8 vět, které nikdy neříkejte, když váš muž ztratí práci

8 vět, které nikdy neříkejte, když váš muž ztratí práci

Život je plný zvratů – jednou jste dole, jednou nahoře. Když se vdáváte, většinou si berete někoho, kdo pracuje. Po čase se ocitnete na mateřské či rodičovské a materiální zázemí stojí převážně na manželovi. Nebo chodíte do práce, ale co si budeme povídat – chlapi často mají za stejnou práci víc peněz. Naneštěstí se může stát, že o svou práci partner přijde. Jakkoliv je pak vaše situace náročná, snažte se i v nejvíce vyhrocené situaci nevyřknout následující věty, které pak nelze vzít zpět.

Panebože, jak vyžijeme?

Co jiného vás také jako první napadne, že? Hypotéka na krku, dvě malé děti, všude samé poplatky, za co budeme aspoň jíst? Dotěrně pronikavý hlásek ve vašem nitru, který se nedá nikam zahnat. Jenže křikem se nic nevyřeší. Snažte se být klidná, sedněte si s manželem a projděte si pracovní nabídky. Případně ihned rozhoďte sítě, ptejte se příbuzných, přátel, zda by někdo neměl tip na nějakou práci. Většina dobrých nabídek se totiž ani nedostane do inzerce. Když budete aktivně hledat, vaše snaha sklidí své ovoce.

To jsi o tom padáku ani netušil?

Takzvaná otázka na pěst. Je velmi pravděpodobné, že váš partner dostal informaci o propuštění. Jak v této situaci ale reagovat? Většinou si tuto možnost sami nechceme připouštět, bereme to jako osobní selhání. Natož abychom to sdělovali svým blízkým. Zároveň do poslední chvíli doufáte, že se vše ještě nějak vyřeší a v dobré obrátí. Proto nemůžete mít vašemu manželovi za zlé, že se vám hned nesvěřil.

Máš aspoň něco naspořeno?

Odpověď na tuto otázku je sice velmi důležitá, ale až se na ni budete ptát, dejte si pozor na vaši intonaci. Neměla by se nést v tónu výčitek, ale v informativním duchu, abyste si pak mohli plánovat váš rozpočet. Mějte na paměti, že v krizi se teprve pozná, jestli váš vztah stojí na pevných základech.

Do otázek ohledně financí mi odteď mluvit nebudeš.

Možná bude partner nějakou dobu na podpoře, ale proboha – nedegradujte ho jenom kvůli tomu, že přišel o práci. Samozřejmě záleží i na důvodu jeho vyhazovu. A jestliže to nebylo kvůli špatnému hospodaření firmy pod taktovkou vašeho partnera, není důvod ho z plánování rozpočtu vaší domácnosti vyřadit. Navíc pro muže je doslova životním posláním pracovat a zabezpečit svou rodinu. Už tak bude z této ztráty dost zoufalý, a pokud byste mu ještě přisadila svým zákazem, neměl by daleko ke zhroucení. A to vy určitě nechcete. Vaším přáním přece je, aby se muž co nejrychleji otřepal a našel si novou, možná i lepší práci.

Aspoň ty domácí práce dělej dobře!

Je sice pravda, že má partner více času a mohl by sem tam vyprat, uvařit, vysát podlahu nebo umýt koupelnu. On sám by se měl nabídnout. Když ale nebyl nějakou činnost zvyklý dělat, mějte s ním trpělivost a nenadávejte mu, naučí se to. Na druhou stranu si dejte pozor, aby to ve vašem vztahu nakonec neskončilo tak, že se z manžela stane domácí hospodyňka věčně na podpoře a vy budete od rána do noci v práci. Pokud vám to ovšem takto nevyhovuje…

A to je přesně důvod, proč tě vyhodili!

Atmosféra po tom, co ztratil váš partner práci, nebude zrovna idylická, snad se ale nedostane moc pod bod mrazu. Snažte se udržet nervy na uzdě a nepřilévat olej do ohně. Je přece tak jednoduché si do slabého ještě kopnout. Buďte lepší a nebojujte s partnerem o zlatou medaili v disciplíně, kdo je více nepříjemný. Raději se snažte si o dané situaci co nejklidněji promluvit.

Žiješ z mých peněz!

Nezapomínejte, že v manželství už není „tvoje“ a „moje“, ale „naše“. Nedělejte z partnera „závisláka“ na vašich zdrojích. Rozlišujte mezi situací, kdy se partner opravdu snaží si práci sehnat, a tou, kdy jen zneužívá svého postavení „chudinky, který přišel o zaměstnání, a to rozhodně ne svou vinou“. Pokud vidíte, že manžel aktivně práci hledá, chodí na pohovory, zároveň vám vše ulehčuje tím, že uklízí, výčitky nejsou na místě.

Teď hned si najdeš jinou práci!

Je logické hledat si další práci, jestliže o jednu přijdete. Nedělejte ale na manžela přehnaný nátlak. Je dost možné, že si bude chtít na pár dní vydechnout. Ztráta zaměstnání je stresující záležitostí, je třeba nabrat síly. Jestliže se neprodlouží pár dní na pár let, není důvod k panice. Obrňte se trpělivostí a buďte shovívavá už jen z toho důvodu, že se může stát, že se karty časem obrátí a vy okusíte, jaké to je být nezaměstnaná. Jak se k vám pak partner asi bude chovat?

Sdílejte článek
Štítky manželé

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.