Z deníku koučky: Partner nemá chuť na sex. Co s tím?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V sexuální rovině máme často pocit, že muž má chuť na sex vždy a za každých okolností. Žena je ten, kdo často sex odmítá. V poslední době však roste počet mužů, kteří nemají chuť na sex a dokonce i sex odmítají. Proč tomu tak je?

Je známo, že ženy dosahují vrcholu svých sexuálních sil kolem třicítky, zatímco u mužů to je věk kolem 18–22 let. Poté jejich sexuální potřeba klesá. Stejně staří partneři se v sexuální chuti na sex nemohou sejít. U žen stoupá jejich sexuální apetit a u mužů klesá jejich sexuální výkonnost. V dlouhodobějších vztazích má tedy chuť na sex více žena než muž. Stává se pak často, že jí její muž už nestačí a žena si pak najde mladšího partnera.

Naše společnost je orientovaná na výkon a to včetně toho sexuálního. Ženy jsou oproti minulosti více zkušenější a emancipovanější, a tak se muži necítí být zcela ve své kůži „alfa samců“. Ženy tlačí své muže k větším výkonům v oblasti práce a úspěchu a také ve finanční starosti o rodinu. Muži se tak ocitají v submisivních rolích a jejich ženy ovládají tu dominantnější. Což vede k odmítání sexu a strachu ze zklamání i v této mužské roli.

První myšlenka ženy, kterou muž odmítá po sexuální stránce je – milenka. To není však vždy pravda. Milenecký poměr je důvodem snížení sexuální aktivity pouze u párů, kde předtím sex fungoval normálně. Tím, že se partner začal věnovat milence, jeho aktivita doma postupně klesá.

Když muž nejeví zájem

V mé praxi jsem se setkala s páry i klientkami, které často řešily, že jejich partner nemá zájem o sex. Jedna z těchto klientek mne delší dobu navštěvovala na psychoterapeutických sezeních a řešila své manželství, především nezájem manžela o sex s ní. Manžel byl mladý úspěšný třicátník, který zastával ve své práci v zahraničí vysokou a zodpovědnou pozici. Domů dojížděl jednou za tři týdny na víkend a ten čas mezi tím ona dojížděla za ním do zahraničí.

Jejich sexuální život se po narození jejich dcery začal pomalu vytrácet a frekvence styku byla jednou za měsíc. Klientka po narození dcery byla unavená a tak svůj sexuální život neřešila. Když však jejich dcera vyrostla z batolecího věku a moje klientka začala být méně unavená, měla i více času na sebe a svého manžela a tím více opět získala chuť na společně trávený čas při milování nebo třeba i rychlém sexu. Jenže její manžel to tak nevnímal. Většinou se vymluvil na únavu nebo sex proběhl bez mužova vyvrcholení.

Moje klientka vyzkoušela různé triky, jak manžela znovu nalákat nebo svést. Vyzkoušela krásné sexy prádlo, různé sexuální hry a ač to byla velice krásná žena a měla souměrnou štíhlou postavu, kvůli partnerovi i zhubla a začala cvičit. Nic z toho však nepomohlo!! Její muž měl k sexu stále stejný přístup. Neustále se vymlouval a když už moje klientka na něho zatlačila, došlo k sexu maximálně jednou za měsíc a to vždy bez jeho vyvrcholení.

Únava a masturbace

Zjišťovaly jsme společně, zda její muž netrpí nějakou fyziologickou poruchou nebo není nemocný. Vše ale bylo v pořádku. Teorie o milence se také nepotvrdila. Nakonec moje klientka našla svého muže, jak masturbuje nad porno časopisem. Po tomto zjištění spolu začali partneři více komunikovat a navštívili i moji partnerskou terapii. Muž mé klientce vysvětlil, že v žádném případě o ni neztrácí zájem a stále ji vnímá jako velice atraktivní a žádoucí ženu. Jeho deficit energie je však po pracovním výkonu tak velký, že už mu nezbývá žádná energie na sexuální akt spojený se sváděním nebo předehrou. Také si při delším odloučení zvykl na tento styl uspokojení. Vše jsme nakonec společně vyřešili a oba manželé začali mít zase zájem o společný sexuální život.

Čím může být u mužů ovlivněna jejich chuť na sex?

• Žena, která má vysoké postavení a větší plat, než její muž, se může stát negativním faktorem v partnerském sexuálním životě. Někteří muži odmítají sex, protože tím trestají své emancipované ženy, které jsou úspěšnější v pracovní oblasti a zastávají tak tu dominantnější úlohu v jejich vztahu.

• Jsou i muži, kteří zájem o sex nikdy neměli, ale jejich ženy to neřešily, protože se musely starat o rodinu a děti a tak jim manželova apatie vůči sexuálnímu životu nevadila. V období, kdy děti odcházejí z domovů a žena se dostává do svého sexuálně produktivního věku (většinou od 35 do 45 let) a začíná si sex užívat, zjišťuje, že jejich muž jim nemá v této rovině co nabídnout.

Sexuální touhu nepodnítí ani žena, která sex sice nikdy neodmítá, ale také není aktivní a sex nikdy sama nezačíná. Je to žena, která je vždy muži po ruce a žije především pro rodinu. Zde nemá muž čím podnítit svoji sexuální touhu a nakonec mu žena splývá s bytovým zařízením.

Ženy které dlouhodobě svému partnerovi stále něco vyčítají a ponižují ho do pozice malého kluka se pak setkávají s odmítáním sexu jako trestem za jejich nadřazenost. Muž tak drží aspoň jednu rovinu vztahu ve svých rukách, protože vše ostatní řídí žena.

• U dlouhodobějších vztahů může partnera přemoci pohodlnost a lenost, kdy má dostatek sexuálního vzrušení přes komerční sex. Sexu jsou plné časopisy, televize i internet. Pro muže je už podstatně jednodušší pár kliknutí a otevře si stránky plné sexu. Čeho je dostatek, po tom už tolik netoužíme a není už tak zajímavé. Muž tak nepotřebuje vymýšlet romantiku a předehru, která ho stojí určitou námahu a nemusí přemýšlet nad tím, zda ženu uspokojí. Najde si náhražku sexu v masturbaci.

• A v neposlední řadě se jedná o muže, kteří jsou každý den pod velkým tlakem a stresem ve své práci, kde se musejí vyrovnávat s velkou zátěží, která je na ně vkládána prostřednictvím hypoték, uživení rodiny a dalších úvěrů. Takový muž postupem času ztrácí chuť na sex, protože mu nezbývá energie, kterou potřeboval, a většinou volí nejjednodušší cestu s nejmenším výdejem energie.

Co může žena udělat, aby po ní její partner stále toužil?

Především být ženou. Stále muže nekritizovat a nechovat se k němu jako k malému dítěti. Starat se o sebe a své tělo a být tou křehkou květinkou, o kterou se ten její „chlapák“ musí občas postarat. Někdy se chovat jako na začátku vztahu a být tajemná a neodolatelná. Mít své vlastní zájmy, přátele a koníčky. Obléknout si doma nejen vytahané tepláky a dlouhé triko, ale i krásnou sexy košilku a navonět se parfémem. Žena je ženou a nehodí se k ní převaha mužské tvrdé energie. Nebojte se říkat si o pomoc a nesoupeřte se svým partnerem!!

Milé ženy, to, že váš partner odmítá sex, nemusí znamenat, že vás nemá rád. To, že s vámi nemá sex, nevypovídá o tom, že vás nemiluje a chce od vás odejít. Touha muže však také souvisí s tím, jak vypadáte a jak se o sebe staráte. Možná odmítnutí sexu od vašeho partnera bude konečně pro vás důvod zajít si na kosmetiku, ke kadeřnici, nebo koupit si něco hezkého na sebe. Vztah má svoji dynamiku, ale vždy mu pomůže, když v něm každý má tu svoji správnou úlohu a cítí se v ní dobře.

Přeji vám mnoho krásných sexuálních chvil s vaším partnerem

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.