zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sedm principů spokojeného manželství

Chcete zlepšit svůj vztah? Věnujte mu týdně 6 hodin navíc!
Autor: Thinkstock Chcete zlepšit svůj vztah? Věnujte mu týdně 6 hodin navíc!
anna kopečková , Vydáno: 14.04.2016
Na jaře proběhla v Praze konference WO.men, kde se sešlo množství zajímavých řečnic a řečníků. Jedním z nich byl i Tomáš Baránek, nakladatel, autor, otec a lifehacker, s přednáškou o tom, na čem je vlastně založen spokojený vztah.

reklama

Jeho přednáška čerpala z knihy slavného amerického psychologa Johna Gottmana Sedm principů spokojeného manželství aneb Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů, které vydalo nakladatelství Jan Melvil.

Profesor John Gottman v ní shrnul výsledky svého dlouholetého bádání a analýz, kterým podrobil 3000 párů v průběhu až 20 let. Na základě často až vědeckého zkoumání dospěl Gottman k pozoruhodné schopnosti – dopředu určit, které páry se rozvedou a které spolu zůstanou, a to s více než 90% přesností!

1 nový Foto:

Vztahové mýty

Na otázku, zda lze zachránit každý vztah či manželství, odpovídá Gottman docela překvapivě, že ano, pokud v něm zbyly alespoň jiskry vzájemných pozitivních pocitů.

Jasně také pojmenovává některé vztahové mýty, ke kterým často tak rádi sklouzáváme. Například:

- Manželé by si měli vycházet vstříc z vlastní potřeby

- Muži a ženy jsou „z jiné planety“

- Muži nejsou biologicky stavění na manželství

- Důvodem rozpadu vztahu jsou milostné aféry

- „Pracovat na vztahu“ znamená dělat velké romantické kroky a gesta

- Společné zájmy pomáhají udržet manželství

- Vše se vyřeší vcítěním se a „komunikací“

- Vyhýbání se konfliktu zničí manželství

2 novy Foto:

 

Čím to tedy je, že vztah funguje?

Jedna z nejzásadnějších otázek, nad kterou si někdy hlavu lámeme asi všichni: Čím to je, že vztah funguje? Schválně, co byste řekli? Je to vzájemný respekt? Ale respektovat přece můžete i svého šéfa a ještě to neznamená, že byste s ním mohla žít. Je to každodenní práce na vztahu? Láska?

Gottman tvrdí, že je to hluboké přátelství. A když se nad tím zamyslíte, dává to smysl.

Proč muži z manželství odcházejí?

Proč se čeští muži nejčastěji rozvádějí? Řekli nám 5 důvodů

 

A jaké jsou tedy ve stručnosti ony principy spokojeného manželství?

Princip 1: Rozšiřujte mapy své lásky

Mapa lásky je to, jak dobře svého partnera znáte. Jestli dokážete vyjmenovat jeho nejlepší přátele, umíte říct, co ho momentálně tíží, znáte jeho oblíbenou hudbu, atd. A čím je taková mapa obsáhlejší, tím lépe.

Princip 2: Pěstujte vzájemné sympatie a obdiv

Podle Gottmana bychom si měli být neustále vědomi toho, za co partnera obdivujeme a za co on obdivuje nás.

Princip 3: Buďte k sobě vstřícní, neodvracejte se

Sdílejte spolu maličkosti a jednejte spolu jako přátelé.

Princip 4: Přijímejte partnerův vliv

Nesnažte se zůstat za každou cenu sví.

Princip 5: Řešte řešitelné problémy...

Na paměti ovšem mějte odlišnosti mužů a žen při zvládání emocí a zvláště to, že muži jsou emocemi zaplaveni mnohem snadněji. Gottman radí zmírnit nástup, protože v 96 % případů lze výsledek 15minutového rozhovoru předpovědět dle průběhu prvních 3 minut, a diskuzi otvírat pomocí slova „já“.

V dalším kroku je prý velmi důležité naučit se provádět a přijímat pokusy o nápravu a v neposlední řadě doplnit svůj slovníček o výrazy typu: Promiň, omlouvám se. Beru zpátky. To jsem přehnal/přehnala.

Hádky kvůli maličkostem! Jsou příčiny vašich sporů také tak směšné?

Vybavujete si, kvůli čemu se s partnerem nejčastěji pohádáte? Tedy pokud se nehádáte vůbec, pak se omlouváme a vyslovujeme vám upřímný obdiv, ale věřte, že k běžnému průměru opravdu nepatříte. Partnerské dvojice se zkrátka čas od času pohádají.

Jenomže kdybychom se alespoň hádali kvůli zásadním, státotvorným problémům. Najdete ovšem málo partnerů, řvoucích na sebe kvůli politice naší země vůči například Spojeným státům americkým. Řve se z docela jiných důvodů.

Možná si vzpomínáte na legendární hádku z filmu Hodíme se k sobě, miláčku? Iva Janžurová a František Peterka se tu do krve hádají, zdali je textilie zelená anebo zelenkavá.

Znáte hádky tohoto typu?

Ostříhaný pes

Ostříhaný pes

Manželka odvezla chlupatého miláčka celé rodiny do psího salonu, aby ho tu zvelebili. Pejsek byl vykoupán, ostříhán, navoněn a zdarma vybaven i roztomilou nalepovací psí náušnicí. Hrdá dáma s pýchou přivedla vylepšeného křížence zpět domů, kde nic netušící manžel málem dostal infarkt. Křičel, že vodit psa značky pouliční směs do salonu psí krásy je přece naprostý nesmysl, že pes byl ostříhán příliš, vypadá teď jako trouba, a co proboha ta náušnice? Vždyť je to směšné! Vše vyvrcholilo ostrou hádkou a několikadenní tichou domácností.

 

Princip 6: ... a ty neřešitelné (přetrvájící, patové) neřešte

Jako příklad přetrvávajících problémů Gottman uvádí opakované hádky, které nikam nevedou, nedostatek humoru a empatie, frustrace po hádkách, časté polarizování konfliktů a nemožnost kompromisu. Tady na řešení zapomeňte, protože ho s velkou pravděpodobností nenajdete. Spíše se tyto patovky snažte překonat pomocí ostatních principů.

Princip 7: Vytvářejte společný smysl

Společné rituály, role, cíle a hodnoty – to vše hraje ve spokojeném vztahu důležitou roli.

10 chyb, kvůli kterým vám chlap uteče

Máte pocit, že vaše biologické hodiny bijí na poplach jako šílené? Pak hlavně žádnou paniku. Zachovejte klid a chladnou hlavu. Jistě už máte tu zkušenost, že v panice a rozrušení dělá člověk jednu chybu za druhou. Je třeba se uklidnit a jednat rozumně. Kdo chce miminko, nutně potřebuje partnera. Pokud se vám podařilo potenciálního tatínka "ulovit" a cítíte se konečně šťastná, těšíte se na svatbu a na to, že se z vás stane maminka, myslete na to, že partnera nesmíte vyplašit.

Proto nedělejte následující hrubé chyby:

 

Máte pocit, že vaše biologické hodiny bijí na poplach jako šílené? Pak hlavně žádnou paniku. Zachovejte klid a chladnou hlavu. Jistě už máte tu zkušenost, že v panice a rozrušení dělá člověk jednu chybu za druhou. Je třeba se uklidnit a jednat rozumně. Kdo chce miminko, nutně potřebuje partnera. Pokud se vám podařilo potenciálního tatínka "ulovit" a cítíte se konečně šťastná, těšíte se na svatbu a na to, že se z vás stane maminka, myslete na to, že partnera nesmíte vyplašit.

Proto nedělejte následující hrubé chyby:

Nemluvte o svatbě

muž uteče svatba

Podle nepsaných pravidel by o svatbě měl začít mluvit muž. Opravdu byste se už velice ráda vdávala? Pak o tom mlčte, ať svou "oběť" nevylekáte. Pokud úmysl co nejdříve se vdát oznámíte v ten nejnevhodnější čas, ať už na prvním rande anebo po pouhých několika týdnech trvání vztahu, ženich vezme nohy na ramena.

 

 

 

Teorie magických 6 hodin

A poslední tip. Na základě rozhovorů s páry, které se zúčastnily manželských workshopů v Gottmanově Institutu, vyšlo najevo, že k výraznému zlepšení jejich vztahu došlo po té, co svému manželství věnovaly pouhých 6 hodin týdně navíc.

Co to hned otestovat?

7 principu Foto:

 

 

 

 

                                                                                                                                                           
Michaela Kovářová

Související témata: láska , vztahy , manželství

reklama

Přečtěte si také