Sedm principů spokojeného manželství

Na jaře proběhla v Praze konference WO.men, kde se sešlo množství zajímavých řečnic a řečníků. Jedním z nich byl i Tomáš Baránek, nakladatel, autor, otec a lifehacker, s přednáškou o tom, na čem je vlastně založen spokojený vztah.

Jeho přednáška čerpala z knihy slavného amerického psychologa Johna Gottmana Sedm principů spokojeného manželství aneb Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů, které vydalo nakladatelství Jan Melvil.

Profesor John Gottman v ní shrnul výsledky svého dlouholetého bádání a analýz, kterým podrobil 3000 párů v průběhu až 20 let. Na základě často až vědeckého zkoumání dospěl Gottman k pozoruhodné schopnosti – dopředu určit, které páry se rozvedou a které spolu zůstanou, a to s více než 90% přesností!

Vztahové mýty

Na otázku, zda lze zachránit každý vztah či manželství, odpovídá Gottman docela překvapivě, že ano, pokud v něm zbyly alespoň jiskry vzájemných pozitivních pocitů.

Jasně také pojmenovává některé vztahové mýty, ke kterým často tak rádi sklouzáváme. Například:

- Manželé by si měli vycházet vstříc z vlastní potřeby

- Muži a ženy jsou „z jiné planety“

- Muži nejsou biologicky stavění na manželství

- Důvodem rozpadu vztahu jsou milostné aféry

- „Pracovat na vztahu“ znamená dělat velké romantické kroky a gesta

- Společné zájmy pomáhají udržet manželství

- Vše se vyřeší vcítěním se a „komunikací“

- Vyhýbání se konfliktu zničí manželství

Čím to tedy je, že vztah funguje?

Jedna z nejzásadnějších otázek, nad kterou si někdy hlavu lámeme asi všichni: Čím to je, že vztah funguje? Schválně, co byste řekli? Je to vzájemný respekt? Ale respektovat přece můžete i svého šéfa a ještě to neznamená, že byste s ním mohla žít. Je to každodenní práce na vztahu? Láska?

Gottman tvrdí, že je to hluboké přátelství. A když se nad tím zamyslíte, dává to smysl.

A jaké jsou tedy ve stručnosti ony principy spokojeného manželství?

Princip 1: Rozšiřujte mapy své lásky

Mapa lásky je to, jak dobře svého partnera znáte. Jestli dokážete vyjmenovat jeho nejlepší přátele, umíte říct, co ho momentálně tíží, znáte jeho oblíbenou hudbu, atd. A čím je taková mapa obsáhlejší, tím lépe.

Princip 2: Pěstujte vzájemné sympatie a obdiv

Podle Gottmana bychom si měli být neustále vědomi toho, za co partnera obdivujeme a za co on obdivuje nás.

Princip 3: Buďte k sobě vstřícní, neodvracejte se

Sdílejte spolu maličkosti a jednejte spolu jako přátelé.

Princip 4: Přijímejte partnerův vliv

Nesnažte se zůstat za každou cenu sví.

Princip 5: Řešte řešitelné problémy...

Na paměti ovšem mějte odlišnosti mužů a žen při zvládání emocí a zvláště to, že muži jsou emocemi zaplaveni mnohem snadněji. Gottman radí zmírnit nástup, protože v 96 % případů lze výsledek 15minutového rozhovoru předpovědět dle průběhu prvních 3 minut, a diskuzi otvírat pomocí slova „já“.

V dalším kroku je prý velmi důležité naučit se provádět a přijímat pokusy o nápravu a v neposlední řadě doplnit svůj slovníček o výrazy typu: Promiň, omlouvám se. Beru zpátky. To jsem přehnal/přehnala.

Princip 6: ... a ty neřešitelné (přetrvájící, patové) neřešte

Jako příklad přetrvávajících problémů Gottman uvádí opakované hádky, které nikam nevedou, nedostatek humoru a empatie, frustrace po hádkách, časté polarizování konfliktů a nemožnost kompromisu. Tady na řešení zapomeňte, protože ho s velkou pravděpodobností nenajdete. Spíše se tyto patovky snažte překonat pomocí ostatních principů.

Princip 7: Vytvářejte společný smysl

Společné rituály, role, cíle a hodnoty – to vše hraje ve spokojeném vztahu důležitou roli.

Teorie magických 6 hodin

A poslední tip. Na základě rozhovorů s páry, které se zúčastnily manželských workshopů v Gottmanově Institutu, vyšlo najevo, že k výraznému zlepšení jejich vztahu došlo po té, co svému manželství věnovaly pouhých 6 hodin týdně navíc.

Co to hned otestovat?

Michaela Kovářová

Sdílejte článek
Štítky láska manželství vztahy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.