Šílené antikoncepční metody: I takto se ženy chránily před otěhotněním

Každá historická etapa v sobě měla něco dobrého, něco zlého a leckdy i něco nepochopitelného až úchylného. Totéž platí i o období tzv. viktoriánské Anglie nazvané podle vlády královny Viktorie (19. století). Země vzkvétala, ovšem v otázce antikoncepce měli ještě hodně velké rezervy. Posuďte sami.

Ačkoliv můžeme mít v roce 2016 pocit, že je náročné být ženou, současnost je k ženám alespoň z hlediska antikoncepce nejshovívavější. Máme celou řadu možností, jak se proti nechtěnému těhotenství chránit – kondomy, pilulky, nitroděložní tělísko, kroužky, náplasti apod. V minulosti to byla vzhledem k praktikám, které ženy zakoušely, spíše loterie. Jak to ovšem bylo v nejslavnější době britského impéria? Skvěle to popsala ve své knize Therese Oneill (Tabu! Průvodce viktoriánské ženy manželstvím, zvyky a sexem).

Již v roce 1870 se psalo, že byly potraty nezákonné, stejně tak i distribuce erotických a sexuálních pomůcek. Používání antikoncepce bylo vlastně pro manželské páry ilegální až do roku 1865, pro svobodné však byla antikoncepce nezákonná až do roku 1872. Jak tomu tak ale vždycky bývá, lidé dokážou obejít zákony po svém. Obzvláště ty, které se týkají sexuálního chování.

Ženy se proto snažily zabránit spermiím, aby se dostaly dovnitř. Dělaly to nejčastěji třemi způsoby: spermie buď blokovaly, zabíjely anebo je vyplachovaly. Z hlediska selského rozumu je jedna metoda lepší než druhá, že?

Houba na spermie

Mezi populární metodu, jak zablokovat spermie, patřilo využití skutečné mořské houby. Bylo to ale inzerováno jako využití klasické staré houby, která se používá v domácnosti. Název byl ale přece jen trochu elegantnější: „kvalitní dámský pohárek se síťovinou ve tvaru houby“. Pro snadnější vyjmutí měl dokonce i šňůrku. Mezi další pomůcky pro blokování spermií patřil pesar, který lékař vložil ženě do vaginy, aby podpořil močový měchýř v situaci jeho prolapsu, tedy když ochably svaly pánevního dna a močový měchýř se začal prověšovat do pochvy.

Dezinfekci na ně!

Kromě blokování se spermie buď zabíjely, nebo vyplachovaly ven z těla. K tomu běžně ženy používaly např. Lysol, dezinfekční přípravek na čištění toalet a koupelen. Byl zdánlivě ideální na to, aby zlikvidoval spermie. Prodával se jako zaručený prostředek formou výplachu, který se postará o problémy tak, že zneškodní choroboplodné a jiné cizorodé látky. Jenže ženám ze strachu z otěhotnění nedocházelo, že jim tento „dryják“ může hodně ublížit. Jiné ženy proto k výplachu používaly „šetrnější" prostředky, například ocet nebo čpavek.

Předtím, než se začal užívat cervikální klobouček, který překrývá děložní čípek a díky tomu zabrání průniku spermií do dělohy, si dávaly ženy do vaginy půlku citronu. Jeho vlastnosti měly také zaručit, že nedojde k otěhotnění.

Jak správně tušíte, tyto antikoncepční metody, pokud se tak ovšem mohou nazývat, nebyly zrovna efektivní a bohužel ani bezpečné. Během viktoriánské éry kvůli nim zemřely stovky žen. Přestože se může vývoj v oblasti antikoncepce ještě v mnohém zlepšovat, tyto staré metody nám připomínají, že jsme v této oblasti ušli už dlouhou cestu.

-šp-

Sdílejte článek
Štítky houby Anglie spermie antikoncepce Viktorie otěhotnění Britské impérium Viktoriánské období

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.