zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co se stane, když vysadíte antikoncepci? A za jak dlouho můžete otěhotnět?

Co se stane, když vysadíte antikoncepci?
Autor: iStock Co se stane, když vysadíte antikoncepci?
Anna Kopečková , Vydáno: 03.03.2021
Jak tělo reaguje na to, když vysadíte antikoncepci? A jak dlouho u ženy trvá, než po vysazení antikoncepce bude mít šanci otěhotnět?

reklama

Myslíte si, že když žena přestane brát antikoncepci, může okamžitě otěhotnět? Ve skutečnosti to tak u většiny žen vůbec není.

Ovulace se standardně upraví za 2 až 3 měsíce

Po vysazení hormonální antikoncepce dochází u určité části žen ke znatelně rychlejšímu a snazšímu otěhotnění. Vaječníky totiž pracují mnohem lépe než před nasazením pilulek, a proto mají ženy větší šanci otěhotnět právě těsně po vysazení či do půl roku od něj. Pak se šance opět začíná snižovat. Těch žen, u kterých ovulační cyklus funguje dobře ihned po vysazení antikoncepčních pilulek, je ale jen zhruba 20 %.

U ostatních žen vždy chvíli trvá, než se cyklus upraví. U naprosté většiny se plně upraví do dvou, maximálně tří cyklů od vysazení. Nejedná se tedy o dlouhé období. Přesto se ale ojediněle mohou objevit ženy, u kterých se cyklus nenastartuje vůbec a zůstanou neplodné. Procento těchto žen nelze jednoznačně odhadnout, jejich počet je však velice nízký. Často se totiž antikoncepci dává za vinu i to, za co ve skutečnosti nemůže. Absence cyklu po vysazení antikoncepce totiž často trápí ženy, které menstruační cyklus neměly v pořádku nikdy, tedy ani před nasazením pilulek, nebo ženy, které se pro mateřství rozhodnou ve vyšším věku, kdy jsou šance na početí již omezené.

„Názory v otázce, po jak dlouhé době po vysazení hormonální antikoncepce se doporučuje snažit se o početí, se mnohdy liší. Zatímco jedni tvrdí, že se žena musí nejdříve očistit, minimálně půl roku antikoncepci neužívat a teprve pak se snažit o početí, já zastávám názor, že se může začít snažit prakticky bezprostředně po vysazení pilulek. Vzhledem k výše uvedenému se to však ihned spíše nemusí podařit," říká zkušený gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Chcete otěhotnět? Počítejte s tím, že to po vysazení antikoncepce hned nepůjde.

Co s vámi dělá antikoncepce? Prozradíme vám i její skryté účinky

Vysazení mohou doprovázet zdravotní potíže

Vysazení hormonální antikoncepce se pojí také s některými typickými zdravotními obtížemi. U téměř všech žen se nejčastěji objevují silnější bolesti jak v průběhu cyklu, zvláště před a při ovulaci, tak při menstruaci. A to dokonce i u žen, které takové problémy dříve neměly. V naprosté většině se tato obtíž ale do dvou až tří měsíců upraví.

„Často spekulovaným problémem spojeným s vysazením antikoncepce bývá též snížení sexuální touhy. Dle mého názoru je to individuální věc. Ve své praxi jsem se setkal se ženami, které opravdu při vysazení antikoncepce měly evidentně sníženou sexuální apetenci, ale u většiny tomu tak není," tvrdí gynekolog. Z přetrvávající ztráty či snížení chuti na sex po vysazení tablet s hormony je antikoncepce částečně obviňována neprávem, neboť ji může vyvolat rovněž dlouhodobý stres, nezdravý životní styl a partnerské problémy či konflikty.

Spousta žen má z nitroděložních tělísek obavy. Přitom nová tělíska se od 
těch starých diametrálně liší

Nitroděložní tělíska: Budoucnost hormonální antikoncepce

 

Pravidelný výtok je v pořádku

S vysazením antikoncepce se téměř u všech žen začne objevovat také pravidelný výtok, nejčastěji přibližně uprostřed cyklu. Jedná se o přirozený fyziologický jev a ženy se nemusejí obávat domnělé poševní infekce, kterou za něj často zaměňují. Je to spíše známka toho, že je vše v pořádku a tělo funguje tak, jak má.

V takzvaných plodných dnech, tedy kolem období dozrávání vajíčka a zvláště při ovulaci, se hlen v děložním hrdle stává tažnější a tekutější, někdy má charakter vaječného bílku či vodnatého výtoku. To je zcela v pořádku, protože tato konzistence je přímo potřebná k tomu, aby spermie mohly naplnit své poslání, tedy dostat se k vajíčku a oplodnit jej. Hustější hlen v neplodném období jim je v tomto spíše překážkou.

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti

 

Pokud se u ženy v plodném období hlenový příznak neobjevuje, může se jednat o problém s dozráváním vajíček, a proto je vhodné na jejich podporu nasadit léčbu svépomocí, v případě dlouhodobého přetrvávání pak vyhledat podrobnější lékařské vyšetření. „Přípravky ve formě volně prodejných doplňků stravy na podporu cyklu může žena začít užívat již jeden až dva měsíce před vysazením antikoncepce nebo ihned po něm. Vhodné jsou například přípravky typu Sarapis mensis s mateří kašičkou a dalšími látkami, doplněné o zvýšený příjem kyseliny listové," radí Pavel Turčan.

Pokud se i přes dostavující se ovulaci, potvrzenou například měřením bazální teploty, ovulačním testem nebo ultrazvukovým vyšetřením, zmíněný hlenovitý výtok neobjevuje, lze nasadit i léky na ředění hlenu, které běžně používáme například u kašle či infekcí horních dýchacích cest. Tyto preparáty mohou být řešením i při dalších poměrně častých projevech vysazení antikoncepce, jako je zhoršení pleti či maštění vlasů.

Chcete změnit svou antikoncepci?

Chcete změnit svou antikoncepci? Tohle byste měla vědět!

I citron měl svou antikoncepční úlohu...

Šílené antikoncepční metody: I takto se ženy chránily před otěhotněním

reklama

Související témata: antikoncepce , ovulace , vysazení antikoncepce , šance na otěhotnění , těhotenství , jak vypočítat ovulaci , hormonální antikoncepce

reklama

Přečtěte si také

reklama