Celebrity

12. července 2021 06:00

Eva Holubová: Celý život bojuje s depresemi, v devatenácti se dokonce chtěla zabít

Slunečná (2): Hana se postará o vše

Patří k nejpopulárnějším českým herečkám, její kariéru ovšem před lety málem zničil alkohol a deprese. Ocitla se na hranici života a smrti a nevěděla, jak dál. Co ji nakonec zachránilo?

Od mládí herečka Eva Holubová trpí endogenní depresí, která přichází náhle a bez příčiny. Způsobuje ji nevyvážené chemické prostředí v mozku, které je třeba upravovat pomocí léků. Eva o této nemoci dlouho neměla ponětí. Stavy úzkosti ji přitom v jejích devatenácti letech dohnaly málem až k sebevraždě. „Když u mě nastala hormonální změna v důsledku nenaplněného těhotenství, prostě jsem chtěla nebejt. Život mě bolel,“ uvedla herečka.

S úzkostmi se dlouhé roky vypořádala po svém. Jako antidepresivum nevědomky zpočátku fungoval alkohol, který byl ale pro ni mnohem nebezpečnější než pro jiné. Ještě předtím, než se vydala na hereckou dráhu, pracovala krátce v mateřské škole a zhruba rok v Jedličkově ústavu, kde se starala o postižené děti.

„Flákala jsem se po hospodách, odnikud nikam a měla pocit, že jsem zbytečná. Když mě bývalo nejhůř, chodívala jsem na vyšehradský Slavín k hrobu Boženy Němcové. Sedla jsem si u něj a hledala odpověď, kudy dál. Jednou, když jsem se odtamtud vracela, jsem na vratech Jedličkova ústavu uviděla nápis, že hledají sanitární pracovnici. Brala jsem to jako znamení od Boženy. Zašla jsem tam a hned další den nastoupila,“ přiblížila Eva Holubová.

Do léčebny ji vezl Jan Kraus

Deprese ovšem neustávaly. Musela s nimi bojovat i v době, kdy byla na vrcholu herecké kariéry. Zatímco ve filmu i v divadle zářila, stavů úzkosti se nemohla zbavit. „Neznala jsem příčinu... Myslela jsem si, že tím v určité míře trpí všichni, nebo že je to možná důsledek mé pracovní vytíženosti. Nevěděla jsem, že mozek má uvolňovat jakýsi serotonin a že alkohol je nebezpečné antidepresivum, který ho na chvíli uvolní, ale vybere si za to velikou daň,“ prozradila herečka.

Když čekala dvojčata: Karolínu s Adamem, přestala pít, pak se ale k alkoholu opět vrátila. Zásadní zlom přišel v roce 2002. Deprese v kombinaci s chlastem ochromily její vůli a ničily vztahy s nejbližšími. Byla vnitřně vyčerpaná, podrážděná, konfliktní, špatně se kontrolovala, nezvládala práci ani rodinu. Sama si musela přiznat krutou pravdu, že takhle už to dál nejde, a dobrovolně nastoupila do léčebny. Odvezl ji tam kamarád, herec a moderátor Jan Kraus. „Nikdy nepřestanete pít kvůli dětem nebo někomu. Člověk to musí chtít sám kvůli sobě. Teprve pak začnou být všichni kolem jako posilující injekce,“ popsala svoji zkušenost Eva.

Teprve až v léčebně se od lékařů dozvěděla, že za problémy s alkoholem může její psychická nemoc. Díky sobě samé, své víře a motivaci dokázala zlé období překonat. Začala užívat léky, její život dostal řád a od té doby už ví, jak s depresemi bojovat a zacházet. Sice ví, že už se jich nikdy nezbaví, ale dokáže jim čelit daleko lépe než předtím.

Eva Holubová září v seriálu Slunečná jako dokonalá asistentka Hana Schwartzmüllerová. Připomeňte si ji ve Slunečné, na kterou se můžete podívat zcela zdarma on-line v archivu iPrima:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.