zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Legrační příjmení k neuvěření: Vzala byste si Smrtku nebo Zadka?

To musí být láska!
Autor: thinkstock.com To musí být láska!
motlovk , Vydáno: 06.04.2017
Seznamte se, stačí si vybrat: Pan Mrtvý, Hňup či Konečník! Jedno jméno lepší než druhé...

reklama

Co se jmen týká, velký William Shakespeare je toho mínění, že: Co po jméně! Co růži zvou, i jinak zváno vonělo by stejně… Latiníci naopak tvrdí: nomen omen (jméno znak), čímž demonstrují, že nás jméno charakterizuje a jistou (nemalou) důležitost opravdu má.

Což se ukazuje mimo jiné i v případě nositelů příjmení nepříliš lichotivých či vysloveně komických. Při vší úctě k Shakespearovi (v překladu jeho jméno stejně znamená něco jako "pan Třeshruška").

Ostatně kdyby sám geniální klasik žil v Česku a jmenoval se třeba Zadek a válčil s tím ve školce, v pubertě i v zaměstnání, možná by se na problém jmen díval s daleko menším nadhledem.

Častí pachatelé = rodiče!

Nositelé legračních příjmení se zpravidla shodnou v tom, že se tím trápili jako děti (na vtipné průpovídky spolužáků ze základní školy nelze zapomenout ani v důchodu) a později v pubertě, nakonec je příjmení typu Dobrman, Skuhravá či Masorád naopak zocelila a začali na ně být dokonce svým způsobem hrdí.

Stane se ovšem, že původcem dětských trápení mohou být překvapivě rodiče. Neuváženým výběrem jména jak k výstřednímu, tak k celkem běžnému a relativně obyčejnému příjmení způsobí potomkovi trauma.

Jen tak si lze vysvětlit rodičovská rozhodnutí typu: Vít Rus, Tomáš Pytlík, Lev Zajíček, Radek Řádek, Běla Černá, Margherita Noháčová, Žakelína Bejčková. Rodiče by měli mít na paměti, že křestní jméno nelze vymýšlet metodou pokus–omyl. Když doma připálíte svíčkovou, pochutná si na ní kokršpaněl a začne se znovu od začátku. Jméno však zůstane potomkovi po celý život a nemělo by mu ho výrazně ztrpčovat.

Indiáni v Čechách

Co se týká extrémů, je veřejným tajemstvím, že existují Winnetou Milenko či Vinetue Chlupatý, Tekla Řídká, Pravomil Medvídek nebo Panajota Školníková-Cvičková. Svérázný příklad poskytují v tomto směru celebrity, mnohé z nich prosazují originalitu za každou cenu. Co asi říká svému jménu Vanessa Volopichová, dcera modelky Andrey Verešové, případně Bruno Fidelius, syn herečky Anny Geislerové? Zmíněným dětem by se pravděpodobně lépe žilo s pěknějšími či přiměřenějšími jmény, ale krátce po narození sotva mohly slavným rodičům oponovat.

Mrtvé najdete v Přerově

A už vůbec se nelze bouřit proti příjmením, i když jsou (opatrně řečeno) roztomile nevšední. Jejich nositelé musí být statečné osoby, v některých případech skutečně klobouk dolů. Kupříkladu příjmením Zadek se může v České republice chlubit jedenáct osob, příjmením Zadková třináct. Dva pány tohoto jména najdeme v Humpolci a Jihlavě, tři v Havlíčkově Brodě, v Praze, v Poděbradech, Pelhřimově a Rumburku po jednom. Hňupů je dokonce dvaadvacet, vede Praha s osmi. „Dobrý den, já jsem Mrtvý“ – by vám mohlo směle říci úctyhodných 99 obyvatel České republiky. Nejvíce Mrtvých (46) se nachází v Přerově. Dam s příjmením Mrtvá je 111, a možná uhádnete, že nejvíce žen tohoto příjmení (53) bydlí jak jinak než v Přerově. Majitele příjmení Smrťák bychom napočítali čtyři a většina z nich pobývá v Praze, zatímco majitelka příjmení Smrťáková je jedna jediná a zdržuje se v Kladně.

Dvanáct Konečníků

Své by mohli vyprávět Šukalové (15). Také Hajzlové (13) – všichni v Chrudimi, kde se vyskytují i veškeré majitelky tohoto příjmení, kterých je ještě o čtyři více, Kokotové (jsou dva, dámy tři) či dvanáct Konečníků. Těm všem doporučujeme ztotožnit se se Shakespearem a jeho již zmíněným notoricky známým citátem.

-em-

Máte legrační příjmení a zažíváte s ním veselé historky, nebo naopak trápení? Nebo znáte někoho takového? Napište nám o tom na prima-zeny@iprima.cz s heslem Příběh.

Mohlo by vás taky zajímat:

Někteří muži se svatbě vyhýbají záměrně, někteří jen nenašli tu pravou

SVATBA: Co si o ní muži skutečně myslí a proč se jí někteří vyhýbají?

5 typů mužů, které by žena měla v životě potkat, než si najde toho pravého

Ne že by to s nimi byla procházka růžovým sadem a ani netvrdíme, že byste s nimi měla zůstat do konce života. Ale pokud kteréhokoli z těchto mužů pustíte do svého života, získáte nejenom schopnost vycházet s různými druhy lidí, ale poznáte i skrytá místa své duše.

Lovec zážitků

žena muži dobrodruh

Všichni známe tento druh muže. Je schopný se na život a na smrt utkat s medvědem nebo projít napříč džunglí půlku světa. Jestli máte pocit, že žijete ve stereotypu, kde je jeden den jako druhý, je pravý čas, abyste si našla adrenalinového blázna, který všechno změní.

 

S chlápkem, co sviští životem na plný plyn, se rychle naučíte nebrzdit sama sebe nebo se bát, že selžete. S ním přijdete na to, jak využít každou příležitost a mít hlavu otevřenou.

 

Možná vám vezme srdce a uteče s ním kamsi daleko. Berte to tak, že dobrodruhové zůstávají svobodní, protože ze všeho nejvíc chtějí poznávat svět.

 

 

Je vám čtyřicet a hledáte vážnou známost?

Je vám čtyřicet a hledáte vážnou známost? Narazíte na následující týpky

reklama

Související témata: zadek , konečník , pytlík , mrtvý , jméno , příjmení , šukal , smrtka , jméno dítěte , společné příjmení , jméno po svatbě

reklama

Přečtěte si také

reklama