Zdraví a nemoci

20. listopadu 2014 04:50

Anna Kopečková

Nitroděložní tělíska: Budoucnost hormonální antikoncepce

Jinou formu antikoncepce než pilulky užívá podle průzkumů pouze 8 % českých žen. Za takto nízkým číslem stojí podle gynekologů v případě nitroděložních tělísek ještě stále převládající strach z nespolehlivosti, vedlejších účinků a bolestivosti ze zavádění. Přitom nová tělíska skýtají řadu výhod.

Co to je?

Tato antikoncepční metoda patří mezi ty dlouhodobé a využívá účinku tělísek různého tvaru zaváděných do dělohy. V případě, že se žena rozhodne otěhotnět, je možné tělísko kdykoliv vyjmout, přičemž úroveň plodnosti před zavedením je velmi rychle obnovena.

Pro koho je tělísko vhodné?

Ačkoliv byl tento druh antikoncepce donedávna možnou volbou zejména pro ženy po porodu, nově jej lze brát také jako vhodnou alternativu i pro ženy, které doposud nerodily a v nejbližší době těhotenství neplánují. Spolehlivý komfort poskytuje i ženám, kterým z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje každodenní užívání hormonální antikoncepce ve formě tablet a kterým byla kombinovaná hormonální antikoncepce kontraindikována.

Jak tělísko funguje?

Hormonální: Hormon obsažený v tělísku zvyšuje vazkost hlenu v hrdle děložním, čímž se hlen stává špatně prostupným pro spermie. Samotné tělísko pak působí v děloze jako cizí těleso a přitahuje bílé krvinky, které působí proti spermiím, jež by se přece jen mohly dostat přes bariéru hlenu v hrdle děložním. Hormon, který se uvolňuje, brání nárůstu děložní sliznice, a dochází jen ke slabému špinění nebo absenci krvácení.

Nehormonální: Tělíska jsou 
z polypropylenu různého tvaru (téčka, medúzy, multiloady) s kovovými válečky. Jsou založena na principu uvolňování iontů mědi, jež zabíjejí spermie, které se dostanou do dělohy. Při užívání nehormonálního tělíska dochází k pravidelné menstruaci.

Na rozdíl od tabletek, náplastí a kroužku, které ovlivňují ovariální cyklus, tělíska nemají vliv na menstruační cyklus. Vaječníky fungují úplně normálně, tzn. dochází k růstu folikulu, zrání vajíčka, ovulaci, tvorbě žlutého tělíska, zániku žlutého tělíska a menstruaci.

Jak to probíhá

Před zavedením tělíska

Nejprve je potřeba poradit se s lékařem o možnostech antikoncepce. Poté dojde k vyšetření, udělá se preventivní stěr na rakovinu děložního čípku, ultrazvukem se zkontroluje velikost dělohy a děložní dutiny. A na základě toho se doporučí optimální varianta.

Zavádění tělíska

Tělísko se zavádí ambulantně bez anestezie, vzácně to lze třeba i v narkóze. Tělísko se zavádí do dutiny děložní, a to v období menstruace, což má několik důvodů: v tu dobu je lépe prostupný kanál děložního hrdla, a když žena menstruuje, je téměř stoprocentní, že není těhotná. Ke snazšímu odstranění z dělohy je většina tělísek opatřena vlákny, která po zavedení vyčnívají do pochvy.

Těhotenství při antikoncepci

Může žena otěhotnět i přesto, že má zavedené nitroděložní tělísko? Kombinace účinků nitroděložního tělíska je příčinou velmi vysoké antikoncepční spolehlivosti. Přesto podobně jako u jiných forem antikoncepce existuje možnost otěhotnění. „Existují situace, kdy žena například kojí a přijde, že chce zavést tělísko. Při prohlídce se nic nezjistí, přitom ona už může být třeba těhotná, ale pouze tak málo, že to není vidět. Dostane tělísko, a za 3 měsíce přijde, že je těhotná. Proto se také dělají dopředu testy. Někdy ale ani to nestačí. Žena může mít den před zavedením tělíska nechráněný styk, neuposlechne rady lékaře, a už je to. A nikdo nic nepozná,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Fučíková z GYNPOINTu.

Ženy si často také myslí, že kojení funguje jako antikoncepce, to je ale mýtus. Při kojení sice žena nemá menstruaci, ale může otěhotnět!

Není také pravda, že nitroděložní hormonální tělísko způsobuje potrat. Spermie se k vajíčku vůbec nedostanou, nemůže tedy dojít ani k oplodnění.

Druhy tělísek

Ženy mohou vybírat mezi nitroděložním hormonálním systémem (tzv. IUS – intrauterinní hormonální systém) a nehormonálními tělísky s obsahem kovu (měď, zlato, stříbro, slitina zinku a stříbra).

Nehormonální

Tělísko Gynefix je nehormonální variantou bez pevného plastového těla a ramének, která má díky svému inovativnímu designu méně vedlejších účinků. Díky malým rozměrům se tělísko velmi dobře adaptuje na tvar dělohy, a je tak určeno především pro ženy, které ještě nerodily. Zapichuje se do svalstva dna děložního a nevyvolává silné krvácení.

Systém je funkční 5 let

Cena: kolem 4 000 Kč

Hormonální

Jaydess je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství 
hormonu levonorgestrelu. Jde vlastně o menší Mirenu. Díky menšímu průměru se i snadněji zavádí a je určeno i pro ženy, které dosud nerodily.

Systém je funkční 3 roky

Cena: kolem 5 500 Kč

Mirena je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je také tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství hormonu levonorgestrelu, který působí především na děložní sliznici. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimálně. Lze ji proto využít i pro ženy, které díky své anamnéze nesmějí užívat estrogeny. Je vhodná pro ženy s normálním cyklem, pro kojící ženy po porodu a dá se použít i jako součást náhradní hormonální terapie. Dokáže významně snížit intenzitu menstruačního krvácení, a tedy i krevní ztráty.

Systém je funkční 5 let

Cena: kolem 6 500 Kč

Výhody nitroděložních tělísek

- spolehlivost srovnatelná se spolehlivostí při sterilizaci

- dlouhodobá ochrana bez nutnosti neustálé kontroly

- maximálně šetrné zavádění

- příznivé finanční hledisko

- hormonální i nehormonální tělísko mohou zvolit i kojící ženy

- hormonální tělísko snižuje riziko zánětů dělohy, vejcovodů a rakoviny děložního těla

- oba typy tělísek jsou vhodné tam, kde žena nemá užívat estrogeny

Vedlejší účinky

Tělísko není vhodné pro ženy, které:

- mají abnormální či problematické menstruační krvácení,

- často trpí na infekce a záněty,

- často střídají sexuální partnery,

- mají abnormality děložního hrdla nebo dělohy včetně fibroidů deformujících děložní dutinu,

- mají akutní onemocnění jater,

- jsou přecitlivělé na některou složku daného přípravku, např. levonorgestrel.

Statistiky

Podle výsledků průzkumu, který proběhl na přelomu ledna a února 2014 mezi českými ženami ve věku 18 až 35 let:

- užívá aktuálně některou z forem hormonální antikoncepce nebo nehormonální nitroděložní tělísko 62 % žen,

- pouze 18 % uživatelek hormonální antikoncepce a nehormonálních tělísek je se svou antikoncepcí spokojeno,

- téměř každá třetí uživatelka antikoncepce (29 %) zvažuje v brzké době změnu,

- zhruba 38 % žen dnes neužívá žádnou antikoncepci,

- jako antikoncepce jsou nejčastěji užívány hormonální pilulky, až u 54 % žen. Osobní zkušenost s nimi má 93 % žen.

Odborné názory

Co ovlivňuje výběr antikoncepce?

„Ženy se při výběru antikoncepce rozhodují zejména na základě kombinace vlastního úsudku a doporučení lékaře. Zatímco u výběru formy, tedy zda užívat pilulky, náplasti, injekce nebo třeba nitroděložní tělísko, ženy připouštějí, že na rozhodnutí se podílejí ve srovnatelné míře ony samy a jejich gynekolog (míra vlivu ženy 45 %, míra vlivu gynekologa 39 %), u výběru konkrétní značky antikoncepce je již patrné, že toto rozhodnutí je převážně na lékaři (míra vlivu ženy 24 %, míra vlivu gynekologa 67 %). Při výběru té správné antikoncepce hrají pro ženy podle průzkumu nejdůležitější roli její spolehlivost a bezpečnost.“

Ing. Lenka Suchá, výzkumná agentura Ipsos

Proč dnes ženy užívají nitroděložní tělíska tak málo?

„Jsem přesvědčená, že důvod je ten, že znají pojem DANA, což bylo původně obrovské kovové tělísko, které se špatně zavádělo do dělohy a mělo spoustu negativních účinků jako například extrémně silné, bolestivé krvácení. A pravda je, že spolehlivost tohoto tělíska nebyla taková, jako dnes. Viděla jsem mnoho případů těhotenství při této formě antikoncepce. Dnes už klientkám vysvětluji, že jde o jiný druh antikoncepce, že to sice vypadá jako tehdejší tělísko, usazuje se do dělohy, ale účinky na menstruační krvácení jsou zcela opačné.“

MUDr. Dagmar Makalová, 
gynekologicko-porodnická ambulance Femina Sana

Která antikoncepce je podle vás nejlepší?

„Nedá se říct, co je lepší. Vždy je potřeba se každé ženy nejprve zeptat, jakou má představu, a pak to teprve individuálně řešit. Má-li například nějaká žena vrozenou vadu dělohy, může sice dostat hormonální tělísko, ale také se může stát, že díky deformitě té dělohy tělísko vypadne. Pokud tedy řekne, že to nechce, pak je pro mě jasná volba Gynefix. Jiná klientka zase nemusí chtít hormony, pak volíme nehormonální variantu. Pokud nechce mít menstruaci, je jasná volba hormonální antikoncepce a tak dále. Vždy je to tedy ryze individuální.“

MUDr. Zuzana Fučíková, gynekologická ambulance Gynpoint

Zdroj: časopis Health&Beauty

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.