Pansexualita: Rozmar, nebo nový druh sexuality?

Dnes už může lidi přitahovat naprosto kdokoliv. A to je právě ústředním pojmem pansexuality. Nepatříte také náhodu mezi jedince s touto sexuální identitou? Jak to vůbec poznáte? A co si vlastně můžete pod tímto pojmem konkrétně představit?

Mnoho lidí možná doposud neví, že jsou pansexuální, protože se s tímto termínem doposud nesetkali. Pojďme si proto vysvětlit, co všechno se za ním skrývá.

Co je pansexualita?

V řečtině slovo „pan“ znamená „vše“. Proto se termín „pansexuál“ může chápat jako sexuální identita používaná k popisu toho, že je jedinec přitahován k lidem všech pohlaví. Tento druh sexuality překračuje rámec mužských a ženských parametrů.

To znamená, že člověk ve finále vůbec nezohledňuje skutečnost, zda je jeho protějšek mužem nebo ženou, případně je-li transsexuál, non-binary (popírající dvě pohlaví) apod. Přitahují ho tedy lidé všech druhů genderových kategorií.

Kde se vzala?

Termín pansexuál existuje už nějakou dobu. Podle Oxfordského slovníku angličtiny se používá již od roku 1969. V médiích, výzkumech a na chodbách středních škol se ovšem objevuje až v posledních letech. Nicméně Google Trends ukazují, že hledaný výraz dosáhl vrcholu v srpnu 2015 poté, co známá americká zpěvačka Miley Cyrus při rozhovoru s britskou Elle přiznala právě tento druh sexuality.

Jak se liší od bisexuality?

Rozdíl mezi bisexualitou a pansexualitou je poměrně jasný, protože „bi“ znamená „dva“ a „pan“ zase „všichni“. Ti, co jsou přitahováni „pouze“ muži a ženami, jsou pravděpodobně bisexuálové. Pansexuály dostávají do varu všechny genderové identity.

Nicméně je třeba zmínit, že někteří lidé oba dva pojmy vlastně ztotožňují nebo je zaměňují. Bisexualita totiž pro ně představuje způsob, jak popsat jedince, kteří nejsou sexuálně přitahováni výlučně k jednomu konkrétnímu pohlaví. Je to kvůli tomu, že většina lidí zná prozatím jenom pojem bisexualita.

Odborníci samozřejmě zdůrazňují, že vymezení sexuální identity je velmi důležité. Veřejnost by proto měla vědět, že bisexualita není totéž co pansexualita.

Které celebrity se ztotožňují s pansexualitou?

Kromě výše zmíněné Miley Cyrus patří mezi celebrity, které se označují za „pansexuály“, další americká zpěvačka Janelle Monáe, dále americká rapperka Angel Haze, francouzská zpěvačka Héloïse Letissier (známá jako Christine a Queens) nebo třeba herečka Kristen Stewart známá především z filmové série Stmívání, která nemá ráda různé škatulkování, pokud jde o vymezení sexuality. „Myslím si, že za tři nebo čtyři roky už bude mnohem víc lidí, kteří si nemyslí, že je nutné přijít na to, zda jste lesba, gay nebo heterosexuál. Prostě se chovejte tak, jak vám to přijde normální," řekla herečka loni v rozhovoru pro časopis Nylon.

-šp-

Sdílejte článek
Štítky sexualita Kristen Stewartová bisexuál pansexualita heterosexuál sexuální úchylky Miley Cyrusová bisexualita Janelle Monáe Christine and the Queens

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.