Vztah na dálku je těžký, ale dá se zvládnout, říká Šárka Strachová

Více než polovina českých párů spolu tráví méně než pět hodin denně. Vyplývá to z valentýnského průzkumu, který realizovala značka Milka. Své o tom ví i úspěšná lyžařka Šárka Strachová. Ačkoliv jí spoustu času zabírá závodění po celém světě, na svou lásku doma nezapomíná.

„Odloučení je velmi náročné. O to víc si potom vážíme času stráveného společně. V době Skypu a mobilních telefonů je všechno určitě snazší než dřív,“ říká úspěšná česká slalomářka.

Sama ale ví, že přítomnost milované osoby vám nic nenahradí.

Pozor na odloučení

Vzájemné odloučení přitom může být pro vztah velmi zraňující. Z Milka valentýnského průzkumu také vyplývá, že pouze necelých 14 % českých párů spolu stráví denně deset nebo více hodin.

„Nezáleží až tolik na délce společně stráveného času jako na jeho kvalitě. Mnoho lidí si myslí, že sledování filmu je společně strávený čas. Ale tak to není, společně ho prožíváte až ve chvíli, kdy si o filmu povídáte,“ tvrdí Lucian Kantor, psycholog zabývající se mezilidskými vztahy.

Při současném životním tempu, kdy oba partneři mají své stálé zaměstnání, do kterého musí mnohdy i daleko dojíždět, je to podle Kantora vlastně ještě docela obstojné číslo.

Strachová je ale důkazem, že se dá vztah zvládnout i přes velké odloučení. Speciální návod na dlouhodobý vztah podle ní ale neexistuje. „Považuji za důležité pracovat na vztahu každý den, aby nezevšedněl, a druhého si vážit a respektovat.“ Nic by se ale nemělo přehánět a tak má slalomářka ještě jednu životní radu. „Doporučuji i dopřávat si vlastní prostor a svobodu.“

Valentýn po celý rok

V půlce února, kdy se slaví svátek svatého Valentýna, většinou vrcholí sezóna Světového poháru a Strachová ani další lyžaři nemají příliš času nazbyt. Vynahrazují si to ale po zbytek roku. „S manželem slavíme průběžně celý rok a obdarováváme se i drobnými dárky.“

A jak se dá láska slavit celoročně? Například pravidelným vyznáním. Z průzkumu vyplývá, že 74 % lidí ve věku 18-24 let tuto kouzelnou formuli pronáší alespoň jednou týdně.

S přibývajícím věkem se však frekvence podstatně snižuje. Lidé ve věku 55-64 let už své „miluji tě“ říkají pouze ve 32 % případů. „Říkejte milované osobě, že ji milujete. Jsou to pouze slova, ale znamenají víc, než si myslíme,“ doporučuje psycholog Lucián Kantor.

Řekněte to na Valentýna po svém

Další zajímavá zjištění z valentýnského průzkumu lásky najdete na www.reknitoposvem.cz. Na této adrese můžete také s pomocí speciální aplikace uzavřít vaši partnerskou lásku do zámku zamilovaných a poslat jej své drahé polovičce. Můžete si vytvořit i vlastní obal čokoládových pralinek I Love Milka a rovnou si je koupit. Řekněte to po svém a sdílejte vaše originální vyznání se svou láskou i s přáteli.

Sdílejte článek
Štítky láska průzkum Skype Šárka Strachová Den svatého Valentýna

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.