Sex v těhotenství: Víte o něm opravdu všechno?

Možná si myslíte, že o sexu víte prostě všechno a už vás nic nepřekvapí. Jenomže pak otěhotníte a najednou se vám v hlavně vyrojí desítky otázek. A některé z nich se přirozeně budou týkat i sexu.

Napadne vás, zda nemůžete milováním ublížit svému dítěti a zda dítě pozná, že právě souložíte. A ženy nejsou jediné, kdo se podobnými otázkami trápí. I mnoho mužů je nervózních, zvláště pak s postupujícím časem, kdy se břicho jejich žen zvětšuje. Ale není třeba se trápit, sex je přirozená věc a k partnerskému životu patří i v těhotenství.

Ano, je to bezpečné

„Sex obecně je naprosto v pořádku,“ uklidňuje všechny pochybovače profesorka porodnictví z lékařské fakulty na univerzitě Yale Mary Jane Minkinová. A pokud o tom prý pochybujete, máte zapátrat ve svých vzpomínkách. Copak víte, že se vaši rodiče milovali, když jste byli ještě plod?

A milování byste se rozhodně neměli vzdávat ani ve chvíli, kdy jste už po termínu porodu. Naopak. Spermie jsou totiž bohaté na hormon zvaný prostaglandin, který může stimulovat dělohu ke kontrakcím. „Povzbuzujeme páry, aby byly sexuálně aktivní právě v okamžicích, kdy by žena už měla rodit, ale děťátku se ještě ven nechce,“ uvedla Minkinová.

Hrozí-li předčasný porod

Pokud však hrozí, že by žena nemusela své dítě donosit, měly by se páry milování vyhýbat. Právě kvůli prostaglandinu. Existuje zde totiž riziko, že by hormony mohly rozběhnout předčasný porod. „Sperma by mohlo spustit nežádoucí kontrakce,“ vysvětluje Minkinová.

Také ženy, kterým byla diagnostikována placenta praevia, by se měly sexu v těhotenství vyhýbat. Případ česky zvaný vcestné lůžko je problémem během těhotenství, kdy placenta roste blízko děložního čípku. Tato porodní komplikace zvyšuje nemocnost a úmrtnost matky i dítěte. Jde tedy o vážný problém, kterému by milování rozhodně neprospělo.

Na pozici nezáleží

Neexistuje žádný dobrý nebo špatný způsob, jak se v těhotenství milovat. Pozice misonáře nezpůsobí rozdrcení dítěte, stejně jako mu neublíží, ležíte-li na břiše. Záleží hlavně na vás, která pozice je vám příjemná a ve které vás neobtěžuje těhotenské břicho. „Ženy ale většinou dávají přednost milování zezadu či pozicím, v nichž jsou nahoře. Právě proto, že je to pro ně pohodlnější,“ poznamenala profesorka.

Je normální, když nemáte chuť

Styk je v pořádku, když jste těhotná. Ale někdy na něj prostě nebudete mít chuť. A ta se může zmenšovat se zvětšujícím se těhotenským břichem. Podle vědeckých studií je to proto, že se během celých devíti měsíců uvolňuje v těle hormon prolaktin, který snižuje libido. Ale možná je to jen proto, že v osmém či devátém měsíci jsou ženy opravdu obrovské. Jejich břicho je těžké a každý krok unavující. Kdo by měl náladu se milovat, když se pořád cítí unavený? „Úbytek libida může mít i psychologické příčiny. Ženám vadí jejich nová těla, necítí se ve své kůži a sexy. Proto nemají na sex náladu,“ vysvětluje lékařka. Nízké sebevědomí je ale v tomto případě zbytečné, protože těhotenská kila sluší každé nastávající mamince.

Požitek před porodem

Možná se naopak budete divit, jak moc při chuti na konci těhotenství budete. Jsou ženy, které těsně před porodem vyžadují sex každý den a ještě ve volných chvílích masturbují. „Částečně jde o ženy, které se dlouhé roky bály otěhotnění. Teď se nemusí bát, protože už těhotné jsou. Spadne z nich obava a začnou si sex skutečně užívat,“ líčí Mankinová. Jiné ženy jsou zase spokojené se svým novým tělem, mateřství jim dodává sebejistotu a sebejisté ženy mají rády sex. Ať tak či tak, nové libido si pořádně užijte, dokud máte čas.

Opatrnost a věrnost jsou na místě

Zatímco sex v těhotenství je přínosný, pohlavně přenosné nemoci jsou vysoce nežádoucí. Proto by si oba partneři měli dávat pozor na své zdraví a vyhýbat se nevěrám. Ty samozřejmě nejsou žádoucí nikdy, v těhotenství však jsou vysloveně škodlivé a nebezpečné. „Nestačí použít ochranu, protože žádná antikoncepce není proti přenosu pohlavně přenosných chorob stoprocentně účinná,“ tvrdí lékařka. Podle ní jsou sice matky sledovány a můžou být i léčeny, ale pořád je zde riziko, že nemoc poškodí plod. „Dítě se může při průchodu porodními cestami nakazit například kapavkou či chlamydiemi. Obě nemoci pak pro něj mohou skončit například slepotou. Nikdy nemůžete být dostatečně opatrní. Stojí takové riziko za příležitostný sex?“

lk

Sdílejte článek
Štítky porod Sex těhotenství hormon sex břicho libido Yaleova univerzita Mary Jane

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.