Chcete změnit svou antikoncepci? Tohle byste měla vědět!

Nalezení té správné antikoncepce, která by vám seděla, může být nečekaně obtížné. Dokonce i po pečlivých konzultacích s gynekologem můžete nakonec hledat něco úplně jiného. Co byste měla vědět, když se rozhodnete změnit antikoncepci?

Možná pořád zapomínáte vzít si pilulku, možná jste po nich oteklá nebo se vám zhoršila pleť. Každému zkrátka sedí něco jiného. Ale staré přísloví praví, že kdo hledá, najde a určitě existuje nějaký způsob ochrany, který bude sedět nejlépe právě vám! Co musíte ale udělat a vědět, když se rozhodnete pro změnu?

Za prvé je dobré si definovat výhody a nevýhody současné antikoncepční metody, kterou používáte, a také si udělat jakýsi průzkum trhu.

Co by pro vás mohlo být to nejlepší?

„Nalezení správné antikoncepční metody může být obtížné, protože je to hodně individuální zkušenost, a tak dochází k pokusům a omylům," říká americká gynekoložka Navya Mysore. „To, co jedné ženě zcela vyhovuje, nemusí být vhodné pro jinou. Reakce na antikoncepci se mohou projevit třeba špiněním, krvácením, změnami nálady, zvýšeným akné, nižším libidem, bolestmi hlavy, migrénami, nebo dokonce podrážděnou kůží z antikoncepčních náplastí. “

Něco se ale najde i pro vás, jen se stačí trochu zorientovat. Rozhodně je i obyčejný kondom lepší varianta než babské rady nebo přerušovaná soulož. Jaké jsou tedy nejužívanější antikoncepční metody?

Nitroděložní tělísko

Výhody: Je šetrné, levné, spolehlivé a bezpečné. Lékař přes děložní hrdlo zavede do dutiny děložní tělísko, které následně svou přítomností zabrání spojení spermie s vajíčkem. Tělísek je několik druhů a liší se od sebe tvarem, materiálem i cenou. Můžete je mít s hormonem nebo bez.

Nevýhody: Tělíska obecně jsou nevhodná u žen, které opakovaně trpí na vaginální záněty či jsou promiskuitní. Mohou zesilovat menstruaci a někdy zvyšují riziko vaginálních infekcí.

Kondomy

Výhody: Snadno dostupné, levné, nezatěžují organismus ženy. Dají se koupit všude a použít jen tehdy, když potřebujete.

Nevýhody: Můžou prasknout, lakonicky řečeno. Je zkrátka důležité, aby kondomy byly správně používány. Dohoda a komunikace s partnerem nutná!

Pilulky

Výhody: Vysoká spolehlivost! Složení současné hormonální antikoncepce je natolik promyšlené, že ženu maximálně chrání před otěhotněním, ale zároveň nepředstavuje pro ženské tělo zbytečnou hormonální zátěž, která by se mohla projevovat řadou nepříjemných fyzických i psychických problémů.

Nevýhody: Nesmíte zapomínat, jinak zvyšujete riziko nechtěného otěhotnění! Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení, ale také bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost nebo nežádoucí tloustnutí.

Pesar

Výhody: V pochvě můžete zavedený pesar mít až 24 hodin, oproti kondomu si celou akci dirigujete sama. Pesar vám při dobré údržbě vydrží až dva roky, což je dost ekonomická varianta!

Nevýhody: Manipulace s pesarem je poněkud složitější a především vás neochrání proti případným pohlavním nemocem! Také ho nemůžete vyjmout ihned po styku a jít se umýt, na to čekáte několik hodin.

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.