Z deníku koučky: Umíte správně naslouchat?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V komunikaci je důležité nejen umět mluvit, ale také umět naslouchat. Naslouchání je pro mnoho lidí složitější než mluvení. Naslouchat znamená snažit se slyšet vše, co nám chce ten druhý říci. Především v partnerství většina lidí naslouchat neumí. A i naslouchání má svá pravidla.

Aktivně naslouchat umí opravdu málo lidí. Při naslouchání je nutné se snažit poslouchat, co ten druhý říká, chápat význam jeho slov a především mít zájem ho poslouchat. Při naslouchání se druhému díváme do očí a reagujeme aspoň jemnou zpětnou vazbou, která ukazuje naše pochopení. Může to být pokyvování hlavou nebo odpovědi typu: ano, hm, zajímavé. Případně můžeme reagovat tím, že na nešťastnou zprávu zareagujeme slovy: „To je mi líto. Mrzí mě, že…“ Důležité je, aby ten druhý cítil naši účast s tím, co říká.

Důležitější než vyřčená rada je naslouchání

V mé praxi psychoterapeuta i kouče je naslouchání jedna z nejdůležitějších věcí. Musím vnímat druhého člověka především nestranně. Je to občas obtížné, když máte pocit, že se svými slovy dotýká vašeho příběhu. Na druhou stranu je to jeho příběh a nemusí být stejný, jako je ten můj. Někteří moji klienti si ke mně chodí především pro pocit, že jim někdo naslouchá a reaguje na jejich vyprávění. Přesto jsem se tento návyk musela naučit.

Vždy jsem byla pro své přátele osobou, která je vyslechla a poradila. Naslouchat však bylo obtížné. Ještě než jsem si vyslechla celý příběh, tak jsem překotně reagovala a vyslala doporučení a rady. Dnes po létech praxe, všech absolvovaných školách a kurzech už vím, že to nebylo správně. Důležitější než vyřčená rada je naslouchání! V koučování se místo dobře míněných rad snaží kouč klienta podpořit v hledání řešení. Pokládá vhodně zvolené otázky a ty klientovi pomohou najít to nejlepší řešení, které má koučovaný uvnitř sebe samotného. On sám nejlépe ví, co je pro něj správné!

V každém případě je naslouchání důležité jak v psychoterapii, v koučování, tak především v běžném životě. Má své místo také v partnerství, a tam to většinou zvládáme nejméně. Naslouchání partnerovi a dětem pomůže zkvalitnit rodinné vztahy. Většina z nás po odeznění milostných hormonů přestane partnerovi naslouchat a to je velká škoda, někdy i důvod rozchodu. Umět naslouchat svým dětem je návod, jak jim pomoci k tomu, aby svůj život prožily co nejšťastněji.

Jak se naučit naslouchat?

• Při naslouchání neskákejte tomu druhému do řeči a nechte ho vysvětlit celý jeho příběh, situaci nebo názor.

• Nesnažte se hned najít radu, ale vyslechněte celý příběh a pak se můžete snažit najít rady a odpovědi, které ten druhý hledá.

• Nevnucujte druhému svoje zkušenosti, ale dívejte se na vše z nadhledu. Naše zkušenosti nemusí vždy být dobré i pro ostatní.

• Než budete odpovídat a radit, popřemýšlejte, zda vaše odpověď nebude vypovídat více o vás a o tom, co chcete vy, než o tom druhém člověku.

• Pokuste se při naslouchání pozorovat i nonverbální komunikaci svého protějšku. Jedná se o řeč těla. Jak má položené ruce, co dělá s hlavou, jak dýchá, jak sedí nebo stojí, jak se pohybují jeho oči. Tyto signály nám mohou o tom druhém mnohé říci.

• Snažte se dozvědět, co ten druhý opravdu chce říci, co ho opravdu trápí, co je důvodem toho, jak se cítí.

• Během naslouchání si ověřujte, zda informace správně chápete. A zda je ta informace tak důležitá, jako to cítíte vy.

• Předčasně neanalyzujte, než vyslechnete celý příběh.

• Otázky pokládejte pomalu a dobře si je promyslete.

• Dávejte najevo, že vás vyprávění zajímá a snažte se neztratit s druhým oční kontakt. Případně dejte najevo, že posloucháte.

• Pomozte druhému najít jeho řešení, protože to vaše nemusí být vždy pro něj to nejvhodnější.

• Drobná gesta pochopení jsou pro toho druhého velice důležitá.

Uvědomte si, že naslouchání je v našem životě a v naší komunikaci velice důležité. Má svůj význam při socializaci a v navazování kontaktů. Když umíme naslouchat, víme o tom druhém mnohem více informací, než když ho zahltíme otázkami. Vyzkoušejte si, jak bude reagovat váš partner, když mu budete vědomě naslouchat a snažit se porozumět tomu, co říká. Uvidíte, že se tím váš vztah prohloubí a najdete spolu více porozumění.

Přeji vám příjemné naslouchání

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky rada

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.