Sex a vztahy

4. května 2017 14:00

Martina Čerňanská

Svatební speciál: Základní pravidla etikety aneb na co si dát pozor

Pokud se vám při slově svatba zježí vlasy a nechápete, proč na vztah potřebujete “cár papíru”, klidně přeskočte třeba na článek o šťastných single ženách nebo jak zpracovat rebarboru. Jestli ale sníte o bílých závojích, zpívajících zvonech a záplavě květin, vítejte u našeho svatebního speciálu!

Lidé (rozumějte ženy) mají různé představy o svatbách. Nikdy nepochopím, proč se lidé berou na rogalu/padáku/v ponorce, ale nešť. Každého svobodná volba. Rogalo/padák/ponorku v tuto chvíli, s dovolením, elegantně přeskočíme a zůstaneme na svatbě, kterou bychom mohli, s trochou shovívavosti ke konvencím, nazvat “klasickou”. Prostě ženich, nevěsta, dort, pronajatý zámeček nebo tak něco a spousta dojatých a hladových příbuzných. Ať je vaše rodina jakkoli srdcatá a neformální, na svatbě se prostě něco sluší. Znáte základní pravidla svatební etikety? Tady jsou.

Pozvánky? Poštou!

Předpokládáme, že jsou přípravy v plném proudu a všichni o vašem velkém dni už vědí. To ale, věřte, nestačí. I když považujete za rozmařilost živit místní tiskárnu, sluší se nechat vyrobit písemná svatební oznámení a všem hostům je rozeslat poštou. Ani Facebook ani SMS to nevyřeší. Písemné pozvání by mělo, dle etikety, dorazit 6 měsíců před vaší svatbou, ale doba je uspěchaná, proto zde přihmouříme oko. V pozvánce by samozřejmě mělo být: kdo si koho bere, kdy a kde to bude. Dále můžete pozvánku rozvrstvit a dle své úvahy zvát na obřad a hostinu a nebo si oběd vychutnat pouze s nejbližšími a následnou párty otevřít pro všechny svatebčany. Vyjádřete se také jasně o tom, koho se pozvání týká, a pokud v pozvánce není, že může kromě Karla dorazit i jeho máti a sestra, měl by je Karel nechat doma. U manželských nebo pevných partnerských párů se naopak předpokládá, že je pozvete společně. Máte-li jasno o svatebních darech, můžete na konec pozvánky připojit decentní poznámku, kterou svatebčany nasměrujete. Pozvaní hosté by rozhodně měli reagovat a odpovědět, zda a v jakém počtu na svatbu přijdou.

Co na sebe? Foto: istock.com

Co na sebe?

Charakter pozvánky může vypovědět i o tom, v jakém stylu se velký den snoubenců koná. A tady se pomalu ale jistě přesouváme do šatníku. V našich končinách se to možná ještě tolik neřeší, ale budeme doufat, že se tyto módní radovánky postupně ujmou a zkrášlí naše životy. Svatba může být třeba velmi moderní, v boho stylu nebo na zámku, a pokud není svatební host ignorant, zkusí se tomu přizpůsobit. Důležitá je i velikost svatby. V každém případě platí, že i když je svatba uvolněná, je to pořád svatba a sluší se hodit se do gala. Pánové volí obleky se vším, co k tomu patří: košile, vázanka, opasek, společenské boty a tmavé oblekové (!) ponožky. Dámy se pak mohou trochu kreativněji odvázat a zkrášlit se podle přání snoubenců. Na zámecké velké svatby neuděláte chybu s decentní, klidně i delší róbou. Svatby v přírodním romantickém stylu snesou šaty v “boho chic” a účes ozdobený květinou. Na svatbu se nevyhýbejte ani kloboukům nebo fascinátorům, ostatně, kdy jindy je vynést?! I když se ujaly pastelové barvy, žádná barva, kromě bílé není tabu. Bílá náleží nevěstě, a pokud půjdete přece jen v bílé, zvolte doplňky, které jasně zvolají: nejsem nevěsta! Menší svatba v pohodě snese kostýmek nebo koktejlky, u větších akcí snoubenci v pozvánce naznačí dress code a svatebčany navedou.

Družičky by měly být sladěné, moderní je obléci je do stejných šatů. Otec a svědek pak ladí s ženichem i v detailech, jako je vázanka či barva košile.

Koordinace je klíčová

Koordinaci svatby neberte na lehkou váhu, pokud tedy nemilujte rodinné trapnochvilky, kde se všichni motají, blábolí, přebíhají sem a tam a ptají se, co kdy bude. Nemusíte si zrovna platit svatebního koordinátora (i když se opravdu hodí), ale zkuste požádat organizačně schopnou kamarádku nebo kolegu, aby se ujal role styčného důstojníka. Není vhodné, aby nastrojená nevěsta organizovala špalír nebo nedej bože ukazovala lidem, kde jsou tady toalety. Jedna povolaná osoba s přirozenou autoritou bude neocenitelnou pomocí. Velmi si ulehčíte život, když necháte natisknout programy svatebního dne (popřípadě i s plánkem), který svatebním hostům vysvětlí: co, kdy a kde.

I přípitek má svá pravidla. Foto: istock.com

Zasedací pořádek

Neformální pojetí svatby vám ušetří nervy při tvoření zasedacího pořádku. Pravděpodobně uděláte rautový pult, kde si hosté sami naberou, a pokud jste jedna velká šťastná rodina, stejně se posadí, kam libo. Chcete-li se ale držet svatební etikety, bez zasedacího pořádku se neobejdete. Sice se u něj na chvíli zapotíte, ale máte jistotu, že se máti neocitne vedle druhé ženy vašeho otce nebo si strýcové nebudou nahlas vyměňovat politické názory. Hosté mohou být přiřazeni ke stolu nebo přímo k místu u stolu. Zde poslouží kartičky se jménem a nikdo nebude na pochybách, kde je jeho místo. Dobrým zvykem bývá, že k sobě posadíte svatebčany tak, aby poznali někoho nového. Společnost se promísí. Ale i zde platí pravidlo, že vrána k vráně… takže dobře přemýšlejte. Etiketa si žádá rozmístění žena-muž-žena-muž. Nevěsta a ženich s rodinou a svědky jsou obvykle u hlavního stolu uprostřed všech. Děti sedí s rodiči, starší děti mohou s rodiči nebo mají stůl společný.

Přípitek, dort, tanec

Přesně v tomto pořadí. Svatební přípitek je oficiálním zahájením svatební hostiny. Měl by být krátký, příjemný a hlavně připravený dopředu, zde není pro improvizaci místo. Pozornost se získává decentním, ale jasným zazvoněním nože o skleničku. Nejprve hovoří otec nevěsty, pak přebírá slovo otec ženicha a po nich jeden ze svědků. Krájení svatebního dortu se nabízí po hlavním chodu, někdy, je-li dort opravdu velkolepý, se z krájení udělá samostatná atrakce ve svatebním programu. Zakrojit by měli novomanželé společně, ukazují tím dobrou vůli ke spolupráci. První tanec svatebního dne patří vždy ženichovi a nevěstě, takže se je nesnažte předběhnout. Poté si nevěsta zatančí s tchánem a ženich vyzve k tanci tchyni a pak tančí se svými rodiči. Pokud neumíte tančit, je jediná rada: naučte se to! Šlapání zelí je v tuto slavnostní chvíli trapas a jeden předem domluvený tanec se zvládnou naučit i největší nemehla.

Příště vám ukážeme např. trendy svatební šaty, jak se vdávaly naše babičky a seznámíme vás se zábavnými svatebními hrami.

Mohlo by vás také zajímat:

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.