Antikoncepce po čtyřicítce: V čem je jiná?
Co se týče antikoncepce, jsou potřeby žen okolo čtyřicítky a puberťaček jasně odlišné. V jednom se ale obě skupiny shodnou – chtějí co nejšetrnější, nejbezpečnější a nejspolehlivější přípravek.
„Po třiceti pěti letech věku narůstá zejména počet kontraindikací. Například takové ženy, kuřačky, nemohou užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, protože významně stoupá riziko cévních problémů,“ vysvětluje gynekoložka Dagmar Makalová.
A zmiňuje také otázku přechodu. Pokud žena používá antikoncepci a například nekrvácí a ani nemá návaly a další projevy menopauzy, vlastně se nepozná, že už se klimakterium blíží. „Pak se musí dělat krevní testy a vyzkoušet, jestli má další předepisování smysl,“ přibližuje doktorka.
Řešením pro ženy před a okolo čtyřicítky je podle ní jednodruhová, tedy tzv. gestagenní antikoncepce. Žena ovšem musí stále myslet na to, aby si pilulku nezapomněla vzít, což může být při práci, péči o rodinu a domácnost a další povinnosti, problém.
Zlaté nitroděložní tělísko
Nejpohodlnější cestou tedy je nitroděložní tělísko. „Na výběr jsou klasická tělíska s obsahem kovu nebo nitroděložní hormonální systém,“ popisuje Makalová. Ten kombinuje účinek gestagenní antikoncepce a nitroděložního tělíska, které působí v děloze jako cizí těleso a brání tak pohybu spermií. „To ovšem platí jen pro spermie, které se do dělohy dostanou, a těch je naprosté minimum. Hormon obsažený v tělísku totiž zhušťuje hlen hrdla děložního, který se pak stane vazkým a pro spermie neprostupným. A navíc celý systém brání nárůstu děložní sliznice,“ vypočítává lékařka.
Velkou výhodou je podle ní i to, že systém účinkuje lokálně a do těla se tak dostane řádově mnohem méně hormonu než při polykání tabletek. Po vyjmutí tělíska se také rychleji vrací pravidelný menstruační cyklus, většinou je to otázka jednoho až dvou měsíců.
Dana už je minulostí
Donedávna nitroděložní tělíska volily jen ženy po porodu, nicméně teď už se jich nemusejí bát ani ostatní. Doby, kdy bylo jedinou možností obrovské tělísko "Dana" způsobující extrémně silnou a bolestivou menstruaci, jsou naštěstí dávno pryč. Dnešní tělíska jsou menší, mají opačné účinky a navíc jsou mnohem spolehlivější.
„Od letošního roku je navíc v Česku k dispozici nejen tělísko s účinkem na pět let, ale i jeho „menší sestra“ na tři roky. Je menší, sice jen v řádech milimetrů, ale i ty hrají velkou roli. Sama jsem byla překvapená, jak snadno se zavádí,“ říká doktorka Makalová. Tělísko je možné kdykoliv vyjmout, pokud by se například žena rozhodla otěhotnět. „Pak už je to vlastně jen otázka finanční náročnosti, protože toto tělísko na tři roky stojí okolo pěti tisíc korun,“ uzavírá Makalová.
ana