Zlatá pravidla pro pohádkové manželství
Zlatá pravidla pro pohádkové manželství
Abychom nezkreslovali skutečnost, pojďme si raději hned pěkně v úvodu bez mučení přiznat, že žádné pohádkové manželství neexistuje. Hlavní úkol dvou lidí, kteří vstupují do zmíněného svazku, je zkrátka dělat vše pro to, aby se vztah nezměnil v peklo. Aby se i po mnoha a mnoha letech dal označit jako docela pěkný či aspoň celkem snesitelný. A my jsme si pro vás připravili cenné rady, pomocí nichž dosáhnete situace, kdy ani jednomu z obou protagonistů většinou nebývá proti mysli přijít odpoledne z práce domů. A to není málo, nemyslíte?
1. pravidlo: Důvěřuj a neprověřuj
Tuto moudrost znáte patrně v trochu jiné podobě, nicméně my jsme ji maličko upravili. Kromě toho se rovněž říká: Kdo hledá, najde… Na tom něco je.
Budete-li se intenzivně pídit po důkazech nevěry, existuje nebezpečí, že na něco skutečně narazíte. Koneckonců, i naprosto nevinnou esemesku si můžete špatně vysvětlit. Proto odvracejte oči od partnerova mobilního telefonu i počítače. Eventuální prohrabávání kapes či tašek nepřichází v úvahu. Myslete na svou důstojnost!
2. pravidlo: Obdivuj a chval
Sžíravá kritika, hádky, sarkasmus, drobné jízlivosti – no ano, občas se přistihnete, že řeknete něco jedovatého, máte prostě jen jedny nervy. Pamatujte však na to, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Zatímco obdiv má kouzelnou moc. Není nad oči doširoka otevřené obdivem a ženský hlas, který říká: „Tedy, miláčku! Snad nikdo na světě nedokáže tak dokonale jako ty pověsit obrázek. Jak ty to jenom děláš?“
Tak tohle funguje. Bude věšet obrázky jako divý.
3. pravidlo: Údery do slabin zakázány
Když už dojde k hádce, i tady platí určitá pravidla. Noblesní a kultivovaná hádka neexistuje, většinou se ječí, někdy bohužel i létají předměty vzduchem. Některé věty si však odpusťte, nikam s nimi nedojdete a situaci jen zbytečně vyostříte. Například: „Ty jsi úplně stejnej, jako ta tvoje strašlivá matka!“ Nebo: „Můj tatínek měl pravdu, když říkal: Toho Jardu si neber, je to křivák!“
4. pravidlo: Žít a nechat žít
Po (deseti, patnácti…) letech vztahu asi už není možné žít jako po čtrnáctidenní známosti. Dávno se nevznášíte, nýbrž chodíte po kamenitých stezkách a občas si i rozbijete ústa.
Čas od času je třeba takzvaně „povolit šrouby“. Být stále jen spolu je kontraproduktivní. Nechte ho jít s kamarády na pivo nebo na ryby, případně ať si kutí v garáži a vy si také jistě vymyslíte program, který by vám vyhovoval. Budete si vzácnější.
A nekontrolujte, zdali v té garáži opravdu kutí – jak už bylo řečeno, důvěřujte.
5. pravidlo: Nevypadat jako divá žena
Každá žena to ví, jenže po mnoha letech to dodržuje jen málokterá. Ruku na srdce, dámy: není nad domácí pohodlíčko, že? V luxusním kostýmku a střevících na vysokém podpatku se patrně po kuchyni pohybovat nebudete, to se vidí jen v amerických filmech, ale ty staré tepláky s nepatrně děravými koleny v kombinaci s tričkem, které jste nosívala ještě za svobodna na chmelové brigády – to by jistě bylo možné zaměnit za něco líbivějšího…
6. pravidlo: Udělat něco jinak
Trošku změnit dlouholetý stereotyp – to by vlastně mohlo být docela osvěžující. Možná jste sto let jezdili na chalupu, co si takhle zajet během prodlouženého víkendu někam do příjemného penziónu situovaného do romantického prostředí hlubokých lesů? Anebo – nikdy si nekupujete dárky jen tak? Změňte to a přineste partnerovi něco hezkého, i když nemá narozeniny. Ano, bude zmatený – ale tak nějak příjemně. A kdoví, třeba vám na oplátku donese krásné květiny…
7. pravidlo: Mluvte
Pravda, říká se, mlčeti zlato, ale… Přílišné mlčení se stává pochmurným, ne-li až zlověstným. Povídejte si. Ptejte se manžela, jaký měl den, co se přihodilo v práci (ptejte se s upřímným zájmem, nikoli z povinnosti), případně co ho potěšilo. I vy vyprávějte, jak vypadal váš den. A neříkejte: „Ale ty mě zase už vůbec neposloucháš!“ Nebuďte nespravedlivá, třeba vám tentokrát pozorně naslouchá – proč by se čas od času nemohl stát zázrak?
Eva Michorová