Sex a vztahy

22. září 2016 04:50

Martina Čerňanská

Dnes je mezinárodní den antikoncepce. Proč bychom ho měli slavit?

Každá moderní žena by měla vědět, že si Mezinárodní den antikoncepce připomínáme 22. září. A měla by jej řádně slavit, třeba jako narozeniny: šampaňským. Však si to také tento významný den zaslouží.

Vždyť co všechno si lidstvo muselo vytrpět, než se začalo předcházet početí nějakým odpovídajícím, důstojným způsobem! Našim dávným předkům nelze upřít úctyhodnou dávku fantazie, neboť se nechtěnému otěhotnění bránili všemi možnými způsoby – nad některými až zůstává rozum stát.

Bylo to o život

Staří Egypťané prosluli svéráznými pokusy o pesar, sestrojovali jej z krokodýlího trusu a medu. Nebo se uchylovali k vykuřování pochvy, to tedy muselo být velmi drastické. Pak existovala směs, která se natírala na intimní partie, skládala se z rozmačkaných akátových trnů, medu a datlí. Stará Čína nijak nezaostávala. Tehdejší slavný lékař přezdívaný král medicíny vytvořil pro nebohé ženy, které nechtěly otěhotnět, směs z oleje a rtuti. Bylo nutné ji zahřát a požít ústy. Nechtějme vědět, co vše svérázný nápoj způsoboval. Nešťastnice, která jej vypila, byla jistě ráda, pokud zachránila holý život.

Žebro z černé kočky

Velmi originální byli staří Řekové, tvrdili totiž, že žena předejde početí, když během menstruace třikrát plivne žábě do tlamy. Paní a dívky lovící žáby tedy zřejmě patřily ve starověkém Řecku k běžnému dennímu koloritu. A pokud se teď přeneseme v čase do pochmurného středověku, buďte si jisti, že ten do našeho problému světlo nevnesl. Antikoncepčním hitem byl smotek ovčí vlny namočený ve víně. Anebo ještě jinak: ve středověku prý pomáhalo, když žena během styku svírala v dlani oblázek. Účinné údajně bylo rovněž nosit u sebe žebro z černé kočky anebo dětské zoubky.

Rybí střeva

Nejstarší kondomy byly nalezené na jednom z anglických hradů a pocházejí z konce sedmnáctého století. Byly vyrobeny z rybích střev, později z jehněčích. Roku 1844 přišel velký přelom, a to velkovýroba gumových kondomů. Ve třicátých letech dvacátého století došlo k vylepšení výrobních procesů natolik, že umožňovaly výrobu tenkých a levných latexových kondomů.

Děvčátko, na slovíčko

Mnohé z nás si ještě pamatují z dob dětství a dospívání, že ani tehdy nebyla situace v oblasti antikoncepce a sexuální výchovy nijak růžová. Například v osmdesátých letech minulého století existovaly příručky Děvčátko, na slovíčko a Dospíváš v muže, ze kterých se mládež dověděla především to, že dívky mají menstruaci a chlapci mutují. Což není mnoho a nechtěným těhotenstvím to zabránit nedokázalo. Jít si koupit kondom do samoobsluhy bylo tehdy malým dobrodružstvím, kterého se odvážil jen málokterý mladý muž. A antikoncepční pilulka byla teprve v plenkách, měla spoustu nežádoucích vedlejších účinků. A tak, milé dámy, buďme rády za moderní výdobytky dnešní doby!

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.