Z deníku koučky: Ženy a muži - jak moc jsme rozdílní?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Žena a muž jsou rozdílné osobnosti. Jejich rozdílnost se projevuje nejen v oblasti vztahů, ale i v pracovních a životních otázkách. Jak se liší myšlení žen a mužů? Jsou opravdu každý z jiné planety?

Žena a muž jsou rozdílní, a to ve všech oblastech života. Jak komunikují ženy a muži v souvislosti s pracovní otázkou? V oblasti pracovního úspěchu ženy chtějí především najít rovnováhu. Muži si pod pojmem úspěch představují auta, domy a věci. Ženy také často odmítají práci kvůli obavám z narušení rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem.

Žena nosí srdce na dlani a muž ho schovává. Muži a ženy prostě jinak věci cítí a vyjadřují. Ženy často sdílejí všechny své emoce. Je to částečně proto, že se tak zbavují stresu. Muži mají určitou „masku“, aby nezkazili společenské očekávání a také proto, že vyjadřovat emoce jim, na rozdíl od žen, nepřináší žádné uspokojení. Žena po hádce přemýšlí: Co se pokazilo? Kdo to udělal? Jaký bude další plán? Jak to „opravit“? Muž po hádce přemýšlí nad tím, co dávají v televizi a zda si dát drink. Krátký výbuch a konec. Ženy a muži reagují na konflikty úplně jiným způsobem. Ženy mají tendenci cítit konflikt hlouběji, více prožívají pracovní stres, napětí a frustraci, než muži. Muži mají méně přátel, než ženy, a to především proto, že se neradi svěřují a méně mluví. Muži od přátelství očekávají především zajít si na golf nebo na fotbal. Ženy od přátelství očekávají emocionální podporu, možnost svěřit se a mít někoho, kdo se o ně zajímá. Ženy umí dělat více věcí najednou. Zvládnou v jedné chvilce vařit večeři, komunikovat s kamarádkou a opravovat u toho úkol dítěti do školy. Muž řeší pouze jeden problém. Když muž řeší jeden úkol, je dobré ho nevyrušovat, protože se mu tak pracuje lépe. Muži většinou litují toho, co neudělali, ženy zase toho, co udělaly špatně.

Jaký je rozdíl v mužském a ženském mozku?

Mužský mozek je v průměru o něco větší, ale dochází u něj ke ztrátě mozkové tkáně třikrát rychleji (Cowel, 1994). Neví se, proč tomu tak je, ale růst nové tkáně (například ve stáří) souvisí s tím, zda mozku nabízíme dostatek nových impulzů. Ženský mozek se při poškození rychleji uzdravuje a při poškození mozku dochází u žen k méně poruchám. Důvodem je větší lateralizace mozku u mužů: jednotlivé hemisféry jsou u muže více specializovány, zatímco u žen fungují více synchronně. Corpus callosum, svazek nervových vláken spojující obě hemisféry, je u žen silnější. V chování se to může projevovat jako schopnost mužů intenzivněji proniknout k nějakému problému, být v úzkém směru koncentrovanější, zatímco u žen jako schopnost v nějaké situaci vnímat problém z více hledisek současně. Například uvědomovat si význam řeči i její emocionální podtext najednou, zatímco muž by měl tendenci vnímat tyto věci odděleně: buď se soustředí na význam sdělení nebo na jeho emocionální složku.

Podivný dárek

Jeden můj nedávný příběh ukazuje, jak myslí žena a jak muž. Můj kamarád mi předal dárek k Vánocům. Dal mi tašku a v té tašce byla krabička a malá karta. Nedalo mi to a dárek jsem si prohlédla. Věděla jsem, že nerad balí dárky, takže bylo hned zřetelné, co jsem dostala. Krabičku jsem vytáhla a přečetla si, že obsahuje tablety na čištění zubních protéz. Druhý dárek byla kartička. V prvním okamžiku jsem zažila šok. Já přeci nemám žádné zubní protézy!!

Nechápala jsem, co tím chtěl můj kamarád říci. Celý den jsem trávila tím, že jsem si prohlížela své zuby a přemýšlela, co ho přimělo myslet si, že mám umělé náhrady. Dokonce jsem se zeptala jiného svého kamaráda, zda si myslí, že mám zubní protézy. Řekl mi: „ Myslím si, že nemáš, ale proč se ptáš, chceš si je dát?“ Tím mne uklidnil, že moje zuby vypadají vcelku přirozeně. Tak jsem usoudila, že se musel kamarád splést a dát mi dárek pro někoho jiného. Zvedla jsem telefon a zavolala mu, že děkuji za dárky, ale že se musel splést, protože tam byla i karta, která mi asi nepatří. O přípravku na protézy jsem se neodvážila mluvit, abych ho neurazila, že se mi dárek nelíbí. Upozornil mne, že se nespletl, dárek je opravdu můj, protože to je fleshka pro moji dceru, kterou jí slíbil. Tak jsem poděkovala a byla zase na začátku. Nakonec jsem vše uzavřela s tím, že si nejspíše všiml mé jediné korunky, kterou mám vzadu na zubu a ty tablety mohou čistit i tu korunku. Sice jsem nepochopila jak, přišlo mi na mysl pouze nějaké potírání té korunky, ale jiný závěr mne nenapadl. To že nepoznal, že nemám zubní náhrady, jsem odmítla, protože moje nedokonalosti na zubech jsou viditelné a umělý chrup by byl podstatně dokonalejší. Krabičku jsem odložila na zadní sedadlo auta a řekla si, že se zeptám v rodině, kdo má umělé náhrady a dárek mu daruji i přesto, že se dárky nedávají. Opravdu jsem si neuměla představit, že si tu krabičku budu schovávat do doby, kdy mi udělají umělé zuby. Navíc s touto možností zatím vůbec nepočítám. Krabička při mé jízdě v autě spadla na zem a otevřela se. Když jsem jí zvedla, uviděla jsem krásné značkové pero a k tomu malý kožený diářek a plnící bombičky. Kamarád prostě neměl čas dárek zabalit! Abych hned neviděla, co mi dává za dárek, zabalil vše do této zvláštní krabičky. A já díky tomu zažila den plný pochyb o mém chrupu a o vnímání reality mého kamaráda. Pero mi udělalo obrovskou radost, protože jsem si vždy takové přála. Děkuji osudu, že se krabička otevřela, protože jinak bych svůj dárek asi nikdy neobjevila. Žena by dárek zabalila do nějakého papíru (pokud by neměla vánoční, tak by našla jiný) a nejspíš by jí nenapadlo dát ho do krabičky od něčeho jiného. To může udělat jen muž!

Z rozdílnosti mezi mužem a ženou pramení vzájemné vzrušení a napětí, které třeba v milostném vztahu udává dynamiku. Rozdělení funkcí a genderová diferenciace pomáhá při osobnostním rozvoji. Na druhou stranu je důležité ve vztahu muže a ženy udržovat rovnováhu moci a vlivu, aby nikdo z dané situace neprofitoval na úkor toho druhého. Udržení této rovnováhy ve vztahu není snadné. Problém je především v rozdílnosti postojů, názorů, požadavků, interpretaci různých prožitků žen a mužů.

I přes rozdílnosti se muži s ženami vzájemně doplňují. Důležité je uvědomit si vzájemné rozdílnosti. Nejsme stagnující bytosti a učíme se jeden od druhého. Naše vzájemná rozdílnost nás může obohatit o jiný rozměr. Neberme naši rozdílnost jako boj, ale jako výzvu naučit se vnímat svět i z jiného úhlu pohledu.

Přeji vám příjemné doplňování v komunikaci mezi ženou a mužem

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky Vánoce zubní protéza

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.