Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Co mají společného sex a emoce? aneb Proč je někdy dobré mít doma „Itálii”

Znáte ten pocit, kdy vnitřně zuříte, ale raději to spolknete, protože nechcete dělat dusno? Nebo byste se nejraději rozbrečela, ale zamáčknete slzu, protože nechcete ztratit tvář?
Vydáno: 29.04.2016
Někdy je lepší zařvat, než říct, že vás něco trápí
Autor: Thinkstock Někdy je lepší zařvat, než říct, že vás něco trápí

Je řada chvil, které nemusí být nejlepší pro volný průchod emocí. Například na úřadě, kde se snažíte být milá, i kdybyste druhou stranu nejraději zakousla. Ale je prostředí, kde byste své emoce dusit rozhodně neměla. A tím je intimní vztah.

Možná namítnete, že co se týká tzv. negativních emocí, tak není fér, abyste svou frustraci házela na partnera. Že rozhodně nechcete italskou domácnost a coby kultivovaní inteligentní lidé byste se s partnerem o důležitých věcech měli přece nějak rozumně domluvit. Takový scénář je úžasný, pokud s tím, o čem mluvíte, nemáte spojené žádné silné pocity. Nedoporučila bych vám však, abyste se někde v koutku uklidnila, a pak se svým miláčkem "v klidu" a rozumně promluvila. I když ve vás uvnitř zuří bouře nebo byste se zoufalstvím nejraději rozplakala.

Zlatá pravidla pro pohádkové manželství

Abychom nezkreslovali skutečnost, pojďme si raději hned pěkně v úvodu bez mučení přiznat, že žádné pohádkové manželství neexistuje. Hlavní úkol dvou lidí, kteří vstupují do zmíněného svazku, je zkrátka dělat vše pro to, aby se vztah nezměnil v peklo. Aby se i po mnoha a mnoha letech dal označit jako docela pěkný či aspoň celkem snesitelný. A my jsme si pro vás připravili cenné rady, pomocí nichž dosáhnete situace, kdy ani jednomu z obou protagonistů většinou nebývá proti mysli přijít odpoledne z práce domů. A to není málo, nemyslíte?

1. pravidlo: Důvěřuj a neprověřuj

Důvěřuj a neprověřuj

Tuto moudrost znáte patrně v trochu jiné podobě, nicméně my jsme ji maličko upravili. Kromě toho se rovněž říká: Kdo hledá, najde… Na tom něco je.

Budete-li se intenzivně pídit po důkazech nevěry, existuje nebezpečí, že na něco skutečně narazíte. Koneckonců, i naprosto nevinnou esemesku si můžete špatně vysvětlit. Proto odvracejte oči od partnerova mobilního telefonu i počítače. Eventuální prohrabávání kapes či tašek nepřichází v úvahu. Myslete na svou důstojnost!

 

Klidná a rozumná?

Řada žen chápe, že by měly být přece rozumné. Své pocity se naučí studovat a je-li to nezbytné, pokud možno klidně o nich komunikovat. Aby měl člověk pocit "práva na život", měl by k němu být nějaký jasný důvod. Takový, který je i sdělitelný a druhá strana ho dokáže pochopit.

Ale jak to vypadá v praxi? Jako ženy míváme řadu pocitů, které si nedokážeme nijak vysvětlit. A jednou z nejprotivnějších otázek pak může být: "Co je ti? Vysvětli mi to. Jaký máš k tomu, co cítíš, důvod?"

Ten ale vždy nemusí být. Někdy se jedná o pocity z našeho nitra. Zejména před začátkem menstruace řada žen prožívá mnoho "nelogických" pocitů, které souvisí spíš s podvědomím než s tím, co se děje kolem.  Jindy "nachytáme" emoce zvenku. Například bylo v práci přes den dusno a my odcházíme napjaté a stažené, i když se nás to přímo netýkalo.

Nebojte se zařvat

Ohledně vztahu se naše "nepohodlné" pocity mohou týkat i nějaké nerovnováhy. Můžeme se cítit vzteklé, smutné či nejisté a podobně. Takové pocity bývá důležité s partnerem komunikovat spíš tím, že je vyjádříte prožitkem, než že je pojmenujete. Co to znamená?

Ve výsledku pro muže bývá mnohem srozumitelnější, když se rozpláčete, místo toho, že mu řeknete, jak jste smutná. Nebo z vás srší hromy blesky, namísto abyste oznámila, jak vás něco trápí.

Důležité je, že pocit a jeho vyjádření musí být autentické. Upřímné a ze srdce. I když jde o konflikt. Protože s partnerem se přece hádáte jen proto, že vám na vztahu záleží. Nebo byste plýtvala svou energii na někoho, kdo je vám už jedno?

ThinkstockPhotos-156416581 Foto: Trápí vás něco? Tak se klidně rozplačte                                                        Foto: Thinkstock

 

Muži slova neslyší

Již více než 10 let vedu semináře a pomáhám lidem v oblasti vztahů a intmity. Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vadí. Že je něco trápí. A když už to vnitřně vzdaly a rezignovaně iniciovaly rozchod, jejich partner se zpravidla zcela upřímně divil: "Co???? Něco je snad špatně? Vždyť máme super vztah, ne?" On tu ženu zkrátka vůbec "neslyšel".

Protože v partnertsví jsou více slyšet emoce než slova. A pokud si emoce schováme a jen mluvíme, jde tato zpráva většinou jedním uchem tam a druhým ven. Jakkoliv se to zdá zvláštní a nelogické.

Hádky kvůli maličkostem! Jsou příčiny vašich sporů také tak směšné?

Vybavujete si, kvůli čemu se s partnerem nejčastěji pohádáte? Tedy pokud se nehádáte vůbec, pak se omlouváme a vyslovujeme vám upřímný obdiv, ale věřte, že k běžnému průměru opravdu nepatříte. Partnerské dvojice se zkrátka čas od času pohádají.

Jenomže kdybychom se alespoň hádali kvůli zásadním, státotvorným problémům. Najdete ovšem málo partnerů, řvoucích na sebe kvůli politice naší země vůči například Spojeným státům americkým. Řve se z docela jiných důvodů.

Možná si vzpomínáte na legendární hádku z filmu Hodíme se k sobě, miláčku? Iva Janžurová a František Peterka se tu do krve hádají, zdali je textilie zelená anebo zelenkavá.

Znáte hádky tohoto typu?

Ostříhaný pes

Ostříhaný pes

Manželka odvezla chlupatého miláčka celé rodiny do psího salonu, aby ho tu zvelebili. Pejsek byl vykoupán, ostříhán, navoněn a zdarma vybaven i roztomilou nalepovací psí náušnicí. Hrdá dáma s pýchou přivedla vylepšeného křížence zpět domů, kde nic netušící manžel málem dostal infarkt. Křičel, že vodit psa značky pouliční směs do salonu psí krásy je přece naprostý nesmysl, že pes byl ostříhán příliš, vypadá teď jako trouba, a co proboha ta náušnice? Vždyť je to směšné! Vše vyvrcholilo ostrou hádkou a několikadenní tichou domácností.

 

Itálie = dobrý sex

Tělesné vyjádření emocí – a tím mám na mysli pohyb těla, hlas, výraz tváře… – má další ohromnou výhodu. Dynamika projevovaných citů, těch skvělých i nepohodlných, jde ruku v ruce s vášní a sexualitou. Když se zeptáte dvojic, které mají doma "Itálii", zpravidla s úsměvem přikývnou, že v sexu jim to klape. A naopak "rozumné" páry, které o konfliktech jako vyspělí lidé v klidu komunikují, žádný křik a pláč, si často postesknou, že sexu u nich není mnoho, případně za moc nestojí.

Rovnice je jednoduchá: potlačované emoce (a mezi ně patří i ty rozumně v klidu komunikované) = tlumená vášeň a sexualita. Ano, jako ženy s každým pocitem, který vyhodnotíme jako nežádoucí a snažíme se ho udržet pod pokličkou, tlumíme i svou sexualitu. S každým potlačením smutku a zlosti ubíráme na plameni své vášně.

Pochopitelně existují výjimky potvrzující pravidlo, ale nebývá jich mnoho. A tak, pokud nejste už alespoň napůl osvícené a autenticky svobodné od rušivých pocitů, dávejte své emoce v partnerském vztahu najevo především neverbálně. Nebojte se důrazu gest ani zvýšeného hlasu. Nebojte se slz. Důležité je být v tom upřímné a dovolit si být i zranitelné. I v té nejzuřivější hádce mít srdce otevřené láskou.

Sebekontrolu si nechte na úřad. A občas do práce. V partnerském a intimním vztahu ale nemá své místo.

 

 

Denisa Palečková Foto:

Autorka: Mgr. Denisa Říha Palečková, CSB

Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Je tvůrkyní centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. Společně s Richardem Vojíkem a Josephem Kramerem, PhD, přinesla z USA do ČR novou profesi Sexological Bodywork, s mimořádnými účinky v somatickém vzdělání i léčení. V roce 2013 založili Evropskou akademii somatického vzdělání – EASE, s cílem nabídnout benefity práce s tělem široké veřejnosti i certifikaci profesionálů. Je spoluautorkou výukového DVD k legendárnímu rituálu celostní smyslné masáže Umění doteku.

Foto: Kateřina Tůmová

Na tantra masáž můžete jít sama nebo s partnerem

Tantra masáž vás naučí více prožívat rozkoš


Článek je zařazen v: Sex, hádky, emoce