Sex a vztahy

21. listopadu 2016 07:30

Anna Kopečková

Sex po porodu: Kdy je ideální doba s ním zase začít?

První milování po šestinedělí je trochu podobné, jako přijít znovu o panenství. Bojíte se, jaké to bude, a zda to nebude náhodou bolet. Věřte, že tyto obavy má každá novopečená maminka.

Ať chcete, nebo ne, porod vás změní. Začnete jinak uvažovat, změníte svůj pohled na svět, na sebe i na své tělo. Není tedy divu, že i milování po porodu bude trošku jiné, než bylo před ním. Ale nebojte, to neznamená, že musí být horší. Naopak, mnoho žen si pochvaluje, že se konečně dokázaly uvolnit, a tak si sex daleko více užívají. Co všechno vás tedy čeká?

Šest týdnů je dlouhá doba

Jeden a půl měsíce, šest týdnů, 42 dnů, 60 480 minut – je to dlouhá doba. Ale žádný lékař vám v šestinedělí milování nedoporučí a má to svůj důvod. Porod je pro tělo příliš intenzivní zážitek, dochází k nejrůznějším poraněním a v neobvyklé míře se uvolňují i hormony. To není na milování nejvhodnější okamžik, zejména proto, že by váš partner mohl do oněch choulostivých míst zanést nějakou infekci, která by vám hojení ještě zkomplikovala, a dokonce by mohla vést k vynucené přestávce v kojení. Dobu šestinedělí proto dodržte, alespoň přibližně, a to i v případě, že nemáte zřejmé poporodní potíže. Vždyť jsou i jiné způsoby, jak se můžete s partnerem uspokojit, a ty rozhodně zakázány nejsou.

S dítětem není čas

I když jste ze začátku počítala dny, kdy konečně bude čas se pomilovat, mateřství má jednu zvláštní vlastnost – když si nedáte pozor, zapomínáte kromě dítěte téměř na všechno. A ano, dokonce i na milování. Navíc nevyspání, neustálá péče o dítě a hormonální výkyvy, což zažívá téměř každá žena, mohou vést k tomu, že si na sex prostě nenajdete čas nebo na něj nemáte chuť. Když budete mít chvilku, tak prostě radši usnete. Pozor, ač se to možná nezdá, milování s partnerem vás psychicky uvolní a vy budete lépe odolávat tomu tlaku kolem. Tak si tu chvilku najděte.

Bude to rozpačité

Jen málo žen se dokáže během šestinedělí dostat na svoji původní váhu před těhotenstvím a jen málo žen může říct, že jim těhotenství nezměnilo postavu. Pravda je, že vaše postava je jiná. Prsa jsou větší, břicho se ještě zcela nezatáhlo, stejně tak jako vagina. Ale máte na to právo, porodila jste dítě. Nezapomeňte, že krása je v první řadě v sebevědomí.

Také se vám budou hlavou honit různé myšlenky, například jestli se svému muži stále ještě líbíte. Odpověď zní ano. Muži mají rádi, když je za co chytit, a větší prsa se jim samozřejmě také líbí. Navíc bude tak šťastný, že zase bude sex, že na to, aby si vás nějak podrobně prohlížel, nebude mít čas.

Rozpačité to může být i proto, že ve vašem těle koluje hormonální koktejl, který narušil schopnost vaší vaginy na samozvlhčení. Kvůli suchosti tam dole to může i bolet. Připravte se proto dopředu a dejte si k posteli lubrikační gel. Nebojte se, potíže jsou pouze dočasné.

Bolavá prsa

Pokud stále ještě kojíte, je možné, že jsou vaše prsa doslova obrovská. To může být při sexu dost nepohodlné, protože budou hodně poskakovat, což může zase bolet. Vyřešte to jednoduše – nechte si při milování podprsenku, která všechny vaše potíže zmírní. Nebo zvolte takovou polohu, kdy budou vaše prsa v klidu. Váš muž to pochopí, i když ze začátku zřejmě nebude nadšený.

Když už jsme u toho – máte-li hodně mléka, může docházet k jeho úniku. Až bílý pramínek postříká vašeho partnera, nebude to příliš sexy a ještě to sníží vaše už tak narušené sebevědomí. I když jsou muži, kterým se to líbí, a dokonce chtějí ochutnat. No, každému, jak je libo. Ale pokud váš partner do této skupiny nepatří, domluvte se, že nějakou dobu budou vaše prsa prostě tabu.

Jděte na to pomalu

Ano, šest týdnů je dlouhá doba a ještě delší byla pro vašeho muže. Nedivte se, že první milování může být rychle skončeno, někdy dokonce předčasně. Když už jste si ale vyhradili chvilku, kdy se můžete pomilovat, nevzdávejte to a zkuste to znovu.

Nezapomínejte, že sex po porodu je velmi důležitý a je dobrý pro vás, vašeho muže i pro dítě. Proto se mu nevyhýbejte. Myslete na to, že sexuální uspokojení zvyšuje vaši psychickou odolnost, takže lépe zvládnete péči o své miminko. Narozením dítěte se často mění i vztahy mezi jeho rodiči, někdy dokonce muž žárlí na dítě, protože mu jeho partnerka věnuje všechen svůj čas. Sexem mu tuhle „nespravedlnost“ vynahradíte, a když budou vztahy mezi vámi v rovnováze, vše bude lepší. Milujte se tak často, jak budete moci.

A taky si stále dokola opakujte, že každá žena je po porodu pro svého muže krásná a přitažlivá. I když má vytahané břicho, velká prsa a strie.

Podívejte se, jak si některé matky umí užívat své "nové" tělo změněné mateřstvím:

Lucie Kořistová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.