Antikoncepční pilulky: Jak poznáte, že pro vás nejsou vhodné?

Jistě, že chcete mít kontrolu nad svým případným těhotenstvím, chováte se zodpovědně a chodíte si pro pilulky. Jenže někdy ženské tělo hormonální antikoncepci dobře nesnáší. Je to i váš případ?

Kontrola nad těhotenstvím je jednou z věcí, které dnes přijímáme jako samozřejmost, ale ještě před pár desetiletími to úplně samozřejmé nebylo. Hormonální antikoncepce se na trh dostala v 60. letech minulého století a měla skutečný dopad na společnost. Změnila pohled na partnerské vztahy i pracovní sílu žen. Svým způsobem se stala symbolem svobody a rovnoprávnosti. Sláva jí!

Faktem však zůstává, že ani pilulka není prostě dokonalá, alespoň ne pro všechny. Nehodí se například pro všechny ženy nad 35 let, které kouří. Vyhnout by se jí měly ženy, které měly nebo mají trombózu, ženy se sklonem k tvorbě krevních sraženin, ženy s jaterním onemocněním i ženy po cévní mozkové příhodě.

Přesto, většina moderních žen a dívek žijící sexuálním životem na pilulku spoléhá a měsíc co měsíc putuje do lékárny pro své „platíčko”. Některé z nich žádné komplikace nepociťují a nikdy nepocítí, ale jiným antikoncepční pilulky způsobují docela nepříjemné trable. Znáte je také?

Změny nálad

Nikomu není příjemné, ani vám ani okolí, když jste jeden den milá bezkonfliktní holka a druhý den semetrika a ubrečená fúrie. Možná za změny vašich nálad může antikoncepce, která ovlivňuje hladinu vašich hormonů.

Ženy, které pilulky užívají, mají až dvakrát vyšší pravděpodobnost sklonů k depresi, než ty, co pilulky neberou. Jestliže na sobě pozorujete velké výkyvy nálad, pokuste se s lékařem najít jiné řešení, než je užívání hormonální antikoncepce.

Zhoršení PMS

Premenstruační syndrom není žádná selanka, ale s užíváním hormonální antikoncepce se může ještě zhoršit. Na druhou stranu, některé ženy hlásí pravý opak a menstruační potíže slábnou. Pokud patříte do první skupiny, řešte to s gynekologem. Existuje řada antikoncepčních pilulek, které se od sebe liší množstvím a poměrem hormonů a lékař by měl být schopen vám mezi nimi najít takové, které vám budou vyhovovat.

Pozor na krevní sraženiny!

Nemáte kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovku a nekouříte? Super, nemusíte se bát. Ale jestli patříte mezi rizikové skupiny, tak se mějte na pozoru! Antikoncepce se totiž opravdu s kardiovaskulárními nemocemi moc neslučuje. Jestliže máte podezření na krevní sraženinu, okamžitě přestaňte užívat antikoncepci a utíkejte k lékaři!

Přicházíte o střevní mikroflóru

Je to podobné, jako s antibiotiky: antikoncepční pilulky v podstatě ničí prospěšné bakterie ve střevech! Znamená to, že budete náchylnější na přemnožení nepříjemných kvasinek. Hlídejte si sníženou imunitu a pokud zaznamenáte častěji infekce, mohl by být problém zde. Zařaďte do svého jídelníčku více probiotických potravin.

Nechuť k sexu

Je to trochu paradox, ale užívání antikoncepce někdy snižuje libido. Prostě se vám tolik nechce, i když můžete, aniž byste se musela bát nechtěného otěhotnění. Pilulková antikoncepce potlačuje funkci vaječníků, které zastavují produkci testosteronu (ano, i ženy mají testosteron) a sexuální touha klesá. Jestli je to i váš případ, nemávejte nad tím rukou a konzultujte vše s lékařem.

Změna ovulace

Užíváte-li orální antikoncepci, smiřte se s tím, že narušíte přirozený proces své ovulace.

Syntetické hormony v antikoncepci regulují uvolňování některých hormonů v těle, které brání ovulaci. Vaše vaječníky se stanou poněkud línější a mohou jakoby „zapomenout” svoji práci. Problémy otěhotnět se pak mohou vyskytnout i dlouho po vysazení hormonální antikoncepce.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.