci. Pomůže vám tak aktivovat mozek a oprostit se od stresu.

Pokud vás něco trápí, promluvte si o tom s někým. Může to být kamarádka nebo kolegyně, případně kouč nebo psychoterapeut. Sdílené trápení je poloviční trápení. Vypovídejte se, co nejdříve to půjde.

Věnujte čas rodině. Nesnažte se za každou cenu zničit prací. Slibte si, že budete i odpočívat. Udělejte si prostě pořádek ve svém životě a získejte pro sebe více času.

Přátelé, nepodléhejte davovému šílenství dát si za každou cenu nějaké předsevzetí. Předsevzetí vždy nemusí být jen hubnutí nebo konec s kouřením. Můžete si dát i předsevzetí, že zjistíte více věcí o sobě samých. Nebo si splníte své dávno zapomenuté sny a přání, že si budete dělat v životě větší radosti. Nikdy totiž není pozdě a všichni máme budoucnost před sebou a každému se vyplatí do ní investovat. Pokud si dáte předsevzetí, je nutné vydržet aspoň 21 dní, protože přesně tak dlouhou dobu vzniká návyk. Když překonáte tuto dobu, bude to pro vás jednodušší.

Přeji vám štěstí, pohodu a lásku a především mnoho krásných chvil prožitých v novém roce

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.