Sex a vztahy

16. června 2016 04:15

Anna Kopečková

Druhá svatba? Už nikdy!

Druhá svatba? Už nikdy!

Víte, jak se říká, že do stejné vody nevstoupíš? Pro některé momenty v životě to platí víc než pro jiné a svatba, jak se zdá, patří mezi ty, které to vystihuje zcela stoprocentně.

Spousta rozvedených žen odmítá znovu se vdát. Je za tím zahořklost, rezignace nebo ztráta iluzí? Ve většině případů jsou na vině „pouze“ životní zkušenosti.

Jednou a dost

Táňa (39) je názoru, že vdávat se podruhé skoro ve čtyřiceti je ztráta energie. „Vdávala jsem se, když mi bylo dvaadvacet. Stálo mě to spoustu plánování a peněz a vzpomínám na to ráda, ale nevidím důvod, proč to opakovat. Ve svém věku bych mnohem raději vynaložila energii a finance k naplánování třeba nějaké exotické dovolené než druhé svatby.“

Svatba, nebo drama?

Olga (35) se vdávala dvakrát a ani jednou se to neobešlo bez scén. „Poprvé jsem měla obří svatbu s více než stopadesáti hosty, podruhé jsem seznam proškrtala na padesát jmen. Z obou svateb si ale víc než to hezké pamatuju roztržky, hádky a nedorozumění. Svatby jsou dle mého ideální příležitostí pro drama. Za mě nikdy více!“

Svobodné je mi líp

Lenka (33) byla vdaná sedm let a trochu se toho přejedla. „Rozvedla jsem se teprve před rokem, takže za pět let budu možná mluvit jinak, ale teď momentálně se nemůžu nabažit statusu svobodné. Naše soužití postupně zajelo do tak šíleného stereotypu, že představa dalšího manželství ve mě vyvolává žaludeční nevolnost. Svobodné je mi líp.“

Snadná cesta ven

Mirka (29) se v manželství nikdy necítila dobře. „Tahle instituce prostě není pro mě. Celou dobu jsem se cítila strašně svázaná, pořád jsem vnímala nenávratnost toho kroku. Samozřejmě, člověk se může nechat rozvést, což jsem taky po pár letech udělala, ale už je to náročnější, než si říct čau a odstěhovat se. Nepředcházel tomu ani žádný extra důvod. Spíš jsem dospěla a uvědomila si, co od života chci. A manželství to holt není.“

Už nejsem naivní

Magda (37) se spálila jednou, spálila se podruhé a pak se rozhodla uvalit (na čas) na další citové investice embargo. „Manžel mě podváděl. Poprvé jsme to ještě ustáli, podruhé jsem už s podáním návrhu na rozvod nečekala ani minutu. Před okolím to zvládám statečně, ale mou důvěrou v chlapy to pochopitelně otřáslo. Vím, že se říká ‘nikdy neříkej nikdy’, ale v mém momentálním stavu je další svatba rozhodně na seznamu ‘už nikdy více‘ položek.”

Horká hlava

Petra (27) do toho poprvé vlítla trochu po hlavě. „Vdávala jsem se loni v červnu a rozváděla se ani ne po půl roce. Po tom, co mě od toho všichni odrazovali (znali jsme se dva měsíce) a já si prosadila svou, nedokážu si představit, že těm samým lidem posílám další svatební pozvánky. Myslím, že by si ťukali na čelo ještě víc, než po oznámení o našem rozvodu.”

Nevidím důvod

Hanka (34) se na to kouká z té praktické stránky. „Papír z radnice nic nemění. Můj bývalý manžel pro mě nebyl tím pravým a já to věděla ještě před tím, než jsme si slavnostně a přede všemi slíbili věrnost v dobrém i ve zlém. Manželství znamená pouze to, že když se to pokazí, budete muset do rozchodu investovat mnohem více peněz a energie.”

Trochu deziluzivní, uznávám, ale vzhledem ke statistikám rozvodovosti v České republice (rozpadem končí polovina manželství, nejčastěji po třech až pěti letech) je fajn vědět, že taky existuje něco jako život po rozvodu bez nutnosti znovu do toho praštit. Nemyslíte?

Michaela Kovářová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.