zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z deníku koučky: Jak testosteron ovlivňuje muže?

Kam se poděli opravdoví muži?
Autor: Thinkstock Kam se poděli opravdoví muži?
anna kopečková , Vydáno: 29.05.2015
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

reklama

Co muže ovlivňuje v jejich výběru povolání? Je to především hormon zvaný testosteron, který stimuluje muže k lepším výkonům. Tento hormon ovlivňuje nejen muže, ale i ženy. Jaký má testosteron vliv na výběr povolání? A jak ovlivňuje svět? Jakou souvislost má pracovní pozice a úspěch s hladinou testosteronu?

Testosteron je hormon, který u mužů ovlivňuje jejich sekundární pohlavní znaky. Je nezbytným hormonem, který mužům zaručuje správné fungování pohlavního života. Je jak u mužů, tak i u žen přímo spojen se sexuální potřebou a vzrušivostí. U žen ho nejdeme jen v malé míře. Hladinu testosteronu u žen prozrazují více znatelné maskulinní znaky. Jeho hladina je spojená i se sportovními výkony a předpoklady na vítězství. Také se podává ženám při změně pohlaví na muže. Testosteron je spojený i s fyzickým vzhledem a to především se svaly, ochlupením a statnější postavou.

8 báječných věcí, které muži nikdy nepochopí

Je div, že muži a ženy spolu dokážou žít – vzhledem k tomu všemu, co je dělí. Tyto dva světy se navzájem nikdy nepochopí. To ovšem člověku „docvakne“ až s léty. Mladé ženy se ještě svědomitě snaží partnery přetvořit k obrazu svému, přimět je k tomu, aby se změnili k lepšímu. Což je vyloučeno. Ženy ve středním věku to už vědí. Kohouta v holubičku neproměníte. Muži a ženy se mohou v nejlepším případě se zaťatými zuby tolerovat, ale jeden druhého nepochopí. Nebo si dokážete vysvětlit, proč muži nejsou nadšeni následujícími báječnými činnostmi?

Sáhodlouhé telefonování

Sáhodlouhé telefonování

Kam se hrabou všichni psychiatři na okrese na hodinový telefonát s matkou, sestrou či nejlepší kamarádkou! Za slabou hodinku či dvě se probere všechno na světě, od koupě šatů přes změnu účesu až po fakt, že nový šéf vypadá dobře, ale bohužel je potřetí ženatý, nicméně ta jeho třetí žena: žádná sláva a semetrika k tomu. Když něco z toho zaslechne muž, zaúpí: „Víš, kolik to bude stát? A s matkou ses přece viděla dopoledne, proč jste si to proboha neřekly zadarmo?!“

 

Kde jsou opravdoví muži?

V poslední době se dost často setkávám ve své praxi s ženami, které si stěžují, že muži už nejsou opravdovými muži. Stávají se „ufňukanými citlivkami“ a dost často se projevují více ženštěji, než je jim přirozené. Ženy se tak stávají samostatnější a musejí se o sebe naučit postarat. Naše přirozené role se tak nějak vyměnily. Možná opravdu s přemírou feminismu, emancipace a ženské samostatnosti jsme z mužů udělaly muže, kteří se neumí postarat o rodinu a stále si jen stěžují na špatný život. Najít opravdového chlapa, co plní své slovo a umí se o ženu postarat, je obtížné.

Věřím, že si za to tak trochu můžou ženy samy. Převzaly úkoly mužů a snaží se jim v mnoha oblastech vyrovnat. Včera jsem požádala bratra, aby mi vyměnil žárovku u auta. Řekl mi, že to udělá, ale chce, abych se dívala, jak se to dělá a příště si to prý můžu vyměnit sama. Rezolutně jsem řekla NE! Já se nechci učit měnit si žárovky v autě!! Úplně mě tím vyděsil. Jsem žena a ženou chci zůstat a cokoliv, co je spojeno s opravou auta mi přijde jako čistě mužská záležitost. To raději odvezu své auto do servisu a tam si tu žárovku nechám vyměnit. Už neslevím ze své ženskosti vůbec nic. Nechci posilovat svoji mužskou stránku, protože už teď, vzhledem k tomu, jak umím být samostatná a musím se o sebe postarat, ji mám silnou dost. Chci být opět křehkou ženou, která vedle sebe obdivuje toho silného, schopného muže, co umí být i galantní a hlavně je spolehlivý. Chci věřit, že opravdoví muži stále existují a že my ženy jsme to úplně nepokazily! Ten testosteron s tím úzce souvisí.

10 věcí, které my ženy závidíme mužům

Každé pohlaví má něco, v čem vyniká a v čem zase ne. Muži například mají lepší orientační smysl, více síly a umějí se lépe a uvážlivěji rozhodovat. Ženy zase umí dělat víc věcí najednou, jsou obdařeny silnou intuicí a jsou schopny (a to nám muži zcela nepochybě závidí) dosahovat několika orgasmů za sebou. Ale i mužům lze některé věci závidět.

Lépe stárnou

Lépe stárnou

Podle průzkumů by si zhruba 40 procent žen přálo vypadat mladší. Ženy svůj věk hodně řeší, mají pocit, že stárnout není povolené, že ztrácejí krásu a svou cenu. Takové ženy pak na tvář nanášejí stále víc omlazujících přípravků, make-upu nebo se rovnou vrhají pod kudlu plastickým chirurgům.

To muži tolik svá léta neřeší, věk je pro ně často jen číslo, které mají někde napsané. A možná právě proto jim přibývající léta tak nějak víc sluší. I starší muži mají v sobě kus malého kluka a nebojí se ho ukázat. Jsou tak charismatičtější a pro ženy stále žádoucí.

 

 

 

Testosteron souvisí s úspěchem

Hladina testosteronu však také ovlivňuje i určitý druh agresivity, ochotu riskovat, dominanci, sebeprosazování a úspěch. Ve sportovní oblasti je testosteron příslibem vítězství. Tento hormon byl zjištěn především u úspěšných mužů a také u těch, kteří často vítězí. Je vlastně přímo úměrný tomu, jak bude muž v životě úspěšný a to nejen v oblasti sexuální, ale i pracovní nebo sportovní. Vítězi testosteron stoupá, u poražených však většinou klesá. Ten, kdo zvítězí, má tak chuť dále vítězit. Platí to však i naopak, úspěch zvyšuje u mužů hladinu testosteronu. Vše mají muži už zakódované od pravěku. Lov na mamuta vystřídalo bojiště v pracovním prostředí, místo zbraní používají telefon a internet. Když muži uzavírají významný a úspěšný byznys, tak jim hladina testosteronu stoupá a dokážou vydělat velký obnos peněz.

V případě, že se sejdou na pracovišti pouze muži, dochází k určitým dominantním bojům, kde muži mezi sebou soupeří o dominantní postavení. Zde je testosteron na prvním místě. Žena dokáže takový kolektiv obohatit, protože je přístupnější k určitým názorům a řešením, umí naslouchat a nejde jí především o vlastní úspěch tak jako mužům. Na druhou stranu nedokáže tolik riskovat jako muži, protože jim v tom pomáhá právě zmíněný testosteron. Muži díky tomuto hormonu mají lepší tah na branku, dokážou se více prosadit a jejich cíl a ambice jsou pro ně nejdůležitější. Testosteron má za následek i skutečnost, že muži více než ženy mohou mít vztah bez lásky, postavený pouze na sexuálním styku. Na druhou stranu přemíra testosteronu způsobuje války, trestnou činnost, dopravní nehody a různé sexuální deviace.

Ženy, které mají vyšší hladinu testosteronu, si vyhledávají práci, kde jsou větší rizika, ale přesto jsou oproti mužům opatrnější. Jsou od přírody nositelky rodu a tak mají větší sebereflexi. Nepotřebují stále soutěžit o stupně vítězů a zvyšovat si tak adrenalin. Nevyhledávají takové riziko jako muži a na významné posty se nedostávají bojem, ale je jim vyšší pozice většinou nabídnuta.

Ne vše, na co muži myslí během žhavých chvilek, se dá předvídat

Co se mužům honí hlavou při sexu? Budete překvapená!

 

Nejvíc je ho po ránu a v pubertě

U mužů je nejvyšší hladina testosteronu zaznamenána vždy po ránu. Proto tak muži milují sex po probuzení. Pozor, na druhou stranu je také v případě větší hladiny tohoto hormonu zaznamenán sklon k vypadávání vlasů a vysoké hodnoty mohou zvýšit i riziko rakoviny prostaty. Nejvyšší hodnota testosteronu je v pubertě a pak postupně kolem třicátého roku věku začíná klesat.

V posledních výzkumech se uvádí, že mužům v posledních pětadvaceti letech testosteronu ubývá. Mladí muži ho mají méně než jejich předkové. Testosteron dělá „muže mužem“, a tak si nedokážu představit, jak budou muži fungovat za několik desítek let, pokud jim bude hladina testosteronu stále klesat.

Přeji vám, aby muži zůstali pravými muži a ženy je tak mohly za to obdivovat.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová nová Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: testosteron , chlap , opravdový muž

reklama

Přečtěte si také

reklama