Sex a vztahy

17. června 2015 04:20

Anna Kopečková

První muž s transplantovaným penisem bude otcem

Muž z Jihoafrické republiky, který podstoupil první transplantaci penisu na světě, bude otcem. Potvrdil to chirurg, který operaci vedl.

Mladá žena, která je ve čtvrtém měsíci těhotenství, nosí v bříšku důkaz o zázracích moderní medicíny. Otcem dítěte je totiž jednadvacetiletý muž, který po zpackané obřízce přišel o svou mužskou chloubu a lékaři mu ji museli znovu transplantovat. Bylo mu 18 let a před nehodou byl sexuálně aktivní, jeho identitu ale lékaři pochopitelně tají. „Ukázalo se, že transplantace se povedla, a to dokonce se skvělými výsledky,“ raduje se chirurg Andre van der Merwe. Operace se konala v prosinci minulého roku a přítelkyně operovaného muže je už ve čtvrtém měsíci, to znamená, že k početí muselo dojít zhruba dva až tři měsíce poté.

Lékařům ze Stellenboschovy univerzity a nemocnice Tygerberg v Kapském městě trvala operace devět hodin. Nakonec se jim ale podařilo penis plně přišít. Lékař Van der Merwe byl údajně „velmi potěšen“, když uslyšel, že je mužova přítelkyně těhotná. Ani nepožádal o test otcovství, protože nebyl žádný důvod páru nevěřit.

Jako transplantace obličeje

„Chtěli jsme, aby muž po transplantaci byl schopen vstát, vymočit se a mít pohlavní styk. To, že se stal otcem, je v jeho životě další milník, “ prohlásil Van der Merwe pro televizi BBC. Prý ho ale těhotenství mužovy přítelkyně zas až tolik nepřekvapilo. „Nečekal jsem, že by byl neplodný. Vždyť měl problémy s penisem a ne s varlaty.“

Podle Van der Merwa musí celý chirurgický tým projít podrobnosti operace a přezkoumat mužův stav, poté mohou provádět další transplantace podobně postiženým mužům. První pacient měl kvůli zpackané obřízce uříznutý jeden centimetr penisu, otázkou zůstává, jak velké poškození jsou lékaři schopni napravit.

Při operaci používal chirurgický tým podobné techniky připojování maličkých krevních cév a nervů, které byly vyvinuty kvůli transplantaci obličeje.

Již dříve byly zaznamenány pokusy o transplantace penisu, včetně jednoho v Číně. Ze začátku se zdálo, že se operace zdařila, ale tělo později transplantovaný orgán odmítlo.

Podle lékařů je právě Jihoafrická republika místo, kde jsou transplantace penisů nejvíc potřeba. V důsledku tradičních iniciačních obřadů skončí ročně desítky až stovky mladých mužů zmrzačených, nebo dokonce zemřou.

lk


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.